Nemocnice v Trutnově

Nemocnice v Trutnově | foto: Otakar Grusser, MAFRA

Trutnovský špitál čekají velké opravy, vznikne zde nová superlaboratoř

  • 0
Velké změny čekají v následujících letech Oblastní nemocnici v Trutnově. Královéhradecký kraj chce do rekonstrukce budov a vybavení investovat přibližně čtvrt miliardy korun. Transfuzní oddělení se přesune přímo do nemocničního areálu, vznikne centrální superlaboratoř a do nového objektu se přestěhuje ředitelství.

Revitalizace se uskuteční v několika etapách, letos má být hotov projekt. Těžištěm investice bude přestavba budovy, v níž dnes sídlí oddělení klinické medicíny. Objekt je v havarijním technickém stavu, stavební firma jej částečně zbourá a provede dostavbu budovy.

Do ní se poté přesune transfuzní oddělení, které je v současnosti mimo nemocniční areál, a také oddělení nukleární medicíny. To dnes sídlí v samostatném objektu u vjezdu do špitálu.

„Je to jediný objekt v areálu nemocnice, který ještě nebyl rekonstruován. Ve špatném stavu je střecha, zdivo i další části budovy,“ poznamenává náměstek pro léčebně preventivní péči Miroslav Nývlt.

Do prostor, kde se nyní nachází nukleární medicína, se přestěhuje ředitelství nemocnice. Uvolněné kanceláře ale také čeká rekonstrukce, vznikne zde velká laboratoř s centrálním příjmem. Všechna laboratorní pracoviště - biochemie, hematologie a mikrobiologie - tak budou na jediném místě.

Dosud pacienti kvůli odběru krve a dalších vzorků museli putovat mezi dvěma či třemi pracovišti. „Řada metod se dá dělat na jednom místě, dnes musíme od lidí často brát vzorky dvakrát,“ dodává Nývlt.

Rekonstrukce neomezí provoz

Nemocnici to přinese úspory. Nebude muset držet službu, která biologický materiál z transfuzního oddělení dopravovala do laboratoří. „Dosáhneme tím centralizace příjmu vzorků a snížíme tak pohyb sanitních vozidel v areálu nemocnice, snížíme i náklady na technologické vybavení, které bude sloužit pro všechny laboratoře,“ vysvětlila krajská radní pro oblast zdravotnictví Hana Třešňáková.

Projekt dál počítá s kompletní výměnou nemocničního informačního systému NIS či s digitalizací rentgenu.

Opravy a dostavba stávajících objektů se uskuteční za plného provozu, kraj proto celý projekt rozdělil do několika etap. Přestavba by se nijak neměla dotknout poskytované péče.

 „Provoz nemocnice a jednotlivých dotčených oddělení musí být během rekonstrukce zachován,“ potvrzuje radní Josef Dvořák, jenž má na starost resort investic.

Rada Královéhradeckého kraje schválila vypsání veřejné zakázky na tvorbu projektové dokumentace, její cena se může vyšplhat na 12 milionů korun. Vítěz tendru bude známý letos na jaře. Celkový rozpočet investice se pohybuje okolo 250 milionů, až 150 milionů chce kraj získat z evropských fondů.

Kdy přesně začne první etapa rekonstrukce, však zatím není jasné. „Vše se bude odvíjet od toho, jak bude Královéhradecký kraj úspěšný při získávání dotací z Evropské unie,“ říká Martina Götzová z tiskového odboru hradeckého hejtmanství. Letos to s největší pravděpodobností ještě nebude.

Místo garáží klientské centrum

Změny, které však nesouvisí s tímto projektem, čekají návštěvníky trutnovské oblastní nemocnice už letos. Ta chce v polovině roku otevřít klientské centrum, které vznikne přestavbou nepotřebných garáží u hlavního vstupu ve směru od parkoviště z ulice Gorkého.

Cílem je pomoci pacientům a návštěvníkům lépe se orientovat v areálu. „Lidé se zde budou moct zastavit pro potřebné informace a také objednat na vyšetření,“ uvádí šéf nemocnice Roman Koudele.

Kromě trutnovské nemocnice chystá kraj masivní investice také do jičínské kliniky a zejména do náchodské, kde hejtmanství plánuje utratit až jednu miliardu korun, z toho necelou třetinu hodlá získat z Evropské unie (více čtěte zde).

Jičínskou nemocnici čeká kompletní oprava pavilonu s lůžkovou částí a ambulancí onkologie, sjednocení všech laboratoří, kraj nakoupí nové laboratorní diagnostické vybavení (více čtěte zde).