Rudrovu mlýnu scházejí obě kola.

Rudrovu mlýnu scházejí obě kola. | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

Poničený náhon v Babiččině údolí bude jako nový. Vylovili z něj raky

Oblíbené Babiččino údolí se zámkem a dalšími památkami se po letech dočkalo peněz na větší opravy. Národní památkový ústav poslal téměř osm milionů korun na odstranění škod po povodni, jež zasáhla mlýnský náhon před čtyřmi lety, a dalších 13 milionů na opravu zchátralého domu v Panském dvoře u zámku.

Turisté budou potkávat stavební dělníky i řemeslníky po celou sezonu. Dělníci s bagrem a náklaďáky se kolem náhonu pohybovali asi dva týdny v březnu ještě před započetím návštěvnické sezony.

Památky v údolí mají nyní otevřeno o víkendech, proto firma buď přes tyto dny přeruší práce, nebo bude pracovat tam, kde se turistům vyhne.

„Mlýnský náhon pochází z 19. století, kdy majitelé panství Schaumburgové-Lippe zřejmě obyčejnou strouhu vylepšili techničtějšími prvky,“ popisuje kastelán zámku v Ratibořicích Ivan Češka.

„Nevěděli jsme však, v jakém stavu náhon je a zda se vůbec zachovalo původní dřevěné pažení, které zabraňuje meandrování toku. Protože už tudy prošly čtyři nebo možná pět povodní, je potřeba investovat, aby se obnovila funkčnost náhonu,“ vysvětluje.

Opravu náhonu platí ministerstvo kultury z peněz na povodňové škody. Až třetina jde na bagrování nánosů a také na jejich ekologickou likvidaci.

Historický mlýnský náhon měří kolem 750 metrů, začíná u Viktorčina splavu a vede vodu z Úpy na mlýn a mandl. Ochranáři nechali provést průzkum zdejších živočichů. Kvůli bagrování je přenesli do nedalekého říčního ramena, našly se tu střevle, dokonce raci či úhoři.

Sekerníci chystají dřevěné konstrukce v dílně

Malý bagr čistí náhon do původního lichoběžníkového profilu, až na spodní jílovou vymazávku. Výměna čeká čtyři mostky, jejichž břehové pilíře byly poničeny velkou vodou.

Podél náhonu se bude opravovat šest stavidel, jimiž se reguluje odpouštění vody do luk. Dvě stavidla byla z novější doby, ale nefungovala, památkáři je nechají opravit shodně se staršími typy. Obnova čeká i kamenné opěrné zdi v korytě a zejména dřevěná koryta, vantroky i vodní kola.

Právě teď návštěvníci mají šanci vidět, jak vypadá „odstrojené“ zázemí mlýna. „Jedno kolo na mlýně už nešlo pouštět. Bylo ve špatném stavu a sedlo na dno. Teď můžeme vidět mlýn a mandl bez kola, což je vlastně historický okamžik, který se bude opakovat třeba až za třicet let. Tradovalo se, že obnovit tato mlýnská zařízení by měla každá generace,“ říká kastelán.

Vrcholem oprav má být založení a zhotovení nových dřevěných vantroků i s nátokovými stavidly jak pro mlýn, tak pro mandl. Obnoví se i tři vodní kola, jedno bude nové a jedno repasované pro Rudrův mlýn, další repasované dostane mandl.

Sekerníci, což jsou specializovaní tesaři, vše vyrábějí v dílně, dřevěné konstrukce by měli uložit do konce srpna. Náhon se opravuje i proto, že je vodním dílem, které se řídí manipulačním řádem.

Generální oprava čeká i dům u hlavního parkoviště u zámku. Vzniknou tam čtyři byty pro stálé zaměstnance správy zámku. Stavaři vymění krov, střechu, stropy, podlahy, fasádu, zřídí novou čističku odpadních vod i nové vytápění s centrálním kotlem na ekologické palivo, na dřevěné pelety.

Nedaleko od Rudrova mlýna a Panského hostince v březnu skončila přestavba víc než stoletého domu zvaného Monaco. V něm buduje režisér Tomáš Magnusek Herecký dům Viktorka (psali jsme zde) s restaurací, ubytováním, muzeem a promítacím sálem.