Relikviář s ostatky svatého papeže Jana Pavla II. v Hradci Králové (30.3.2015). | foto: Tomáš Kučera

Papež Jan Pavel II. se vrátí do Hradce, relikvie skončí v katedrále

  • 4
Hradecká katedrála svatého Ducha se stane čtvrtým místem v republice, kde bude relikviář s ostatky svatého papeže Jana Pavla II.. V Hradci Králové uloží duchovní poklad s kapkou krve a pramínkem vlasů na Zelený čtvrtek.

V kapli ve starobylém sídle hradeckých biskupů v centru města stojí před oltářem asi pětatřicet centimetrů vysoká zlatnická práce. Kapka krve a pramínek vlasů svatého papeže Jana Pavla II. uložené ve skleněné kouli ve středu kruhové části dělá z nenápadného uměleckého předmětu duchovní poklad.

V kapli je relikviář dočasně. Na Zelený čtvrtek bude přenesen do nedaleké katedrály svatého Ducha. „Jsme rádi, že ostatky svatého papeže Jana Pavla II. budeme mít v katedrále, protože zde byl a k naší diecézi měl vztah,“ uvedl generální vikář královéhradeckého biskupství Josef Socha.

„Relikvie uctíváme kvůli člověku“

Kapičku krve získal biskup Jan Vokál od někdejšího osobního sekretáře papeže Jana Pavla II. a Vatikán poté poskytl i pramínek vlasů. „Jako krakovský kardinál a biskup v období totality tajně posvětil několik našich duchovních na kněze. Bylo to nebezpečné jak pro něho, tak i pro kandidáta, který přijímal svěcení. Jsme mu vděční, že se takto profiloval pro českou církev,“ doplnil Socha.

Jan Pavel II., který byl před rokem prohlášen za svatého, navštívil Hradec v roce 1997. Byla to jeho poslední návštěva Česka. Jedním z důvodů návštěvy bylo tisícileté jubileum smrti svatého Vojtěcha mučednickou smrtí.

Vojtěch se narodil v Libici nad Cidlinou, jež spadá pod královéhradeckou diecézi. Druhým přáním Karola Wojtyly bylo i setkání s dlouholetým přítelem, tehdejším hradeckým biskupem Karlem Otčenáškem.

Jan Pavel II.

  • Papež Jan Pavel II. byl prohlášen za svatého 27. dubna 2014. Hradec navštívil v roce 1997, kdy na velké pódiu před katedrálou svatého Ducha v Hradci Králové ke čtyřiceti tisícům mladých věřících kromě jiného pronesl slavnou větu: „Svatý kopeček plný je tvých oveček a dnes znovu Hradeček je plný tvých oveček.“
  • Tehdejší třídenní návštěva Hradce Králové a Prahy byla poslední návštěvou České republiky, kterou Jan Pavel II. vykonal. Jedním z důvodů, proč papež zařadil mezi své zastávky Hradec, bylo to, že se chtěl vidět se svým dlouholetým přítelem, hradeckým biskupem Karlem Otčenáškem.
  • Papež Jan Pavel II., svým civilním jménem Karol Wojtyla, stál v čele katolické církve téměř 27 let. Během svého pontifikátu v letech 1978 až 2005 zbořil mnohá tabu. Stal se třeba první hlavou katolické církve, která navštívila synagogu a mešitu. Uložení ostatků v hradecké katedrále se uskuteční 2. dubna od 9.30 hodin při mši Missa Chrismatis a od 18 hodin bude připravené rozjímání pro veřejnost.

„Relikvie je něco, co uctíváme ne kvůli té věci, ale kvůli tomu člověku, který se stal křesťanem a pak zformoval život tak, že se těšil velké úctě. Základní postoj křesťanů vůči relikviím je ten, že uctíváním ostatků uctíváme celou podstatu Krista. Svatí se stali svatými právě proto, že se jejich životy spojily s životem Kristovým,“ vysvětlil Socha.

Relikviář je zajímavý z několika důvodů. Například základ centrální části, kde jsou uložené samotné ostatky, tvoří karlovarský vřídlovec, tedy zajímavě zbarvený sediment složený z aragonitu a ukládaný z vod minerálních pramenů.

Součástí relikviáře jsou české granáty

„Relikviář je vyroben z obecného postříbřeného kovu a centrální motiv je z vodovodní trubky, která rozváděla minerální vodu v Karlových Varech. Je to vlastně tenký plátek z průřezu ocelovou trubkou s usazeninami. Vřídlovec v této podobě nikde použitý nebyl. Součástí relikviáře jsou také české granáty a almandiny,“ uvedl umělecký zlatník Pavel Šrytr, který je autorem výtvarného návrhu a konečného zpracování.

Na výrobě relikviáře se podílelo několik umělců. Kameny brousil Jakub Vorel z Roztok u Jilemnice a stříbrařské práce měl na starosti také Jiří Vaněk z Hradce Králové.

„Relikvie je uložena ve středu relikviáře, krev v jedné a vlasy v druhé samostatné stříbrné schránce. Každá schránka má pečeť pravosti,“ doplnil Šrytr.

Výroba relikviáře podle něho trvala rok a náklady jsou přibližně 50 tisíc korun.

Ostatky Karola Wojtyly budou u příležitosti desátého výročí úmrtí papeže uložené na Zelený čtvrtek 2. dubna ve výklenku v jedné z bočních lodí v hradecké katedrále. Ceremonie se uskuteční při mši Missa Chrismatis. „Biskup ve společenství prakticky všech kněží diecéze světí oleje, které se poté používají při svěcení kněží, křtu a také při udělování svátostí,“ dodal Socha.