Vdova Olga a syn Waldemar (zleva) u křídla, na které Matuška hrával při sklence

Vdova Olga a syn Waldemar (zleva) u křídla, na které Matuška hrával při sklence vína. | foto: Michal Fanta

Waldemar Matuška dostal k nedožitým osmdesátinám muzeum v Josefově

  • 0
Do Josefova na Náchodsku od čtvrtka nebudou spěchat jen milovníci historie vojenského opevnění, ale i příznivci Waldemara Matušky. Jeden z nejpopulárnějších českých zpěváků minulého století se narodil před osmdesáti lety. Jubilea se nedožil, ale od přítele dostal muzeum.

V květnu uplynuly tři roky od zpěvákovy smrti v jeho domově na Floridě, v pondělí by se býval dožil osmdesátky. Matuškovo muzeum vybudoval jeho letitý fanoušek Miroslav Frost.

Muzeum W. Matušky

Zpěvákovo muzeum sídlí v budově Prvního vojenskohistorického muzea Miroslava Frosta na Riegrově náměstí v Josefově, jeho vznik podpořilo ve svých prostorách město Jaroměř. V prázdninách bude pro veřejnost otevřeno o víkendech a svátcích od 9 do 12 hodin a od 13 do 16 hodin. Vstupné bude 40 korun, děti neplatí. První návštěvníci mohou přijít ve čtvrtek 5. července.

"Pro mě je překvapení, jaké to jsou prostory. Další věci se sem mohou doplňovat. Pro sebe jsem tu objevila dvě fotky z roku 1971 z Iráku, kde jsme hráli," řekla Olga Matušková, která přijela do Josefova se synem Waldemarem a částí kapely K. T. O.

Vdova zapůjčila například památeční oblek z Matuškovy návštěvy u prezidenta Václava Klause nebo klavírní křídlo, na něž hrával při sklence vína. S kamarády si na vernisáži zazpívala sborově Sbohem, lásko.

Osobní dopis od Reagana

Matušku také připomíná lodička z filmu Kdyby tisíc klarinetů, nová busta od jaroměřského sochaře Petra Nováka, osobní dopis amerického prezidenta Reagana z ledna 1991 a především desítky LP desek, kazet, cédéček, plakátů či fotografií z filmů, kde hrál.

Zakladatel muzea viděl Matušku poprvé v roce 1961 v semaforském představení Suchého a Šlitra Taková ztráta krve, kde hrál chuligána Harryho Bedrnu. Jezdil na jeho koncerty, v roce 1966 od něj dostal kytaru a vydával i měsíčník fanklubu.

"Nejcennější je pro mě přátelství s Waldemarem Matuškou, ale to se vystavit nedá. On byl člověk, který splnil, co slíbil. Do svých písniček vždycky zamontoval nějaké vtípky a narážky a i kvůli tomu ho zvali do kachlíkárny. Člověk odcházel z jeho koncertu s úsměvem a nikdy si neřekl, že to je škoda peněz. Bylo potěšení ho poslouchat," vzpomínal Miroslav Frost.

"Každý den písničku, každý den mléko!"

Diváci se v expozici pobaví nad socialistickými reklamami. Na plakátech z roku 1980 pro Laktos Kyje pózuje zpěvák, Olga i kapela se stračenami a sloganem "Každý den písničku, každý den mléko!"

Na jiném plakátu zas Matuška propaguje piva z celého Československa od karlovarského Dukátu až po Šíravar v Michalovcích.