Degustace jablek v Hořicích na Jičínsku

Degustace jablek v Hořicích na Jičínsku | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Ovocnáři ochutnávali v Hořicích desítky jablek. Hledali to nejlepší

  • 0
Čtyřicet odrůd jablek ochutnávali ve čtvrtek v Hořicích ovocnáři z celé republiky. Konal se tam 43. ročník tradiční degustace těchto chutných ovocných plodů. Letos však bez výstavy a hodnocení jejich vzhledu. Jablka totiž poškodil mráz a kroupy.

Dušan Socha z Žirovnice na Vysočině loni kvůli počasí na tradiční degustaci jablek do Hořic nedojel. Sníh mu zavál cestu. Letos mu naštěstí počasí v ochutnávce nezabránilo.

"Jezdíme sem rádi. Je to největší setkání zahrádkářů a šlechtitelů nových odrůd a vždycky se něco nového dozvíme," poznamenal Socha. Degustaci pořádanou Výzkumným a šlechtitelským ústavem ovocnářským v Holovousích navštěvuje už přes patnáct let.

Nové odrůdy, s nimiž se na setkání vždy seznámí, by chtěl hned vyzkoušet: "Chlapi jsou šílenci a sběratelé, proto co vidím nového, to se hned snažím sehnat."

Socha byl jedním z téměř sto sedmdesáti degustátorů, kteří se akce zúčastnili. Ochutnávali čtyřicet čtyři vzorků odrůd jablek, z nichž zhruba pětina je úplně nových a většinou jde o takzvané hybridy.

Kuřák nerozliší pořádně vůni

V zákoutí zaplněného sálu asi deset lidí krájelo jablka na malé plátky a další je pak roznášeli do sálu. Degustátoři k jablkům nejprve přivoněli, a pak sousta obřadně kladli do úst. Mezi sousty zakusovali kolečka rohlíku.

Kromě vůně hodnotili, zda při jídle vadí či nevadí slupka, nebo jakou konzistenci má dužnina, jestli chrupe, či je naměklá. Degustátoři jablka také posuzovali od kyselejších až po ta nejsladší.

Podle vedoucího oddělení genofondů ústavu Františka Papršteina závisí hodnocení i na věku a pohlaví ochutnávače nebo na tom, zda jablko jí kuřák, či nekuřák. "Kuřáci totiž nejsou schopni pořádně rozlišit vůni," vysvětlil. Proto všechny tyto údaje ústav při degustaci sleduje a dlouhodobě porovnává.

Letos poprvé nehodnotili vzhled

Celkem bylo na ochutnávce třicet odrůd českého původu. Většina jich pochází z Holovous, další z pražského Ústavu experimentální botaniky a jedna od soukromého šlechtitele. Čtrnáct odrůd pocházelo z Ameriky, Itálie či Nového Zélandu.

Paprštein potvrdil, že hořická degustace je pro ovocnáře jedinečnou společenskou příležitostí. Kromě amatérských pěstitelů na ni jezdí i zástupci středních škol, univerzit, ministerstev či velkopěstitelů. Všichni debatují a mění si pěstitelské zkušenosti. "Jsme kamarádi z celé republiky, známe se většinou už dlouho," prohodil Socha.

Letošní degustace se poprvé musela obejít bez výstavy. "Čtvrtého května byl po dobu šesti hodin mráz minus 2,6° Celsia. Takový naše meteorologická stanice nenaměřila po dobu pětapadesáti let. Mráz poškodil květy i malé plody třešní. Co nezlikvidoval mráz, to během asi deseti dnů dorazily troje kroupy po sobě. Proto byly plody jablek poškozené a poprvé v historii se vzhled nehodnotil," vysvětlil Paprštein.