Areál nového Výzkumného institutu má v Holovousích bude stát přes půl miliardy korun. | foto: Ing. Jiří Slánský a Ing.Arch. Pavel Kramář

Ovocnářský sen se za půl miliardy zhmotní v Holovousích na Jičínsku

  • 3
Odolnější a zdravější ovoce, třicet nových pracovních míst a výzkum na úrovni nejvyspělejších v Evropě. To přinese stavba nového ovocnářského výzkumného institutu v Holovousích na Jičínsku.

Jak vyšlechtit třešně, které nebudou praskat, nejlépe skladovat jablka, aby zůstala dlouho chutná a nekazila se, nebo účinněji bojovat se škůdci bez chemických prostředků. Tím se budou mnohem víc než dosud zabývat pracovníci Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského v Holovousích na Jičínsku.

Možná, že přijdou s objevy, které je proslaví po celé Evropě či světě. Ústav totiž bude mít více možností, neboť na zelené louce postaví nový areál výzkumného institutu za více než půl miliardy korun.

Zámek v Holovousích už nevyhovuje

Od ministerstva školství už ústav dostal rozhodnutí o poskytnutí dotace ve výši 567 milionů korun. Z 85 procent ji uhradí Evropská unie a zbylou část Česká republika. Nový areál chce ústav proto, že možnosti rozvoje a výzkumu v současném sídle v holovouském zámku jsou hodně omezené. Prostory jsou staré a navíc si je musí pronajímat.

Vizualizace nového Výzkumného institutu v Holovousích na Jičínsku.

Pracovníci ústavu se v novém budou věnovat šlechtění dalších nových odrůd a genotypů ovoce, aby byly odolné proti chorobám a škůdcům.

"Musíme vymýšlet a zkoumat nové metody, jak v praxi bojovat se škůdci a potýkat se s chorobami, abychom přitom příliš nezasahovali do životního prostředí a kvality produkce. Omezováním chemických postřiků jednak ušetříme peníze, protože přípravky jsou drahé, uchráníme životní prostředí a produkované ovoce bude ještě kvalitnější," vysvětluje manažer ústavu Václav Ludvík, který stál u zrodu celého projektu a dohlíží na něj.

Vydržet "od jablek do jablek"

Areál vznikne do roku 2015

Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský v Holovousích dostane dotaci ve výši 567 milionů korun. Z 85 procent ji uhradí Evropská unie, zbytek Česká republika. Samotná stavba areálu bude stát 395 milionů korun.

Ústav nyní chystá vypsání soutěže na dodavatele stavby. Stavět by se mělo ve druhé polovině letošního roku. Do poloviny roku 2013 by měla být dokončena rekonstrukce skladu ovoce, celý areál by měl být hotov do konce roku 2015. Stavební část představuje asi dvě třetiny investice. Počítá se i s novými přístroji a s obnovou zastaralé polní mechanizace.

Holovouský ústav na projektu vlastního pracoviště pracuje od roku 2006, kdy se objevily první možnosti získat evropské dotace. Konkrétní obrysy projekt získal v roce 2008 a o rok později jej ústav přihlásil do operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Podle ředitele ústavu Jaroslava Váchy bylo velice náročné získat pro areál ústavu potřebné pozemky.

V nových podmínkách se bude také zkoumat, jak ovoce co nejlépe uskladňovat.

"I když budeme umět vypěstovat zdravé a kvalitní ovoce a bude ho dostatek, je nutné uložit jej na jedenáct měsíců, aby ho spotřebitelé měli stále na stole, aby vydrželo česky řečeno od jablek do jablek," vysvětluje Václav Ludvík.

V institutu se zaměří i na studium a výchovu mladých výzkumníků. Podmínkou výstavby je vytvoření třiceti nových pracovních míst, z nichž patnáct bude pro vysokoškoláky.

"Bude tady magisterské i doktorandské studium, neboť nové pracoviště má sloužit také ke vzdělávání a školení. Chceme i rozšířit poradenskou službu pěstitelům, školkařům, státní správě a ovocnáře vzdělávat v praxi v programech Evropské unie," dodává Ludvík. Dnes v ovocnářském ústavu pracuje přes 70 zaměstnanců.

Vzniknou laboratoře i skleník, sklad projde přestavbou

Na samotnou stavbu padne 395 milionů korun. Hlavní částí institutu bude budova laboratoří a pracoven včetně moderních přístrojů a vybavení. U ní vznikne moderní skleník. "V něm půjde nastavovat vegetační podmínky jako světlo, vlhko a teplo," říká Ludvík.

Jedinou budovou, která už stojí, je bývalý sklad ovoce, avšak pochází už z roku 1974 a je v žalostném stavu, proto projde kompletní přestavbou.

"Je to zapotřebí, pokud máme dělat moderní výzkum ve skladování," vysvětluje Ludvík. V areálu budou sklady, garáže a kůlny pro techniku a nářadí. Ovocnářští výzkumníci ve vlastním areálu získají špičkové pracoviště, které má zvýšit možnost konkurence českého ovocnářství v Evropě.

Moderní institut jim navíc umožní užší spolupráci s obdobnými zahraničními ústavy. Budou mít i lepší podmínky pro výzkum, který si u nich objednají zahraniční klienti.