Vezeme vám pacienta s mrtvicí. Je to ještě daleko a je tu zácpa, mohli by hlásit řidiči sanitek z Náchodska. Ilustrační foto

Vezeme vám pacienta s mrtvicí. Je to ještě daleko a je tu zácpa, mohli by hlásit řidiči sanitek z Náchodska. Ilustrační foto | foto: Územní středisko záchranné služby Středočeského kraje

Pacienty s mrtvicí možná povezou od polských hranic až do Hradce

  • 2
Snad každý lékař potvrdí, že v případě léčby cévní mozkové příhody rozhodují o zotavení pacienta minuty. Sto padesáti tisícům potenciálních pacientů na Náchodsku, Broumovsku a Rychnovsku ale stále hrozí, že si na náchodské nemocnici přečtou vzkaz: Pacienty s cévní mozkovou příhodou nebereme! Nemocní by tak museli dojíždět jinam.

Náchodské neurologické oddělení je sice vybavené a zajištěné personálem, ale přesto stále ministerstvo zdravotnictví neodvolalo záměr, aby se pacienti od ledna vozili do Trutnova či Hradce Králové na specilizované pracoviště.

Takzvaná iktová centra ministerstvo zdravotnictví v kraji zřídilo právě jen ve dvou jmenovaných městech, přičemž v Hradci má být ještě specializovanější cerebrovaskulární centrum.

Jenže z Náchoda do Hradce je to přes 40 kilometrů po frekventované silnici, kde auta bez majáků občas víc stojí, než jedou. V Náchodě jsou časné zácpy. Z Broumovska je to do Hradce ještě dál, přes 70 kilometrů a v zimě bývá situace kritická.

Ředitel náchodské nemocnice Miroslav Vávra upozornil, že se navíc blíží i změny v organizaci záchranné služby. Její lékaři už nebudou vyjíždět ke všem případům, nahradí je posádky se zdravotnickými záchranáři.

"Záchranář nemá možnost a oprávnění rozhodovat o tom, kam pacienta povezou. Jestliže vznikne podezření na mozkovou příhodu, automaticky bude směrovat pacienta do zřízeného iktového centra," řekl ředitel Vávra.

Hledáme uspokojivé řešení, odpověděl ministr

O zřízení specializovaného centra v Náchodě už bojují kromě nemocnice i politici z regionu. Kvůli vyřešení problému poslankyně Zdeňka Horníková (ODS) minulý týden dokonce interpelovala ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), ačkoli obě strany jsou ve vládě.

Za zřízení iktového centra v Náchodě se staví i Královéhradecký kraj, kterému nemocnice patří. Krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková už začátkem října upozornila, že iktové centrum v Náchodě by sloužilo i obyvatelům Rychnovska.

Ministr Heger na interpelaci odpověděl, že žádosti z regionu snad budou mít uspokojivé řešení a podle jeho názoru je náchodská nemocnice způsobilá ke zřízení iktového centra.

"Nachystali jsme přehodnocení celé věci a bude se vypisovat i další výzva k tomu, aby bylo možno se o status iktového centra ucházet," řekl Heger, který se snažil korigovat postup ministerstva, aby další výběr menších center probíhal po konzultaci s kraji.

Neurologické oddělení v Náchodě má samostatnou jednotku intenzivní péče a návaznost na akutní lůžkovou rehabilitaci. Loni v nemocnici přijali s diagnózou cévního onemocnění mozku téměř 500 pacientů.

,