Pokud prodejce uvěřil, že je obraz pravý, zaplatil za něj na místě v hotovosti i desítky tisíc korun.

Pokud prodejce uvěřil, že je obraz pravý, zaplatil za něj na místě v hotovosti i desítky tisíc korun. | foto: archiv KŘP Královéhradeckého kraje

Skupina prodávala padělané obrazy. Za slavné malíře brala statisíce

  • 5
Královéhradečtí kriminalisté rozbili organizovanou skupinu lidí podezřelých z toho, že prodávali kvalitní padělky obrazů jako originály. Naletělo jim patnáct prodejců uměleckých děl, trojice si tak vydělala skoro milion.

Tříčlennou skupinu se kriminalistům podařilo dopadnout ve středu ráno v Praze. Z podvodu viní sedmatřicetiletou ženu z Ostravska plus devětačtyřicetiletou ženu a třiatřicetiletého muže z Brna.

Parta podle vyšetřovatelů od února 2012 do dubna 2013 prodala po Česku patnácti prodejcům uměleckých děl 45 padělaných obrazů za celkem 876 tisíc korun, v dalších 42 případech se o prodej v hodnotě téměř jednoho milionu korun podvodníci pokusili.

"Na začátku stáli muž a žena z Brna, kteří využili tíživé situace ženy z Ostravska a půjčili jí peníze. Ženě bez domova zároveň nabídli, že jí pomohou s péčí o nezletilou dceru. Všichni žili společně v Praze," uvedla mluvčí krajské policie Ivana Ježková.

Fotogalerie

Dvojice pak ženu začala využívat. "Podle jejich pokynů nabízela a prodávala velmi kvalitní napodobeniny obrazů významných českých mistrů 20. století, které od brněnské dvojice přebírala. Díla byla signovaná jako pravá, podepsána autory, kteří už nežijí," popsala Ježková.

"Obchodnice" od začátku věděla, že jde o padělky. Vytipovala si prodejce uměleckých děl a s různými legendami se snažila někdy úspěšně, jindy neúspěšně obraz prodat.

"Prodejci řekla, že obraz je součástí dědictví, a že nutně potřebuje peníze, protože je někdo z rodiny nemocný a potřebuje ho podporovat, nebo že dluží na nájemném a hrozí jí ukončení nájemní smlouvy," vysvětlila mluvčí.

Podvodníci prodávali falešného Čapka i Toyen

Pokud jí prodejce uvěřil, že je obraz pravý, zaplatil za něj na místě v hotovosti. Podle toho, o jak významného malíře šlo, se částka pohybovala od pár tisíc až po desítky tisíc korun.

Kromě kopií známých obrazů žena nabízela také nová díla, která vydávala za dosud neobjevená. Takto prodávali třeba padělané obrazy údajně od Josefa Čapka, malířky Toyen, Kamila Lhotáka nebo Josefa Šímy.  

"Pokud byla ve velké finanční tísni, přistoupila žena na zaplacení zálohy. Prodejci si pak nechali dílo posoudit odborníky, a když zjistili, že se nejedná o originál, chtěli peníze zpět. Celé trojici podvod poměrně dlouho procházel, protože podvedení prodejci věc neoznamovali z obavy o poškození dobrého jména," sdělila Ježková.

Až v Královéhradeckém kraji se policii ozval starožitník, který si od trojice také obrazy koupil. Díky tomu začalo vyšetřování.

"Devětačtyřicetiletá žena bude vyšetřována ve vězení. Tam ji policisté po zadržení eskortovali, neboť je odsouzena k výkonu trestu pro jinou trestnou činnost," dodala mluvčí.

O tom, zda budou dva další aktéři vyšetřování na svobodě, rozhodne soudce. Všem obviněným hrozí až 8 let vězení.