V královédvorské zoologické zahradě spálili drahou rohovinu.

V královédvorské zoologické zahradě spálili drahou rohovinu. | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Dvorský pakt pomůže v boji s pašeráky rohů, novým spojencem je Vietnam

  • 1
Rok poté, co dvorská zoo demonstrativně spálila nosorožčí rohy, se znovu angažuje proti nelegálnímu obchodu se slonovinou a rohovinou. Tentokrát nepřímo, když zástupci ministerstev České republiky a Vietnamu podepsali deklaraci, která má přispět k účinnějšímu boji s překupníky nosorožčích rohů a sloních klů.

Česko je pro překupníky významnou tranzitní zemí, Vietnam důležitým odbytištěm. Tradiční asijská medicína zejména rohovině přisuzuje zázračné léčivé účinky, například proti rakovině.

Obyvatelé Vietnamu nebo Číny neváhají za preparáty utratit celoživotní úspory. Pro obchod směřující z Jihoafrické republiky do Vietnamu se zneužívají lovecké trofeje.

„Podepsaná deklarace má dvě roviny. První spočívá v systematické, intenzivní a věcné výměně informací v oblasti úmluvy CITES, která se týká mezinárodního obchodu s ohroženými druhy, se zvláštním zřetelem na obchod s nosorožčí rohovinou. Druhá pak ve spolupráci v oblasti osvěty a výchovy jak ve Vietnamu, tak v České republice,“ vysvětlil náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský, který za českou stranu dohodu podepsal.

Obě země si například budou vyměňovat údaje o podezřelých osobách cestujících mezi oběma státy. Deklarace je pro Českou republiku vůbec první, kterou uzavřela s jiným státem kvůli obchodování ohrožujícímu některé druhy zvířat.

Rohovina nemá žádné léčebné účinky

Osvětová kampaň by měla přispět ke snížení poptávky po rohovině ve Vietnamu. „K podepsání deklarace byla dlouhá cesta. Chceme vyslat jasný signál, že se snažíme o ochranu nosorožců. Je to první krok ke spolupráci mezi Vietnamem a Českou republikou,“ uvedl Ha Cong Tuang, náměstek ministra zemědělství a rozvoje venkova Vietnamu.

Podle jeho slov tamní úřady za poslední čtyři roky zajistili u překupníků 30 tun slonoviny a více než 300 kilogramů rohoviny. Byznys s tímto segmentem je v zemi stejně jako u nás nezákonný. Pachatelům tam hrozí až sedm let ve vězení, ale pokud projde novela zákona, bude v příštím roce sazba dvojnásobná.

Podepsání deklarace bylo vyvrcholením týdenní návštěvy vietnamské delegace v České republice. Při ní se setkali s vietnamskou komunitou u nás. Právě Asiaté žijící v Česku byli v minulosti často zapleteni do nelegálního obchodu s loveckými trofejemi.

„Na této činnosti se podílela pouze velmi malá část vietnamských občanů žijících v České republice. Pro komunitu je potřeba udělat osvětu, aby lidé pochopili, že rohovina nemá žádné léčebné účinky,“ poznamenal diplomaticky Ha Cong Tuang.

Ministerstvo životního prostředí nezvolilo královédvorskou zoo pro podpis dohody náhodně. Zahrada na sebe v loňském roce upozornila zapojením do celosvětové kampaně Burn horns! (Spalte rohy!). V září 2014 veřejně spálila více než 50 kilogramů rohoviny, aby dala najevo, že obchod s ní považuje za nepřijatelný a že rohovina ve skutečnosti nemá žádnou hodnotu (více o akci čtěte zde).

Loni zadrželi na ruzyňském letišti 33 kilogramů slonoviny

„Jsme velice rádi, že k podpisu deklarace došlo v naší zoologické zahradě. Považujeme to za velmi významný akt,“ prohlásil ředitel dvorské zoo Přemysl Rabas.

Čeští celníci a pracovníci České inspekce životního prostředí si v poslední době připsali několik velkých úspěchů. V loňském roce zadrželi na ruzyňském letišti 33 kilogramů slonoviny, kterou se v kufrech snažil přes Moskvu do Asie převézt čtyřiadvacetiletý Vietnamec. Do Vietnamu mířil také kontraband nosorožčích rohů o celkové hmotnosti téměř sedm kilogramů, které celníci loni na letišti objevili v balíku s elektroinstalačním materiálem.

V posledních měsících podobných případů ubývá. „Odmítáme být tranzitní zemí. Výsledky, které vyplývají ze spolupráce mezi Celní správou a Českou inspekcí životního prostředí, jsou velmi přesvědčivé. Česká republika je hodnocena jako jedna z nejúspěšnějších zemí bojujících proti nelegálnímu obchodu s rohovinou,“ uvedl Vladimír Dolejský.