Útočník Hradce Bedřich Köhler (vlevo) a pardubický obránce Jan Ščotka.

Útočník Hradce Bedřich Köhler (vlevo) a pardubický obránce Jan Ščotka. | foto: ČTK

Výhra! Hokejisté srazili pardubického rivala ve druhé třetině

• 1
Hokejisté hradeckého Mountfieldu letošní první rivalské derby s Pardubicemi vyhráli. V závěrečném kole úvodní čtvrtiny základní části extraligy si pro vítězství 5:2 dojeli na led svého soupeře.

Tak to byl tak tvrdý úder, na který soupeř, který má tu smůlu, že se mu v této sezoně zatím vůbec nedaří, už nedokázal odpovědět.

Zatímco po první třetině domácí Pardubice v prvním letošním derby nad hradeckým Mountfieldem zaslouženě vedly 1:0, krátce po polovině zápasu už prohrávaly 1:3 a na odpověď, která by je přiblížila bodovému zisku, se už nezmohly.

Nejprve ve 28. minutě hradecký obránce Pláněk využil nedůraz domácích obránců a puk ležící u tyčky jejich branky doklepl do sítě a vyrovnal. Ten pravý hradecký úder ale přišel krátce po polovině zápasu. Ve 34. minutě totiž Červený přesně našel Courchaina před brankou, ten si nic nedělal z laxního přístupu domácího beka a přesně zamířil. O 41 vteřin později hradecký Mountfield už vedl o dvě branky, když od modré čáry napřáhl Čáp, puk proletěl klubkem hráčů před pardubickou brankou a zastavil se až v ní. Během sedmi minut tak Hradec otočil skóre a pak už jistě kráčel za vítězstvím.

Přitom první třetina podobnému vývoji moc nenasvědčovala. Domácí, kterým se zatím v sezoně vůbec nedaří a dokonce už měnili trenéry, do utkání vstoupili mnohem lépe. I když v jejich sestavě chyběl ostrostřelec Petr Sýkora, hned od začátku se vrhli do útoku a vyplatilo se jim to. První dvě šance sice ještě Mountfield ustál, ale ve 4. m minutě jeho hráči chybovali v útočném pásmu soupeře, domácí šli do rychlého brejku, na jehož konci byl úspěšný střelec Jaroslav Svoboda.

O tom, že Hradec nehrál moc dobře, svědčí i fakt, že v první dvacetiminutovce se jeho hráči objevili v jediné vyložené šanci, ale Bednářovi ji dobrým zákrokem levým betonem zmařil pardubický brankář Maxwell.

Přestávka ale poměr sil na ledě výrazně změnila. Hradci sice chvíli trvalo, než do proměnil v góly, ale na jejím konci byl mnohem spokojenější než domácí tým, když vedle tří gólů byl blízko i ke čtvrtému. Kudrna totiž z levého křídla už za stavu 3:1 vystřelil a puk pak absolvoval málokdy vídanou dráhu, když se odrazil od obou tyček a pak si to nasměroval zpátky do hřiště.

Závěrečná část hry jen potvrdila, v jak rozdílné pohodě letos oba rivalové hrají. Nejlépe hned ve 44. minutě, kdy domácí obránce přihrával ve vlastní třetině na spoluhráče, který jel na střídačku, puku se zmocnil Kudrna, skvěle si položil beka Pardubic na led a poté předložil gólovou přihrávku Šimánkovi.

Přesilovkové snížení domácích sice mohl přinést trochu vzruchu, ale Pardubice na víc už neměli. Navíc v závěru, který se po bitce hrál pouze ve třech na obou stranách, je definitivně dorazil svým gólem Köhler a nebylo co řešit.