V centru Hradce Králové musí lidé platit za parkování, zisky jdou soukromé společnosti.

V centru Hradce Králové musí lidé platit za parkování, zisky jdou soukromé společnosti. | foto: MAFRA

Primátor Hradce chce koupit podíl v parkovací firmě, náměstek je proti

  • 3
Zisky z parkovného plynou v Hradci Králové do soukromé firmy. Primátor Zdeněk Fink to chce změnit a prosazuje majetkový vstup do parkovacího systému společnosti ISP, ale pravicoví spojenci v koalici jsou rezervovaní. Už 29. října o tom bude hlasovat hradecké zastupitelstvo.

Přestože navenek na sobě nedají nic znát a zachovávají tváře hráčů pokeru, názorové rozepře mezi hradeckým primátorem Zdeňkem Finkem (HDK) a jeho náměstkem Martinem Soukupem (ODS) se čím dál víc prohlubují.

V září se nemohli shodnout na postupu, kterak se rozloučit s nechtěným nájemcem zimního stadionu - firmou ABD Invest.

Nyní nenalezli společnou řeč ani v další otázce, kde jde o desítky milionů korun - odkupu 51 procent akcií v parkovací společnosti ISP Hradec Králové. Radnice by za nadpoloviční většinu měla zaplatit kolem 53 milionů korun.

Je to výhodné, tvrdí primátor. Soukup oponuje

Značně nejednotné stanovisko panuje rovněž v radě města a už 29. října se návrh dostane na pořad zastupitelstva.

"Já považují za nesmírně výhodnou záležitost, že bychom během 25 let inkasovali více než 100 milionů, tedy každoročně kolem pěti šesti milionů korun. To je přece úžasné," obhajuje plán na odkup akcií předkladatel celého návrhu Zdeněk Fink.

ISP a její zisky

Společnost ISP z parkování v Hradci dosud získala 50,5 milionu korun, její loňský zisk byl 11,8 milionu a kolem 12 milionů utržila jen za prvních devět měsíců roku letošního. Za účetní období let 2013 a 2014 by byla předpokládaná dividenda pro město zhruba 5,1 milionu korun za rok.

Argumentuje i tím, že třicetiletá koncesní smlouva s firmou byla "dlouhodobě trnem v oku Hradečáků, protože v ní město nemá podíl."

"Kdybychom do ISP vstoupili, dáme 50 milionů jedné fyzické osobě (podnikateli Jaroslavu Pečenkovi, který je i majitelem stavební firmy BAK - pozn. red.) a ještě jí zajistíme další dividendy. V současné chvíli celý systém funguje a město má nad firmou kontrolu, když má svého člověka v dozorčí radě," nabízí svůj pohled Martin Soukup.

Ten si myslí, že částka přes 50 milionů se dá využít i efektivněji: "To je deset velkých hřišť u mateřských škol nebo tři hřiště školní."

Fink i Soukup argumentují radami ekonomů

Oba vlivní muži prý mají na své straně i nezávislé ekonomy. "Když jsem je s tím seznámil, říkali, abychom neváhali a koupili, protože taková situace se už nebude opakovat," uvádí Fink.

"Já mám zase jinou skupinu ekonomů, která říká pravý opak," opírá se o své experty Soukup.

Primátor má na své straně radní Anetu Maclovou (DVH) a Jindřicha Vedlicha (TOP 09).

"Jsem pro, protože chci, aby město také něco mělo ze zisku té firmy," vysvětluje Maclová.

"Také já jsem ten návrh podpořil. Většina stran měla ve svém programu, že ten systém není úplně uspokojivý, dalším hlediskem je ekonomická výhodnost," navazuje Vedlich, ale přiznává, že jeho "topka" se také názorově rozchází a její zbývající dva radní se zdrželi hlasování.

Kromě občanských demokratů a části TOP 09 má výhrady ke koupi nadpoloviční části akcií i Volba pro město (VPM), byť u náměstka Josefa Krofty převládají osobní důvody:

"Hlasoval jsem proti. Zrovna mi sebrali invalidní ceduli a teď nemám kde parkovat. Jsem vážně nas..."

Jasno nemá ani opozice

Je nabíledni, že jednoznačné nebude ani zastupitelstvo, které má o vstupu do ISP rozhodovat v úterý 29. října.

Klub sociálních demokratů se teprve musí poradit, avšak předseda zastupitelského klubu ČSSD Otakar Kalenda má jasno:

"Dividenda by byla na úkor občanů. Město by bylo zainteresováno na ještě větším odírání lidí," říká a jeho kolegyně Tereza Nyklíčková navrhuje i třetí řešení – odstoupení od veškerých smluv s ISP.

"Na naší myšlence z loňského roku se nic nemění. Je nutné prozkoumat všechny smlouvy, zda je to právně možné," přemýšlí Nyklíčková.

"Za rozchod bychom ale podle smlouvy zaplatili 280 milionů korun," odpovídá primátor Fink.

Poradit se ještě musí i komunisté, také oni se zatím nemohou zcela shodnout. "Zatím je to takový názorový průřez. Každopádně našim zastupitelům nebudeme nařizovat,jak mají hlasovat," říká šéf zastupitelského klubu KSČM Lubomír Štěpán.

Vážné výhrady neskrývá Martin Hanousek (ZPH), podle něhož by se dobrý hospodář měl zajímat především o co nejnižší cenu akcií.

"V případě ISP bych se například zasazoval o maximální podporu konkurence. Dál by měly být využity všechny možnosti stávající smlouvy k oslabení pozice ISP, případně ověřena možnost jejího úplného zrušení," domnívá se Hanousek.