Hradec má v plánu, že polovina tržeb za parkování půjde do městské kasy. (Ilustrační snímek)

Hradec má v plánu, že polovina tržeb za parkování půjde do městské kasy. (Ilustrační snímek) | foto: MAFRA

Hradec chce peníze z parkování, za půlku akcií ISP nabízí 50 milionů

  • 5
Firma ISP má v Hradci Králové až do roku 2036 kasírovat peníze za parkování. Lidem vadí vysoká cena i to, že peníze jdou soukromé společnosti. Vedení města nyní přišlo s nápadem koupit nadpoloviční většinu akcií ISP. Podle primátora se investice 52,5 milionu vrátí Hradci za pár let.

"Firma ISP je zisková. Většina Hradečáků vnímá negativně, že zisky jdou soukromé firmě a ne městu. Pokud se na odkupu podílu dohodneme, půjde polovina zisků do městské kasy," říká hlavní argument pro koupi akcií primátor Hradce Králové Zdeněk Fink.

Město by mělo trutnovské stavební firmě BAK, která je jediným akcionářem, za 51 procent akcií zaplatit 52,5 milionu korun. "Návratnost máme propočítanou na několik let," tvrdí Fink.

Hradecká radnice zároveň získá předkupní právo na zbytek akcií vlastněných firmou BAK. "Cena a podmínky jsou předběžně dohodnuty. Teď bude záležet na tom, jak se mezi sebou dohodne koalice na hradecké radnici, případně celé zastupitelstvo," podotýká předseda představenstva ISP Dušan Čížek.

Město se sice stane majoritním vlastníkem společnosti, manažerské řízení ale i nadále zůstane v rukou firmy BAK. "Město bude inkasovat příjem z dividend, nám jde o provozování systému," říká Čížek. S nabídkou přes 50 milionů korun přišlo samo město. Podle Čížka je přitom hodnota akcií vyšší. "Cenu nám stanovil znalecký posudek a je to více než 52,5 milionu. Na nabídku města jsme ale přistoupili," říká.

Mnozí zastupitelé o plánu zatím nevědí, dalším se zdá podivný

Vstup města do firmy musí odsouhlasit zastupitelé. Podle Finka by se odkup akcií mohl dostat už na březnové zasedání. "Do poloviny roku by se určitě mělo rozhodnout," věří primátor.

Většina zastupitelských klubů o nápadu dosud nejednala. "Náš klub tuto problematiku ještě neprobíral," říká třeba primátorův náměstek Jindřich Vedlich z TOP 09. Naopak koaliční ODS už o vstupu města do firmy jednala. Ještě se však potřebuje ujistit o ekonomickém prospěchu pro město.

Lence Fialové z KSČM se záměr nelíbí. "Z toho, co jsem zatím slyšela, mi to přijde podivné. Nechápu, proč bychom měli od soukromé společnosti kupovat polovinu akcií, ze kterých vůbec nic nemáme, a zároveň nám poskytuje službu, kterou bychom si mohli provozovat sami," diví se. Podíl města v ISP přirovnává k podílu ve Vodovodech a kanalizacích. "Ti také zdražují vodu a my na to máme vliv jako na jarní tání," říká Fialová.

Třicetiletou koncesní smlouvu s ISP (tehdy Atolem) podepsala hradecká radnice v roce 2007 pod vedením primátora Otakara Divíška. Podle ní jdou všechny výnosy z parkovacího systému ve městě do kasy ISP. Firma se zavázala ve městě postavit minimálně 500 parkovacích míst v ceně alespoň 300 milionů korun. "Z toho je v současné době postavena polovina," uvedl Čížek.

Město firmě doplácí za vyhrazená místa pro invalidy. Za jedno místo jí posílá 1 200 korun ročně, což odpovídá částce rezidentního poplatku.