Klokani měli být použiti k chovu a následnému prodeji mláďat, jejichž cena se pohybuje zhruba od 15 do 50 tisíc korun. | foto: Archiv KŘP Královéhradeckého kraje

Parta kradla exotická zvířata, po Česku vozila klokany i papoušky

  • 0
Policie obvinila trojici mužů z Královéhradecka, kteří kradli a pak nelegálně chovali chráněná exotická zvířata. Muži ve věku 23, 36 a 37 let odcizili například pět klokanů, papoušky, krocana, pávice, ale také ovce a kachny.

Pro první várku zvířat v hodnotě 250 tisíc korun si loni dojeli na Strakonicko, kde vnikli na pozemek majitele, který choval klokany nebo pávice.

K další krádeži došlo v březnu v obci Praskačka na Královéhradecku, kde se osmapadesátiletému majiteli ztratilo z voliér několik kusů vzácných papoušků a dalšího ptactva za téměř 100 tisíc (o krádeži čtete zde).

"Sem se pachatelé vrátili podruhé v polovině září, kdy po překonání drátěného oplocení ukradli další tři kusy vzácného ptactva za 7,5 tisíce korun. Na místo činu vyjížděli vždy společně autem jednoho z nich. Zatímco jeden z mužů měl ve voze hlídat, zbylá dvojice vnikla na pozemek. Zvířata chytali za pomocí podběráků, pak je vložili do připravených jutových pytlů nebo přepravek a převezli na pozemek jednoho z obviněných," popsala mluvčí hradecké policie Lenka Burýšková.

Například klokani tak museli ujet v přepravce na drůbež v kufru vozidla víc jak 240 kilometrů. Nakonec je našla až policie s pomocí pracovníků ze zoo ve Dvoře Králové a umístila je do Zooparku ve Stěžerách. Kromě drobného poranění nosu a zánětu oka byli klokani v pořádku.

Policie se také obává, že některá ukradená zvířata už uhynula. 

"Vše také nasvědčuje tomu, že papoušci byli vykoupeni za třetinovou cenu neznámými výkupčími na v burze v Týništi nad Orlicí. Co se týče klokanů, ti měli být použiti k chovu a následnému prodeji mláďat, jejichž cena se pohybuje zhruba od 15 do 50 tisíc korun," uvedla mluvčí.

Obžalovaní si zvířata vytipovali v okruhu svých známých chovatelů

Podle policie šlo o partu lidí, kteří se dobře znali a společně se už dříve chovem exotického zvířectva a ptactva zabývali. Zvířata si tak přímo vytypovali z okruhu svých známých chovatelů.

"Dva starší muži z uvedené trojice patří navíc sami mezi dlouhodobé chovatele exotického zvířectva a vlastní několik voliér s ptactvem. Na svých pozemcích měli i odchytové klece. Policisté prověřují verzi, že k maskování trestné činnosti užívali zřejmě mrtvé dravce, které donášeli přímo na místo činu a poté je zde i ponechávali," dodala Burýšková.

Důvod byl prostý: chtěli, aby okradení majitelé nabyli dojmu, že zmizení zvířat mají na svědomí právě tito dravci. Šlo přitom o lišku, kunu, havrana nebo krkavce.

Dva z podezřelých se nakonec přiznali, třetí odmítl vypovídat. V průběhu vyšetřování také vyšlo najevo, že byli prověřováni za obdobnou trestnou činnost v kraji Vysočina.