(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: shutterstock.com

Pejskaři zaplatí uprostřed Rychnova víc. Za psa s čipem dostanou slevu

  • 3
Doposud platili lidé v Rychnově nad Kněžnou i jeho přilehlých částech za psy stejně. V rodinném domě 120 a v bytě 800 korun. Nyní radní poplatky rozdělili podle toho, zda majitel žije ve městě či v jeho místních částech a vesnicích. Ve městě se totiž bude platit víc. Prodraží se i každý druhý a další pes.

Ti, kteří žijí v rodinném domku, zaplatí 500 korun místo současných sto dvaceti. Pokud žijí v bytovém domě, pak je pes přijde o dvě stovky dráž na tisíc korun.

Kolik příští rok zaplatí pejskaři v Rychnově

BĚŽNĚ:

Město (v Kč):

rodinný dům 500, další pes 750

bytový dům 1 000, další pes 1 500

Okrajové části města:

rodinný dům 200, další pes 300

bytový dům 500, další pes 750

INVALIDÉ, DŮCHODCI

Město

rodinný dům 150, další pes 300

bytový dům 200, další pes 300

Okrajové části města

rodinný dům 100, další pes 150

bytový dům 100, další pes 150

Čí pes má čip nebo ho nechá v příštích dvou letech očipovat, sleva na poplatku 200 Kč.

Doposud se za psa platilo jednotně: rodinný dům: 120 Kč, bytový dům 800 Kč.

"Je to docela dost peněz. Zdražení chápu, protože něco stojí úklid, když někteří hovínka po psech neuklízí. Já jsem ale slušný pejskař. Nedá se nic dělat, i když se mi to nelíbí. Ani moji rodiče moc nadšení nejsou, protože jsem jim k narozeninám dala psa. Žijí v rodinném domku a teď zaplatí víc," uvedla Lenka Peterová, která žije v bytovém domě poblíž centra.

Mimo město bude poplatek za psa v rodinném domě oproti centru nižší, podraží jen o 80 korun. V okrajových částech dokonce oproti dosavadnímu o 300 korun zlevní.

Všichni pejskaři však zaplatí víc za druhého a každého dalšího psa. Město za ně bude vybírat o polovinu víc než za prvního psa. Zvláštní nižší sazby poplatků mají invalidé, důchodci či vdovy a vdovci.

Peníze navíc půjdou na nákup pytlíků a do kasy útulku

"Poplatky ze psů se platí od ledna do 30. dubna," uvedla Helena Tobišková ze správy místních poplatků na rychnovském městském úřadu. Lidé je mohou složit i ve dvou splátkách, první musí být do konce dubna a druhá do konce září.

Zvýšení poplatku má kompenzovat náklady města, které má s pořizováním pytlíků na exkrementy či umísťováním psů do útulku. "To přijde ročně na zhruba 450 tisíc korun, přitom tržby z výběru poplatku byly zhruba poloviční. Do budoucna se to narovná, aby občané bez psa na pejskaře nedopláceli," řekl rychnovský starosta Jan Skořepa.

Město má také novou vyhlášku o povinném čipování psů. "Kdo má očipovaného nebo ho nechá očipovat, v příštích dvou letech mu na poplatku slevíme 200 korun. Takže zvýšení poplatku se v městském rozpočtu projeví až někdy v roce 2014," dodal Skořepa.

Lidé zaplatí víc i za nemovitost

Třeba Peterová, která má psa s papíry a ten má proto v uchu vytetované číslo, s čipováním nesouhlasí. "Jsem proti tomu. Vím ale, že kdybych chtěla vycestovat i do blízkého polského pohraničí, pes už čip mít musí," řekla.

Kromě vyšších poplatků ze psů zaplatí obyvatelé Rychnova v příštím roce víc za vlastnictví domů, bytů či jiných nemovitostí na území města. Už dříve totiž rychnovští zastupitelé odsouhlasili dvojnásobnou daň z nemovitosti.

Obyvatelé už jednou takovou daň platili, a to v roce 2010. Letos byla nižší, protože vloni před volbami ji snížili tehdejší radní. Údajně, aby ulevili lidem postiženým hospodářskou krizí. Město tak za rok vybere 14 milionů korun, což je o víc než šest milionů víc než letos.