Výhled z kopce Rozárka nabízí Hradec Králové jako na dlani, někdy jsou vidět i Krkonoše.

Výhled z kopce Rozárka nabízí Hradec Králové jako na dlani, někdy jsou vidět i Krkonoše. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Penzion na Rozárce nebude, hradecká radnice dala za pozemky pětinásobek

  • 1
Hradecké zastupitelstvo nepodpořilo kontroverzní stavbu penzionu na lukrativním pozemku s překrásným výhledem. Cena za to je vysoká. Město kývlo na velkou směnu pozemků - vlastník necelých pěti tisíc metrů čtverečných za ně dostane více než pětinásobné množství.

Tři měsíce zrála v hradeckých zastupitelích myšlenka, zda posvětí záměr stavby penzionu na patrně nejlukrativnějších pozemcích ve městě. Na Rozárce, odkud je rozhled na celý Hradec a při dobrých podmínkách si lze skoro sáhnout i na Krkonoše, nakonec bydlení nevznikne.

Lokalita Rozárka

Dvoupodlažní penzion na Rozárce určitě nevznikne, a tak jsou zpět ve hře téměř zapomenuté projekty z minulých let. Už před třemi lety vznikla iniciativa, jež chtěla prosadit návrat lyžařského areálu. Objevili se dokonce i investoři, kteří chtěli budovat bobovou dráhu nebo testovací centrum zasněžovacích technologií. Už několik let existuje studie lesoparku pod sjezdovkou Rozárka od uznávaného krajinného architekta Zdeňka Sendlera.

Zastupitelstvo se skřípěním zubů schválilo směnu tolik atraktivního soukromého pozemku za jiné parcely v majetku města. Podnikatel Miroslav Kvapil se musel rozloučit s plány o budování hotelu včetně vyhlídky, na obchodu s radnicí však alespoň "množstevně" vydělal.

Vlastník získal pětinásobek pozemků

Za své 4 883 metry čtverečné získal od Hradce více než pětinásobek - 26,5 tisíce metrů čtverečných. Kvapil si svůj pozemek cenil na 17,8 milionu korun - více než 3 640 korun za každý metr. Jeho nové parcely získané od města mají nesrovnatelně větší rozlohu, avšak jen některé z nich jsou stavební, a proto méně hodnotné. Jakou mají přesně hodnotu, však není zřejmé.

"Do podkladů jsme nedostali jejich znalecké posudky," stěžuje si zastupitel Adam Záruba (Změna pro Hradec). I on nakonec pro směnu hlasoval, přestože ještě v únoru proti její nevýhodnosti hlasitě protestoval.

"Pro směnu jsem hlasoval jen s přimhouřenýma očima. Rozhodlo to, že pozemek na Rozárce je mimořádně cenný," říká Záruba, jehož nyní přesvědčilo pár dodatečných změn.

"Pokud město směnu neschválí, pan Kvapil bude na Rozárce stavět určité věci. Většina zastupitelů si myslí, že ten čas ještě nenazrál, aby se v této lokalitě, která je pro město velmi vzácná a ceněná, už stavělo. Upřednostňuji směnu, abychom o pozemcích mohli rozhodovat sami včetně případné zástavby," uvedl hradecký primátor Zdeněk Fink.

Studie lesoparku stále čeká

Podnikatel Kvapil na návrh přistoupil. "Akceptoval jsem nabídku města na směnu. Z nějakého důvodu je tento pozemek pro město cenný a já nechtěl dělat problémy. Pro mě to znamená, že budu mít místo jednoho pozemku od města několik dalších po celém Hradci a tento záměr nebudu realizovat," říká Kvapil.

I když opozice upozorňuje na možnou nevýhodnost směny, ještě větší údiv vyvolalo předchozí zastupitelské "ne" pro tento obchod s vlastníkem pozemku.

Už několik let totiž existuje studie lesoparku pod sjezdovkou Rozárka od uznávaného krajinného architekta Zdeňka Sendlera. Kvapilův penzion by celý projekt znehodnotil.

"Nemám nic proti soukromému vlastnictví, ale v tomto případě by byla nedozírná škoda, kdyby se území rozparcelovalo, pouzavíralo a rozdělilo na různé privátní pozemky," podporuje směnu Sendler.

"Kdyby tento investiční plán vznikl, domnívám se, že by to městu uškodilo," prohlašuje i hlavní hradecký architekt Petr Brůna.