Užívání marihuany vede podle děkana Hrabálka zvlášť u labilních jedinců a u mladých lidí k tomu, že chtějí poznat, jak asi příjemné bude vyzkoušet tvrdší drogu, když to po marihuaně bylo tak "hezké".

Užívání marihuany vede podle děkana Hrabálka zvlášť u labilních jedinců a u mladých lidí k tomu, že chtějí poznat, jak asi příjemné bude vyzkoušet tvrdší drogu, když to po marihuaně bylo tak "hezké". | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Jsem proti legalizaci, říká děkan farmacie, kde chtějí konopí pěstovat

  • 51
Vede hradeckou Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy, se kterou se chce ucházet o licenci na pěstování marihuany. Její volné pěstování ale děkan Alexandr Hrabálek striktně odmítá, stejně jako kritizuje homeopatické přípravky. Účinky konopí se podle něj mají využívat výhradně pro léčbu, nikoli pro pobavení.

Děkan hradecké Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy Alexandr Hrabálek může být u historického momentu, kdy škola dostane licenci na pěstování konopí pro léčebné účely. "Chceme hlavně pomáhat společnosti," říká děkan.

Co soudíte o tom, že se na léky z konopí nebude vztahovat žádný příspěvek od pojišťovny a zákazník si vše bude platit sám?
Moc se mi to nelíbí. Spousta léků, které jsou k běžnému použití, má původ v rostlinách a pojišťovna je také hradí. O konopí se ví, že bude použitelné jen na některé, a to velmi závažné indikace, a nevidím proto důvod, aby na ně pojišťovna nemohla doplácet. Konopí se totiž, po jeho uznání, stane normální racionální léčbou. Na druhou stranu ale chápu i pojišťovny. Nikde není řečeno, že si jedinec nekoupí lék, aby ho pak vykouřil s kamarády. Možnosti zneužití jsou obrovské, i proto se vše tak protahuje.

Nepomohla by úplná legalizace?
Jednoznačně jsem proti legalizaci. I když se říká, že je to naprosto nenávyková látka. Kouření marihuany způsobuje psychické změny, člověk má při kouření marihuany příjemné pocity a chce si ten stav navodit znova. Zvlášť u labilních jedinců a u mladých lidí to pak vede k tomu, že chtějí poznat, jak asi příjemné bude vyzkoušet tvrdší drogu, když to po marihuaně bylo tak "hezké".

Kdy se vlastně stává marihuana drogou? I o alkoholu se říká, že v malé míře prospívá.
My jsme se vždycky učili, že lék je přípravek, který se použije pro účely léčby. Nemocnému by se mělo ulevit. Těžko si myslet, že skupinka mladých lidí, co posedává v Jiráskových sadech, se léčí.

Takže rozhoduje, s jakým záměrem látku užívám?
Přesně tak. Člověk na vozíčku trpící mozkomíšní sklerózou, který vykouří jednu cigaretu marihuany a přinese mu to úlevu, užívá lék. Vezměte si alkohol. Při otravě methanolem je alkohol také lékem. Když si ale půjdeme sednout do hospody, těžko se tam jdeme léčit.

Jaké reálné pozitivní zdravotní účinky může konzumace marihuany mít?
V prvé řadě je třeba rozlišovat přípravky z konopí. Už teď můžete koupit třeba konopné mýdlo nebo kosmetiku. V těch je obsažen konopný olej, který ovšem neobsahuje žádné psychotropní látky. Také proto je volně prodejný. Jakmile použijete marihuanu nebo hašiš, což je pryskyřice z květů, můžete to používat buď zevně, nebo vnitřně. Zevně se používá na kožní nemoci, jako je například lupenka. Kouření pomáhá lidem s nemocemi centrální nervové soustavy, jako je parkinsonismus, roztroušená skleróza a další.

Hraje nějakou roli i placebo efekt?
Obrovskou. Když je totiž něco zakázané a najednou to lidem dovolíte, může mít takový prostředek velký dopad a téměř i zázračný účinek. Za minulého režimu například nebyla dovolená léčba homeopatiky. Bylo to správné, protože tyto přípravky neobsahují vůbec nic kromě vody, popřípadě cukru. A najednou, po revoluci, když došlo k jejich povolení, nastoupil v tomto případě skutečně zázračný účinek. Tyto přípravky neobsahují skutečně vůbec nic, kromě, věříte-li tomu ovšem, "otisku jakési informace" v cukru, nebo dokonce ve vodě. Lidem přesto začaly pomáhat.