Zakladatelka petice Hana Pánková v léčebně Vesna v Janských Lázních. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ve Vesně jsme rodina, říká zakladatelka petice na záchranu léčebny

  • 8
Nejen proslulé dětské léčebně Vesna, ale celým státním léčebným Janským Lázním hrozí zánik. Hana Pánková přesto stále věří, že se dětskou léčebnu podaří zachránit. Založila petici, pod kterou se za dva týdny podepsalo téměř 17 tisíc lidí.

Historie lázní

* 1006 objevení teplého pramene pod Černou horou zbrojnošem Janem
z Chockova

* 1300 první historický zápis v zemských deskách o majetku rodu Silbersteinů

* 1675 Adolf Schwarzenberg postavil první lázeňskou budovu

* 1920 založení akciové společnosti

* 1928 lanovka na Černou horu

* 1935 specializace na léčení obrn, především dětské obrny, převzetím léčebné metody z lázní Warm Springs v USA

* 1948 znárodnění přírodních léčebných zdrojů

* 1980 nová moderní kabinová lanovka na Černou horu

* 1981 dokončena výstavba nové dětské léčebny Vesna

Dětská léčebna Vesna v Janských Lázních v Krkonoších

Hana Pánková vystudovala botaniku, má z ní doktorát. V poslední době však řeší jiné starosti. V Janských Lázních, kam jezdí se svými ani ne dvouletými dvojčaty s těžkým postižením, bojuje peticí za zachování dětské léčebny Vesny.

"Nikde jinde bychom nedostali tak kvalitní léčbu jako tady. Rodiče a zaměstnanci se tu teď v těžké době semkli jako rodina," popsala týden od doby, kdy vedení oznámilo, že léčebna končí. Petici podepsalo už téměř 17 tisíc lidí.

Čekali jste tak vysoké číslo?
Mile nás to překvapilo, je to naprosto úžasné. Je vidět, že problém nezajímá jen rodiče a pacienty, ale i lidi v celé zemi.

Co bude s peticí dál?
Spolupracujeme se zdravotnickými odbory, jedna z členek petiční komise k nim dokonce patří. Až posbíráme všechny podklady, chtěli bychom jít na ministerstvo zdravotnictví, kde budeme požadovat, aby se zamysleli nad tím, jak situaci řešit. V ideálním případě povede naše snaha ke změně indikačního seznamu, který by opět umožnil jezdit lidem do lázní dvakrát za rok na delší pobyty. Děti i dospělí lázně potřebují a ve chvíli, kdy vyhláška zlikviduje péči pro dospělé, je jasné, že jen dětská léčebna celé lázně neutáhne. Abychom Vesnu zachránili, musíme řešit problém jako celek na úrovni legislativy. Kdybychom se snažili zachránit jen léčebnu, neměli bychom šanci na úspěch.

Co jste prožívala v lázních během posledního týdne?
Je to nepříjemná situace. Někteří zaměstnanci vědí, že dostanou výpověď, ačkoliv žádná ještě nepadla. Je tu cítit stres, lidé se bojí o práci, nechtějí se moc vyjadřovat. Na druhou stranu to úžasně upevnilo celou partu, rodiče se zaměstnanci spolupracují, bojujeme za stejnou věc. Panuje tu až jakási rodinná atmosféra.

Podle ředitele lázní bude dětské oddělení v nových prostorách menší, ale stejně kvalitní. Souhlasíte?
Pravda je, že se nezmění kvalita rehabilitace, i terapeuti tam budou. Horší je to s průchodností čtyř objektů, kam se děti přestěhují. Ve Vesně se o ně nemusíme bát, mohou se po budově pohybovat volně. Je tam jeden východ, zatímco tady jich bude spousta. Vesna má navíc bazén s pohyblivým dnem, to v nových prostorách nebude. A pak jsou tu další detaily, třeba Vesna má kvůli dětem snížené záchody, v jiných zařízeních jsou naopak kvůli dospělým invalidům zvýšené. Podobné je to s klikami u dveří, aby si děti mohly otevřít. Pak jsou tu bezpečnostní prvky jako speciální okna, aby dítě nevypadlo. Ve Vesně jsou děti mnohem soběstačnější, což na ně i psychicky mnohem lépe působí. Stěhování by se neobešlo bez stavebních úprav.

Jak sama řešíte možnost, že byste musela s dcerami jezdit jinam?
Pro nás by zavření Vesny nebo dokonce celých lázní znamenalo konec rehabilitační péče. Ostatní zařízení jsou pro nás nevhodná, nikde není péče na takové úrovni.

Jak dětem lázně pomáhají?
Hrozně moc. Když jsme přijeli poprvé, dcera se otáčela jen na jeden bok. Po lázních se otáčela i na bříško a na obě strany. Teď jsme tu podruhé a dcera začíná postupné lézt. Dělá ohromné pokroky. Ve Vesně ale nejde jen o cvičení. Tím, že jsme tu v kontaktu s ostatními matkami, sdílíme stejné problémy, získáváme další informace, tipy a zkušenosti o tom, co se dá s dětmi dělat. Učí nás, jak si s nimi máme hrát, co dělat, aby se rozvíjely, jezdí sem i různé společnosti, které nám pomáhají vybírat vhodné ortopedické pomůcky. Důležité je také okolí, vyjdeme ven a jsme v lese. Není problém vypustit dítě na hřiště, nemáme strach, že ho přejede auto.