Vizualizace sportovního areálu v hradecké části Třebeš. | foto: Tomáš Vymetálek Architects

Kvůli sportovišti v hradecké Třebši padlo trestní oznámení, je i petice

  • 1
Ztráta zeleně a nízká cena, za kterou chce hradecká radnice prodat soukromému investorovi pozemky v Třebši v Hradci Králové, se nelíbí tamním obyvatelům. Podali trestní oznámení a pod petici se jich podepsalo už 500.

Hradečané, kteří si občas rádi zahrají florbal, tenis nebo basketbal, horkotěžko shánějí volné sportoviště, které by si mohli na jednu či dvě hodiny pronajmout. Takových míst je v krajském městě nedostatek.

Sportcentrum HIT v Třebši

Pokud vše půjde podle plánu, chtěla by firma  TPBest se stavbou areálu začít už letos na podzim a hotova by mohla být na jaře 2016. Nyní firma s městem připravuje smlouvu. V případě, že by stavba přesáhla dohodnutý termín, platila by firma penále. Pozemky by měla odkoupit až ve chvíli, kdy bude areál hotový a bude čekat na kolaudaci.

Sportcentrum HIT, jak se má sportoviště jmenovat, by mělo zahrnovat hřiště pro tenis, badminton, plážový volejbal a další sporty. Sloužilo by i hendikepovaným sportovcům, povrch tenisových kurtů by byl vhodný i pro vozíčkáře. Nabídne i kryté kurty, fitness a wellness.

"Sehnat volnou halu je očistec. Byli bychom ochotni zaplatit cokoliv, jen abychom si mohli na půl hodiny zahrát," popisuje své zkušenosti šestatřicetiletý Petr z Malšovic, který si s kamarády občas chodí zahrát florbal.

Hlad po sportovištích pro veřejnost měl už příští rok ukojit plánovaný sportovní areál pro tenisty, volejbalisty, badmintonisty, ale i skateboardisty v Třebši. Soukromý projekt, jenž se má uskutečnit v sousedství budovaného dopravního hřiště, chce však zastavit občanské sdružení.

Odpůrcům se nelíbí, že by lokalita měla přijít o velkou zelenou plochu, a také se jim nezdají podmínky, na nichž se dohodlo město jako majitel pozemku se soukromým investorem areálu.

Odpůrci oznámili věc policii a podepisují petici

Podali proto trestní oznámení na zastupitele města v čele s náměstkem primátora Martinem Soukupem (ODS).

"Kolegové z oddělení hospodářské kriminality trestní oznámení v tuto chvíli prověřují," říká mluvčí krajské policie Ivana Ježková.

Cena pozemků

630 korun za m2 chce město po firmě za pozemky

1 300 korun za m2 mají stát pozemky podle posudku

Oznámení podali členové Sdružení přátel zeleně u Zámostské svodnice.

"Nelíbí se nám, že bychom měli přijít o zeleň, místo které by tu vznikla soukromá hala a další parkoviště," říká člen spolku, právník Milan Kutnar.

Členové spolku teď dokončují petici, kterou hodlají předat městu. "Máme už přes 500 podpisů od lidí žijících v okolí plánované stavby," prozrazuje Kutnar.

Odpůrcům se nezdá ani cena 630 korun za metr čtvereční, za kterou radnice chce firmě TPBest pozemek po dokončení stavby prodat. Celkem by společnost za parcely měla dát 9 milionů korun. V tom s protestujícími souhlasí i někteří opoziční zastupitelé.

"Pozemky chce město za tuto cenu prodat i přes vědomí, že se cena v dané lokalitě může podle předloženého odhadu pohybovat až kolem 1 300 korun za metr čtvereční. Domnívám se, že není nezbytně nutné stavět na tomto místě další sportovní areál za každou cenu," myslí si zastupitelka Lenka Fialová (KSČM).

Náměstek primátora nízkou cenu parcel hájí

Náměstek primátora Soukup, který kvůli podpoře projektu trestnímu oznámení jmenovitě čelí, prodej pozemků za cenu 630 korun za metr hájí.

Vizualizace sportovního areálu v hradecké části Třebeš.
Vizualizace sportovního areálu v hradecké části Třebeš.

"Co se týče ceny, rozhodně není podhodnocená, je pouze na spodní hranici cenového rozpětí ceny obvyklé. Navíc město má a může podpořit podnikání i cenou, pokud se na tom shodnou zastupitelé," hájí projekt náměstek.

Radnice si na pozemky nechala vypracovat čtyři odborné posudky a v nich se odhadové ceny mezi sebou značně liší. Jeden odhad byl i nižší než cena, pro niž se město rozhodlo. Opozice však na jednání koncem loňského roku navrhla nechat vypracovat další revizní posudek, který by cenu parcel upřesnil.

Šéf majetkového odboru hradeckého magistrátu Ondřej Votroubek s tím ale nesouhlasí. "Radou města je schválen soubor znalců, jejichž stanoviska považujeme za klíčová a jasná. Není proto důvod nechat zpracovávat posudek další," tvrdí Votroubek.

Jednatelka firmy TPBest Petra Benešová upozornila, že pokud by její společnost měla za pozemky zaplatit dvakrát tolik, firmě už by se nevyplatilo areál s kurty a halou stavět.

"Autorka nejvyššího cenového posudku lokalitu posuzovala jako naprosto komerční místo, na kterém by mělo stát třeba obchodní centrum. Taková cena by pro nás byla likvidační, protože i s původně dohodnutou cenou pozemku bude mít areál návratnost v řádu desítek let," říká Benešová, která sedí i v představenstvu firmy provozující Luční a Labskou boudu v Krkonoších.

Občanskému sdružení se nelíbí ani rozšíření parkoviště

Nejen proti ceně a zastavění zeleně sportovním areálem protestuje spolek, ale i proti rozšiřování parkoviště, které si jako vedlejší akci naplánovalo město.

"Sportoviště má být v dostatečném odstupu od bytových domů, město ale ve finále plánuje v proluce postavit parkoviště. A to se nám taky nelíbí," říká Kutnar.

Podle náměstka Soukupa chce radnice tímto krokem zkvalitnit bydlení v Třebši. "Vyřešili bychom tím nedostatek parkovacích míst v této lokalitě," míní náměstek.

Protestující proto už připravují návrh, jak by místo, které je v současnosti částečně zarostlé náletovými dřevinami, mělo vypadat.

"Rádi bychom tam měli parkovou úpravu s oddychovou zónou, kam by mohli jít maminky s dětmi nebo senioři. Klidně by tam mohla být i bruslařská dráha, kterou investor navrhoval, proti té nic nemáme," vysvětluje Kutnar.