Vytáčení sladiny v pivovaru v Dobrušce

Vytáčení sladiny v pivovaru v Dobrušce | foto: Pavel Bednář, MF DNES

Pivo z Dobrušky lidem chutná. Výroba stoupne o tisíce hektolitrů

  • 8
Staročeský pivovárek v Dobrušce zvyšuje výrobu. V budoucnu by v něm majitel chtěl vařit až deset tisíc hektolitrů ročně. Dvanáctistupňový Rampušák dokonce nedávno zvítězil mezi světlými pivy v prestižní soutěži Zlatý pohár Pivex - pivo 2012.

Do soutěže Zlatý pohár Pivex - pivo 2012, která se konala v Brně, se letos minipivovary mohly přihlásit poprvé. 

"Je to pro nás rozhodně velký úspěch, kterého si velmi ceníme. Navíc odborným garantem soutěže byl Výzkumný ústav pivovarský a sladařský v Praze. To potvrzuje, že naše piva jsou dobrá. Vaříme je klasickým způsobem na deklarovanou stupňovitost, mají tedy poctivých jedenáct a dvanáct stupňů extraktu původní mladiny," řekl majitel pivovárku Milan Vedra.

Staročeský pivovárek v Dobrušce

Stávající pivovar v Křovické ulici dostavěli měšťané v roce 1869. Pivovar díky dochovaným technologiím z 30. let minulého století dokonce aspiruje na kulturní památku. Původní zařízení stále slouží. Na sladovnu navazuje dvoulískový hvozd, kde se naklíčený slad na roštech suší teplým vzduchem, se strojním zařízením z roku 1927. O devět let starší je varna, kde se sladina s chmelem vaří v měděném kotli. Unikátní je také šrotovna v podkroví, kde se čistí a šrotuje slad na várku.

Pivovar už loni uspěl v soutěži Pivo České republiky 2011. "V kategorii světlých ležáků z minipivovarů se umístila naše Dobrušská jedenáctka. Na druhém místě a hned za ní skončil Rampušák, který získal ještě druhé místo v kategorii kvasnicových piv," dodal Vedra.

Porotci srovnávali chuť, vůni i hořkost

Na Zlatém poháru Pivex se v kategorii minipivovarů do druhého kola degustací probojovalo kromě Rampušáka ještě dalších devět piv ze sedmi minipivovarů. Až za Rampušákem skončil světlý ležák Dobřanská hvězda z Pivovaru-restaurantu Modrá hvězda a Antošův ležák z pivovaru Antoš.

Ve dvoukolové soutěži se utkalo 45 značek z šestnácti pivovarů. Porotci srovnávali chuť, plnost, vůni, říz, hořkost, ale i další vlastnosti.

Staročeskému pivovárku se daří od té doby, co ho nový majitel po roce 2008 začal obnovovat. Ve zkušebním provozu nyní běží nová linka za téměř jeden a půl milionu korun na mytí a plnění sudů.

"To, že jsme do linky investovali, neznamená, že jen zvýšíme produkci. Dříve jsme museli řešit mytí sudů jinde, nyní jsme schopni vše udělat u nás, bez dalších nákladů na převoz a manipulace se sudy. Zařízení s kapacitou pětatřiceti kusů umytých a stočených sudů za hodinu pokryje narůstající spotřebu výroby při splnění všech požadavků na kvalitu," vysvětlil Vedra.

V Dobrušce si připravují i vlastní slad

Kvůli zájmu o dobrušská piva, filtrovanou i nefiltrovanou jedenáctku a dvanáctistupňového Rampušáka, už loni zjara pivovárek vybudoval nové ležácké tanky, v nichž dozrávají. Pět tanků s kapacitou 110 hektolitrů zvýšilo kapacitu asi o 1 200 hektolitrů za rok.

"Chtěli bychom ležácký sklep ještě rozšířit, a to přestavbou dosud nevyužívaných prostor. Chceme tam umístit další nerezové tanky s kapacitou okolo 500 hektolitrů," řekl Vedra. Postupně plánuje také stáčení do skleněných lahví. Technologii zatím nemá, ale plnění do skla v malém už zkouší.

Zatímco předloni v Dobrušce uvařili přes tisíc hektolitrů, loni to už bylo ke třem tisícům. A v budoucnu chtějí vařit přes 10 tisíc hektolitrů ročně. Staročeský pivovárek od roku 2008 vaří Rampušáka a od konce roku 2010 k němu přibyla Dobrušská jedenáctka, která je kvasnicová i filtrovaná, protože se podařilo zprovoznit technologii filtrace.

Dobrušská piva mají nahořklou chuť, na kterou má velký vliv i slad, který si připravují vlastní. Zachovala se tam totiž klasická původní sladovna, ve které ječmen klíčí na pískovcových humnech. Takových zbylo v republice málo, dobrušská je jednou z nejmenších, které jsou stále v provozu. Slad dodává i jiným pivovarům.