Pivo už má svůj znak. Dominuje mu jelen, jejichž stádo v okolí Luční boudy

Pivo už má svůj znak. Dominuje mu jelen, jejichž stádo v okolí Luční boudy žije. | foto: Kateřina Bažantová

První sklenici Paroháče natočí v pivnici na Luční boudě v srpnu

  • 12
Pivovárek na Luční boudě v Krkonoších začne v srpnu vařit svůj zlatavý mok. Kdo si dá sklenici piva jménem Paroháč, bude se moci pochlubit, že ochutnal chmelovou pochoutku vařenou v nejvýše položeném pivovaru v Evropě. Minipivovar je totiž rovných 1 410 metrů nad mořem.

Tím slavným dnem, kdy výčepní na Luční boudě natočí první sklenici piva, bude pátek 10. srpna. Majitelé boudy předpokládají, že to s návštěvníky v dalších dnech víkendu pořádně oslaví. "Máme přislíbeno, že přijede i někdo z Hradu, ale nemohu zatím prozradit, kdo to bude," říká tajuplně provozní Luční boudy Pavel Blažek.

Luční bouda v Krkonoších

Otevření pivovaru na den přesně koresponduje s datem, kdy se téměř každé léto do Krkonoš vydává na nějakou túru Václav Klaus. Je tedy docela dobře možné, že se prezident stane jedním z prvních, kdo ochutná některý ze tří stálých druhů piva Paroháč.

Provozní Václav Blažek je přesvědčen, že při otevření pivovaru bude na Luční boudě plno. Pivovar vybudují řemeslníci tento měsíc. "Jsou to jen lehké stavební úpravy, žádné extrémní kopání. Využijeme k tomu jedno z míst, která nebyla veřejnosti přístupná," říká Blažek.

S Paroháčem v ruce můžete pozorovat jeleny

Už v zimě avizovala Klára Sovová, předsedkyně představenstva firmy AEZZ, která provozuje Luční boudu, že technologii pivovaru chtějí nechat nainstalovat do bývalé vinárny, která dříve bývala na Luční vyhledávána.

"Po vzniku pivovaru chceme otevřít i vinárnu, protože lidi na ni vzpomínají jako na sympatický lokál, kde si u otevřeného okna mohli dát do sněhu vychladit panáka. Teď tam budou moct pozorovat výrobu piva. Ale hlavně je ten prostor vyzdoben freskou z roku 1940, která skvěle podtrhuje krásu měděných varen," říká Sovová a prozrazuje, že nápad vybudovat pivovar dostali zaměstnanci jednoho parného dne.

A proč se majitelé Luční rozhodli nazvat nové pivo Paroháč? "Jmenuje se tak, protože v okolí Luční boudy se pohybuje stádo asi sto padesáti jelenů," vysvětluje Sovová.

Tyto jeleny prý lze mezi devátou a desátou večer z terasy Luční boudy pozorovat, jak přechází na Studniční horu. "Teď bude možné si u této podívané vychutnat i pivo z našeho minipivovaru," láká budoucí zájemce.

Vařit se bude i pivo s příchutí

Na čepu budou v Luční čtyři Paroháči. "Jedenáctka, ta bude taková slabá, pro turisty, kteří se chtějí hlavně osvěžit. A pak bude na čepu dvanáctka a třináctka. Třináctistupňové pivo bude tmavé," říká provozní Pavel Blažek.

Čtvrté pivo bude k mání jen sezónně a v nabídce nebude pokaždé stejné. Budou to různá sváteční piva, třeba velikonoční nebo novoroční, a budou mít ještě o pár stupňů víc. "Budeme se mu snažit dát i nějakou příchuť, třeba zázvorovou," plánuje Blažek.

Nejvýše položený pivovar v Evropě by měl za rok navařit zhruba pět set hektolitrů piva. Šéfové Luční boudy také sondují, zda by v případě jeho úspěchu mohli Paroháče plnit i do lahví. Turisté by si pak pivo z hřebenů Krkonoš mohli odnést z výletu nebo dovolené domů. Cenu jednoho půllitru Paroháče však zatím neurčili.