Dominanta krkonošské Malé Úpy omládla o 100 let, vaří se v ní pivo

  • 0
Náročná rekonstrukce bývalé Tippeltovy boudy v Malé Úpě je téměř u konce. Stavbaři při ní objevili původní pískovcové schodiště i originální železné sloupy. V dominantě nejvýše položené krkonošské obce z roku 1911 přibyla k pivovaru restaurace i turistická ubytovna.

Pozoruhodná proměna bývalé Tippeltovy boudy v Malé Úpě přišla na desítky milionů korun. Ve své době patřila k nejmodernějším horským chatám. Dnes má zpátky svůj lesk. Minipivovar Trautenberk otevřený v loňském roce nově doplnila restaurace a na konci prosince zde navíc začne fungovat turistická ubytovna. Stavbaři při rekonstrukci více než sto let staré boudy objevili původní prvky, o kterých desetiletí nikdo neměl tušení.

Tippeltova bouda nesoucí jméno tradičního krkonošského rodu vznikla v roce 1911. Od začátku fungovala jako restaurace s ubytováním. Dům s číslem popisným 87 byl prvním v Malé Úpě, kde měli elektřinu. Budova pamatuje prvorepublikovou slávu i umakartovou éru v 70. a 80. letech, tehdy už jako hotel Družba. Nový majitel Martin Kulík, kterému patří zdejší lyžařský areál SKIMU, se rozhodl pro citlivou rekonstrukci, jež zachová maximum původních prvků.

„Když jsme Tippeltovu boudu před dvěma lety získali, vůbec jsme netušili, jaké krásy tato budova skýtá. V podzemí, kde vzniklo zázemí pro minipivovar, jsme na nic zásadního nenarazili. To hlavní nás ale čekalo při rekonstrukci dalších pater,“ říká Kulík.

Investice? 80 milionů korun

Stavbaři objevili celou řadu původních komponentů: třeba pískovcové schody skryté pod dvěma vrstvami levného linolea nebo zastavěné železné sloupy se starými originálními nýty v restauraci. Na půdě zase narazili na dřevěné vyřezávané lustry, které dnes osvětlují sál restaurace.

Další lampy majitel odkoupil za symbolickou cenu od někdejšího ředitele hotelu Družba Františka Jeňka, jenž je před lety prozíravě zachránil. Z původní budovy zbyla pouze konstrukce, nové jsou stropy, zdi i podlahy. Přestože hotel ještě donedávna fungoval, byl podle Kulíka ve špatném technickém stavu.

„Bylo vidět, že se zde řadu let neinvestovala ani koruna. Stav byl havarijní,“ dodává podnikatel. Na začátku netušil, jakých rozměrů náročná rekonstrukce nabude. I proto si podle něj vyžádala 80 milionů korun. Dělníci ještě pracují na vnějším plášti a boudu zateplují. Zvenku hotel vypadá téměř stejně jako před sto lety.

František Jeněk spojil s Družbou většinu svého života. Na hory se přestěhoval v roce 1961 z jižních Čech a pracoval zde 54 let, od roku 1978 jako ředitel. Pamatuje doby prosperity i postupný úpadek.

„Zažil jsem tu dvě rekonstrukce, byl jsem u toho, když se stavěla budova pro zaměstnance. Personál tady spal v hrozných podmínkách. Ráno se probudili a měli na sobě sníh. Byla to jiná doba, na rekreace do Družby jezdili lidé z celé republiky, od východního Slovenska až po Aš. Týdenní poukaz tehdy stál 260 korun,“ vzpomíná.

V hotelu pracovalo přes 50 zaměstnanců. Kromě obsluhování hostů se museli starat o dobytek, sekali trávu. Pracovali zde také dva hoteloví řezníci. Bývalý ředitel má radost, že se podařilo Družbu opravit a otevřít. Zároveň však neskrývá obavy, zda bude bouda využívaná.

Ubytovna nabídne 150 lůžek

Od loňského roku se v bývalé Tippeltově boudě také vaří pivo Trautenberk. Na konci prosince přibude k restauraci ještě ubytovna v horních patrech budovy. V první fázi bude mít 50 lůžek, po dokončení přestavby v příštím roce ještě o stovku více. Otevřená má být celoročně, v průměru připadá na jeden pokoj šest lůžek. Podle starosty Malé Úpy Karla Engliše projekt kromě nových pracovních míst turisticky zatraktivní celou horskou obec.

„Chceme, aby to v Malé Úpě žilo celý rok, ne pouze tři měsíce v létě a tři měsíce v zimě, kdy je sezona. Citlivá rekonstrukce bývalé Tippeltovy boudy je přesně tím, co jsme si přáli,“ poznamenává starosta.

Minipivovar Trautenberk vznikl jako akciová společnost, na jejím založení se podíleli místní podnikatelé i zdejší lyžařský areál. „Je to společná iniciativa krkonošských boudařů a lidí, kteří mají hory rádi,“ říká Martin Kulík. Pražský developer, který se usadil v Malé Úpě a má tu i trvalé bydliště, už realizoval několik velkých rezidenčních projektů v hlavním městě.

Maloúpský pivovar se hlásí k tradiční výrobě nefiltrovaného a nepasterizovaného piva, vodu bere přímo ze spodních pramenů svahů Sněžky. Má ambici uvařit 10 tisíc hektolitrů piva ročně, tedy dva miliony piv. Dnes je pivovar na čtvrtině kapacity.