Dvorský pivovar Tambor navařil sváteční polotmavou čtrnáctku Klazar.

Dvorský pivovar Tambor navařil sváteční polotmavou čtrnáctku Klazar. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Kopřiva, rybíz, karamel, i takové mají příchutě velikonoční piva

  • 0
Velikonočních svátků podobně jako Vánoc se už léta snaží obchodně využít i pivovary. Na trh uvádějí piva, která běžně nevaří a jež leží v tancích déle, než je obvyklé. Letos pivovary navařily speciálů dokonce o něco víc, protože některé z nich slaví narozeniny.

Největší pivovar v hradeckém kraji, náchodský Primátor, velikonoční pivo prodává už od začátku března, čepuje se i v hospodách. V prodejnách se pozná podle toho, že lahve, ve kterých se skrývá dvanáctistupňový ležák, mají velikonoční etiketu.

Trutnovský Krakonoš a Klazar ze Dvora

Sládek pivovaru Tambor Martin Vrba

V prodeji je také velikonoční čtrnáctka z trutnovského Pivovaru Krakonoš. Královédvorský Tambor opět navařil sváteční polotmavou čtrnáctku Klazar. Tímto pivem dvorský pivovar už tradičně vítá všechny velké křesťanské svátky.

"Získali jsme třetí místo v letošní jarní ceně českých sládků na pivovarském dvoře ve Zvíkově," říká provozní pivovaru Tamboru Michaela Doležalová. Čerstvě oceněná tmavá třináctka zrála v tancích téměř tři měsíce.

V Broumově stáčejí Benediktina a mandarinkové pivo

Pivovar Opat v Broumově-Olivětíně sází už léta na netradiční příchuti. Před Velikonocemi ale uvádí na trh zcela novou značku - pivo Benediktin.

"Je to světlá patnáctka v nefiltrované i filtrované podobě. Tuto novou značku začínáme vařit k letošnímu výročí 300 let od vzniku našeho, původně benediktinského klášterního pivovaru," říká ředitel broumovského pivovaru Jaroslav Nosek. Mezi novinky pivovaru Opat patří letos mandarinkové pivo a pivo s černým rybízem.

Novopacký pivovar slaví výročí

Také malebný pivovar v Nové Pace letos slaví. Už 140 let existence. "K výročí jsme uvařili novou polotmavou dvanáctku. Je v lahvích i sudech. Jmenuje se Výroční ležák," sděluje Eliška Pavlová z marketingu novopackého pivovaru. Slavnostní dvanáctka, která jde na trh od tohoto měsíce, bude v prodeji po celý rok.

Čím je polotmavý výroční ležák jiný než běžná novopacká piva? "Asi tím, že i když je polotmavý, ponechal si klasickou hořkost typického novopackého piva. Tmavší piva totiž bývají zpravidla často sladší," vysvětluje Pavlová.

Rychtář roztočí barevné Krasličáky po celé republice

Speciální nabídka obchodního týmu hlineckého pivovaru Rychtář vsadila na barevnost hlavních symbolů velikonoc, tedy kraslic. První je pivo Zelený Krasličák, kterým se má připíjet na zdar svátků na Zelený čtvrtek. Pro zbytek Velikonoc nabízí dvoubarevný Velikonoční Krasličák. Ten tvoří zelená čtrnáctka a desítka Červený Krasličák.

Milan Morávek - výrobní ředitel pivovaru Rychtář Hlinsko
Milan Morávek - výrobní ředitel pivovaru Rychtář Hlinsko

Milan Morávek - výrobní ředitel pivovaru Rychtář Hlinsko

"U nás mu říkáme semafor, protože ho budeme čepovat ze tří píp, přidáme ještě žlutou barvu. A když započítáme bílou pěnu, budeme mít vlastně pivo čtyřbarevné," řekl výčepní hospůdky U Klofana v Pardubicích. Krasličáky se budou čepovat v tisícovce hospod po celé republice.

Náhradu za Portera? Ne

Pardubický Pivovar Pernštejn nabízí ke svátkům tradiční devatenáctku Portera. Černé pivo s hustou pěnou je součástí svátečního hodování na Pardubicku už přes 120 let.

"Porter je sváteční pivo jak pro Vánoce, tak i pro Velikonoce. Jiné nové receptury svátečních piv ani nehledáme, už tak vyrábíme třináct piv, víc jich už nechceme rozšiřovat ani z technologických důvodů," řekl ředitel pardubického pivovaru Jan Kvasnička. 

Sváteční multibalení

Obchodní tým hlineckého pivovaru Rychtář vedle těchto dvou piv uvařených v Jihlavě přichází i s další velikonoční specialitou. Je to velikonoční multibalení lahvových piv "Sedm chutí, sedm speciálů", které obsahuje sedm zajímavých piv z různých pivovarů Čech a Moravy. Mezi ně patří například pivo Comenius z Uherského Brodu či Démon z Vysokého Chlumce.

Vítězná Eliška z Poličky

V hospůdkách čepují a v lahvích restaurace a obchody prodávají Elišku z Měšťanského pivovaru v Poličce. Tmavé pivo s hustou pěnou o průměrném extraktu 13 a půl procenta má speciální velikonoční etiketu. Karamelovou nasládlost vyvažují tvůrci piva vyšší hořkostí.

"Chuťově je Eliška stejná jako na Vánoce. Její výrobu a technologickou přípravu jsme svěřili našemu sládkovi Petru Kalužovi, který je na etiketě podepsaný. Eliška získala v únoru na slavnostech piva v Táboře prestižní Zlatou pivní pečeť a jejich hlavní organizátor Alois Srb mi řekl, že Eliška je pivo, na kterém si sám pochutná," poznamenal ředitel poličského pivovaru Karel Witz.

Jantar z palírny ve Chvalovicích

Na zmíněné prestižní akci získal Zlatou pivní pečeť také mírně nasládlý Železnohorský ležák, a to v kategorii "Polotmavé pivo z minipivovaru". Kdo by ho chtěl ochutnat, musí se za ním vypravit do Pivovaru a palírny Žlebské Chvalovice. Tam nabízejí na sváteční stůl vedle oceněného moku také speciální čtrnáctku Jantar.

Svitavské kopřivy se smetankou

Ve Svitavách sázejí na nejobyčejnější rostliny málo sekaných zahrad.

"Naším velikonočním speciálem je pivo ze zeleného sladu s kopřivou a s kořenem smetanky lékařské, ale musím přiznat, že pro něj nemáme žádný speciální název. Je to jedenáctka normální barvy, protože my ze zásady nebarvíme pivo chemikáliemi, podle mne to není správné zvláště na jaře, kdy se lidé mají očišťovat a nezašpiňovat se nějakou chemií," řekl majitel svitavského Pivovárku Na Kopečku Jiří Karlík.

Pšenice a karamely

Minipivovar v Žamberku jaro oslavuje jarním pšeničným světlým ležákem - dvanáctkou. Ve sklepních prostorách pivovaru v Dašicích u Pardubic loni otevřeli po rekonstrukci restauraci, která nabízí pivo z Chotěboře. Tam je možné ochutnat speciální 13,5stupňový velikonoční speciál pod názvem Dašický karamelový.

,