Vizualizace Plicního parku ve fakultní nemocnici

Vizualizace Plicního parku ve fakultní nemocnici | foto: Fakultní nemocnice Hradec Králové

V hradecké nemocnici vznikne park, bude lékem na nemocné plíce

  • 4
Fakultní nemocnice v Hradci Králové chce výrazně zlepšit podmínky léčby pacientů s nemocnými plícemi. Chystá se proto v areálu vybudovat unikátní Plicní park. Součástí budou speciální rehabilitační chodníky a přístroje i klidová zóna s lavičkami.

Travnatá plocha se vzrostlými stromy za plicním pavilonem hradecké fakultní nemocnice dosud neměla žádné zvláštní využití. To se však už brzy změní. Právě tam chce totiž zdejší plicní klinika s rehabilitačními specialisty a také s nemocnicí v Olomouci a s Univerzitní nemocnicí v Leicestru v Glenfield Hospital vybudovat ojedinělý Plicní park.

„Jde o unikátní myšlenku, s níž chceme vytvořit prostor pro cílenou pulmonální rehabilitaci a pro chodecký trénink pacientů s chronickými respiračními nemocemi. Léčba těchto onemocnění totiž není jednoduchá a u řady onemocnění přináší specifická plicní rehabilitace podobný klinický přínos jako farmakologie,“ vysvětlil výhody nového parku zástupce přednosty pro léčebnou péči plicní kliniky Vratislav Sedlák.

Nové rehabilitační prostředí na čerstvém vzduchu přivítají podle lékařů hlavně pacienti s idiopatickou plicní fibrózou nebo chronickou obstrukční plicní nemocí.

„U nich má cvičení pod dozorem vyškolených rehabilitačních specialistů prokazatelně pozitivní vliv. Cvičení obnáší aerobní zátěž bez vzniku kyslíkového dluhu a silový trénink. V příjemném prostředí parku může pacientům, které často nemoc upoutá do domácí izolace, pomoct změnit některé návyky,“ upozornil Sedlák.

Architektonickou studii připravila firma Zahrady pro radost. Vedení nemocnice záměr parku letos odsouhlasilo. Projekt vznikne s přispěním sponzorů a dárců. Podle ředitele hradecké nemocnice Romana Prymuly bude v ideálním případě hotový do tří let.

„Zatím si nemocnice nemůže dovolit zaplatit to ze svého. Park bude vznikat na etapy tak, aby jeho jednotlivé části mohly začít postupně a samostatně fungovat. Věřím, že se to tímto způsobem podaří celé dostavět,“ řekl Prymula.

Za zdravé plíce. Pochod Hradcem s holemi na nordic walking na podporu vzniku Plicního parku ve fakultní nemocnici.

Náklady se budou pohybovat kolem 4,5 milionu korun, první etapa bude stát asi dva miliony. Do nového parku naveze nemocnice i rehabilitační přístroje.

„Současně budou k dispozici kruhové prostory se zábradlím pro oporu při kontrolované chůzi. Dále zde umístíme chodníky s prvky na trénink stability chůze se záměrnými terénními nerovnostmi,“ vyjmenoval Sedlák.

Chybět nebudou ani relaxační klidové zóny s lavičkami a vodními prvky. Všechny části parku propojí malé chodníky, které se v několika místech rozdvojí a zase spojí. Okraje parku od okolního areálu opticky oddělí nízký živý plot.

„Plicní rehabilitace pod správným vedením prokazatelně zlepšuje toleranci zátěže a denní aktivitu nemocných. Podobných výsledků lze dosáhnout také u skupiny geriatrických pacientů, kterým cvičení ve venkovním prostředí parku snižuje riziko kardiovaskulárních příhod a předčasného úmrtí,“ dodal Sedlák.