Kapela Antigama na festivalu Brutal Assault v Josefově na Náchodsku.

Kapela Antigama na festivalu Brutal Assault v Josefově na Náchodsku. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Stánky bez front a trénink na EET, na festivalu se platilo pomocí čipu

  • 9
Pivní stany bez front, ale obsluha bez dýšek. To přinesl bezhotovostní systém, který letos použil metalový festival Brutal Assault. Svátek tvrdé muziky zopakoval loňskou návštěvu asi 18 tisíc lidí a opět vyprodal téměř všechny lístky.

Po bok velkých festivalů, jako je třeba maďarský Sziget, francouzský Download či kanadský Ever after, se zařadil metalový festival Brutal Assault, jehož 21. ročník skončil v noci na neděli v Josefově na Náchodsku. Monstrózním zahraničním akcím není blízký hudbou, ale Cashless - systémem bez peněz, kdy fandové v areálu platí čipem na náramku.

S tím sice před pár lety v menším experimentoval Hradecký majáles, avšak Brutal Assault patří mezi první velké vícedenní hudební akce, které bezhotovostní platby zavedly. Pochvalovali si je pořadatelé i fanoušci, jen obsluha stánků měla výhrady.

„Dobré je, že lidi nemusí hledat po kapsách peníze nebo žetony, takže je to rychlejší. Pro nás je ale velkou nevýhodou, že jsme úplně přišly o dýška,“ postěžovaly si výčepní v baru s limonádou. V minulosti, kdy se v areálu platilo žetony, prý fanoušci usměvavé obsluze tu a tam půl žetonu nechali.

Čipové náramky v areálu nesloužily jen na placení, ale také ke kontrole vstupu. Kdo do areálu vstupoval nebo odcházel, musel si „pípnout“ u speciální brány. U ní si pořadatelé první den - ve středu - prošli očistcem, protože vstupy nefungovaly a fanoušci tak museli stát dlouhé fronty v dešti.

„Problém byl na straně dodavatele. Porodní bolesti jsme ale přestáli a nyní to už slouží bez problému,“ uvedl mluvčí festivalu Radek Pavlovič. Za pravdu mu dali i redakcí oslovení fanoušci.

„Ve středu nebylo nic moc stát víc jak hodinu ve frontě na dešti, ale teď už je v pořádku. Fakt je všechno rychlejší. Jen když jdu pro pivo sobě i dvěma kamarádům, musím to platit ze svého kreditu,“ rozesmál se muž, který se představil jako Ondra z Prahy.

Podle Pavloviče bude mít Brutal díky letošní zkušenosti náskok před ostatními festivaly v příštím roce. „Až začne příští rok platit EET (elektronická evidence tržeb, pozn. redakce), budeme před ostatními napřed, protože to budeme mít vyladěné už z letoška,“ dodal Pavlovič.

Metalisté něco vydrží

I přes středeční deštivý start dorazilo do josefovské pevnosti, kde se Brutal Assault konal už podesáté, asi 18 tisíc lidí, což je téměř plná kapacita akce. Pořadatelům zůstalo jen několik desítek neprodaných vstupenek. Přes 70 procent fanoušků přijelo ze zahraničí. Kromě polštiny areálem zněla němčina, italština, francouzština, ruština či španělština s jihoamerickými přízvuky.

Od jiných hudebních akcí se festival liší i věkovým průměrem. Zatímco rockový či hiphopový festival v Hradci Králové bývá plný teenagerů, věkový průměr lidí, kteří se pohybují po josefovských ulicích, je 35 až 40 let.

„To je jedna z věcí, kterých si na Brutalu vážíme, jezdí sem totiž už rozumní lidé, kteří si rádi dají pivo,“ přikyvovala svému mluvčímu trojice středního věku u auta se středočeskou značkou.

„Na Brutal jezdím už víc jak deset let, je to výjimečný festival, muzikou i atmosférou. Loni pořadatelé zvažovali, že by ho přesunuli někam, kam se vejde víc lidí, ale na naléhání fanoušků, kteří chtěli zůstat v pevnosti, od toho odstoupili. A to je dobře,“ rozpovídal se prošedivělý vousáč.

Přes velkou stanovou krádež, při níž zatím neznámí pachatelé vykradli na třicet stanů a odnesli si elektroniku za 300 tisíc korun (o krádeži čtěte zde), patří Brutal Assault mezi nejklidnější festivaly, byť tomu rachot z pódia, kde zrovna řádí britští metalcoristé Bury Tomorrow, úplně nenapovídá.

I když je hudba drsná a v areálu i kolem teče alkohol proudem, skupina zdravotníků, sestřička Veronika a studenti ošetřovatelství Anička a Marek, moc práce nemá.

„Člověk by čekal, že metalisté něco vydrží. Hodně jich ale chodí pro náplasti na puchýř, jeden návštěvník nám na ošetřovnu přišel i s tím, že je mu zima. Poslali jsme ho do stanu,“ rozesmála se tmavovlasá Anička, která studuje zdravotnictví na vysoké škole.

Letošní deštivé počasí jim přihrálo i řadu fandů s výrony či vyhozenými klouby. „Někteří se smekli tak nešťastně, že si vyhodili koleno nebo rameno. Měli jsme tu i loket,“ popsal Marek. Tyto zraněné museli posílat do hradecké nemocnice.