Kraj rozdal největší odměny zastupitelům v roce 2009, pak je nařízení vlády snížilo o 5 procent.

Kraj rozdal největší odměny zastupitelům v roce 2009, pak je nařízení vlády snížilo o 5 procent. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Průměrný plat krajského úředníka vyrostl na 29 tisíc. Na odměny šly miliony

  • 12
Královéhradecký krajský úřad zveřejnil odměny hejtmana, jeho náměstků, spolupracovníků i dalších zaměstnanců hejtmanství. Na odměnách mimo svůj plat si například někteří šéfové odborů přijdou na desetitisíce ročně.

Kolik bere hejtman, jak štědrý je při rozdávání prémií pracovníkům své kanceláře nebo na jaké odměny si přišla ředitelka krajského úřadu? O to se na základě zákona o svobodném přístupu k informacím začátkem listopadu zajímali dva obyvatelé Královéhradeckého kraje.

Z informací, které jim úředníci poskytli, se dá vyčíst třeba to, že ředitelka krajského úřadu, vedoucí odborů a pracovníci sekretariátu hejtmana si mezi sebe od ledna 2010 rozdělili na mimořádných odměnách 5,3 milionů korun.

Kolik si vydělali

Hejtman Lubomír Franc
(1. 1. 2010 - 31. 10. 2013)
3 595 183 korun

Náměstci hejtmana
Helmut Dohnálek a Josef Táborský
(1. 1. 2010 - 19. 11. 2012)
každý 2 465 980 korun

Náměstek hejtmana Vladimír Derner
(1. 1. 2010 - 19. 11. 2012)
2 330 395 korun (odměna je nižší z důvodu dlouhodobé nemoci)

Náměstci hejtmana
Otakar Ruml a Karel Janeček
(19. 11. 2012 - 31. 10. 2013)
každý 801 452 korun

(Zdroj: odpověď odboru vnitra a krajského živnostenského úřadu Královéhradeckého kraje dle zákona o svobodném přístupu k informacím.)

Osobní příplatky, běžné odměny a další příplatky nebyly zahrnuty do částky 5,3 milionu za mimořádné odměny. Když se částka rozpočítá mezi ředitelku, třináct šéfů odborů a čtyři zaměstnance oddělení sekretariátu hejtmana, jeden z nich si každý měsíc přišel v průměru na téměř 6,5 tisíce korun navíc.

"Odměny jako nenárokové složky platů se udělovaly dle ustanovení zákoníku práce, dle kterého může zaměstnavatel poskytnout odměnu za úspěšné splnění mimořádného nebo zvlášť významného pracovního úkolu," uvádí vedoucí odboru vnitra a krajského živnostenského úřadu Miroslav Vrba.

Co si pod tím konkrétně představit? "Mimořádné nebo zvlášť významné pracovní úkoly jsou takové, které překračují standardní výkon práce. Jde například o splnění složitého pracovního úkolu, mimořádné zkrácení lhůty ke splnění obvyklých úkolů a podobně," vysvětluje Vrba.

Zaměstnanci, kteří vykonávají práce zařazené do desáté až šestnácté platové třídy (například ředitelka krajského úřadu je v 15. platové třídě), může krajský úřad podle Vrby poskytovat i osobní příplatek až do výše 100 procent platu.

Částka 6,5 tisíce za měsíc je ale pouze průměr rozpočítaný mezi všech 18 zaměstnanců, kterých se odměny týkaly. Kolik si na bonusech vydělal jednotlivě každý z nich, úřad zveřejnit odmítá.

"Výši finančních prostředků vynaložených na osobní ohodnocení, příplatků a mimořádných odměn u konkrétních jednotlivých osob nemůžeme poskytnout s ohledem na ochranu osobních údajů těchto osob," tvrdí mluvčí hejtmanství Imrich Dioszegi.

Kromě mimořádných odměn vybraní úředníci získávali i běžné odměny či osobní a další příplatky. Ty jsou zahrnuty v částce 52,9 milionů korun, které jim kraj vyplatil od ledna 2010 do října 2013. Částka rozpočítaná mezi ředitelku, vedoucí odborů a pracovníky sekretariátu hejtmana činí bez několika korun 64 tisíc korun na osobu měsíčně.

Průměrný plat se za dvanáct let znásobil

Z poskytnutých údajů také vyplývá, že krajský úřad minulý rok vyplatil 373 zaměstnancům 130 milionů korun. Průměrný plat na kraji tedy činil 29 tisíc korun. Průměrný plat na krajském úřadě tak každoročně roste. Stejně jako loni, tedy 373 zaměstnanců, měl krajský úřad naposledy v roce 2007. Tehdy byl průměrný plat 24,5 tisíce korun. V roce 2001, kdy kraje vznikly, brali úředníci průměrně jen 13 400 korun. Tehdy jich na úřadě pracovalo pouze 155.

"Podstatné je, jak se mění průměrný plat úředníka, to je důležité sledovat. Jestli na ně kraj vynakládá hodně nebo málo, bez patřičných podkladů nedokážu posoudit. Rezervy v jejich počtech jsou ale všude. Problém je v narůstající byrokracii, kdy úředníci dělají mnohdy zbytečnou práci, která ještě zatěžuje lidi ve výrobní sféře," míní opoziční zastupitel a bývalý náměstek hejtmana Vladimír Derner.

Kraj zároveň zveřejnil informace o tom, kolik každoročně od vzniku krajů v roce 2001 vyplatil na odměnách členům zastupitelstva. Zatímco v roce 2001 si zastupitelé přišli na 4,9 milionu korun, loni si 45 politiků rozdělilo 14,8 milionu. Nejvíce jim kraj na odměnách rozdal před třemi lety, a to 15,9 milionu. Od následujícího roku nařízení vlády členům zastupitelstev odměny o 5 procent snížilo.

Neuvolněným členům zastupitelstva, kteří zároveň vykonávají své běžné zaměstnání, může kraj vyplácet měsíční odměnu až do výše 14 400 korun.

Neuvolněný předseda výboru zastupitelstva nebo předseda komise rady si přijde měsíčně na 7 600 korun, člen výboru zastupitelstva nebo komise rady na 5 520 korun a práce řadového zastupitele kraje je ohodnocena 3 439 korunami.

"Neuvolněnému členu rady schválilo zastupitelstvo měsíční odměnu až do výše 22 450 korun, neuvolněnému předsedovi výboru do výše 22 tisíc korun," informuje mluvčí hejtmanství Dioszegi.