Srpnové záplavy na sousedícím Liberecku donutily Jičín ke změně stanoviska. Ilustrační foto

Srpnové záplavy na sousedícím Liberecku donutily Jičín ke změně stanoviska. Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Po povodni u sousedů se v Jičíně rozmysleli a chtějí další hráz

  • 1
Radní v Jičíně odvolali, co odvolali, a slíbili, co slíbili. Zrušili nedávné pozastavení přípravy protipovodňové hráze na řece Cidlině a znovu se pustili do jednání o vybudování suchého poldru, který by měl město bezpečně ochránit i před stoletou vodou.

"Ve chvíli, kdy jsme se rozhodovali o pozastavení příprav, jsme nevěděli, že je možno už na studii proveditelnosti získat až devadesátiprocentní dotaci. Po získání této nové informace jsme se rozhodli přípravné práce obnovit," uvedl jičínský starosta Martin Puš.

Rozhodnutí radních podle něj ovlivnily i srpnové bleskové povodně, které nejvíc zasáhly nepříliš vzdálený sever Čech: "Jičínu se něco podobného dosud vyhýbalo, ale jak se nedávno ukázalo třeba na Liberecku, nemusí tomu tak být věčně."

Přestože Jičín nepatří mezi obce, které jsou v Královéhradeckém kraji nejvíc ohroženy povodněmi, místní radnice už několik let pracuje na opatřeních, jež by město před velkou vodou bezpečně ochránila.

Na Valdickém potoce už hráz stojí

Před čtyřmi lety stavbaři vybudovali suchý poldr na louce pod rybníkem Šibeňákem na Valdickém potoce a před časem město začalo připravovat výstavbu hráze i na Cidlině.

Sypaná hráz by měla v budoucnu vzniknout za zahrádkářskou kolonií za rybníkem Kníže směrem ke Kometě a potom dál ke Kbelnici. Po vybudování suchého kbelnického poldru - prostoru uzavřeného zemní hrází schopného při povodních zadržet vodu a postupně ji bez následků odpustit - by byl Jičín stoprocentně ochráněn i před stoletou vodou.

Místo, kde by v Jičíně měl vzniknout poldr.

Jičín si už nechal na poldr na Cidlině zpracovat první studii a předpokládal, že letos bude v přípravách pokračovat.

Když si však radní spočítali, kolik budou stát nové koupaliště, školní tělocvična, hokejová hala a další rozběhnuté investiční akce, dali přednost úsporám a přípravy protipovodňové hráze na Cidlině v červnu pozastavili.

"Nynější obnovení přípravných prací bude spočívat v tom, že za necelých 50 tisíc korun necháme připravit projektový záměr a s ním se potom budeme ucházet o dotaci na studii proveditelnosti, která má stát asi 1,2 milionu korun," řekl Puš.

Samotná výstavba protipovodňových opatření na Cidlině bude vyžadovat další desítky milionů korun. "Ty také budeme muset z větší části získat formou dotace. Z vlastních zdrojů nejsme schopni tak nákladnou záležitost zaplatit," řekl starosta.