Hořické sympozium sochařů

Hořické sympozium sochařů | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Podívejte se, jak se činí sochaři na sympoziu v Hořicích. Češi chybí

  • 0
Lom svatého Josefa u Hořic po roce znovu ožil tradičním sochařských sympoziem. Čtyři sochaři už začali pracovat na plastikách, které se začátkem srpna objeví na Tylově nábřeží v Hradci Králové v rámci akce Nábřeží sochařů. Letos poprvé však není mezi sochaři ani jeden Čech.

V minulých letech se sympozia pokaždé účastnil alespoň jeden český sochař, letos poprvé domácí tvůrci chybí. "Vybrané účastníky hodnotíme podle kvality jejich práce, kterou posuzuje komise. České zastoupení být nemusí," říká ředitel sympozia Jan Pospíšil.

Komise letos vybrala ze 120 přihlášených pět umělců. V lomu teď tvoří mladá korejská sochařka žijící v Itálii Park Shin Ae, Thajec Trin Kittikanampol, turecký pedagog a sochař Tanzer Arig a Rumun Stefan Curelaru. Pátý měl být indický sochař Chander Parkash, který ale nepřijel, protože neměl peníze na letenku.

Hořické sympozium sochařů
Hořické sympozium sochařů
Hořické sympozium sochařů

Sochaři ze zahraničí s českými pomocníky

Sochaři běžně dostávali k ruce české pomocníky - kameníky nebo studenty, letos poprvé si dva umělci přivezli pomocníky vlastní. "Vyzkoušíme to a uvidíme, jestli to bude fungovat. Dřív byl mezi studenty kamenické školy o práci pomocníků velký zájem, teď už to není tak žhavé. Když jsem na školu ještě chodil já, každý chtěl přijít do kontaktu se sochaři," říká Pospíšil.

Mezi pomocníky je i jeho mladší bratr Petr, který kamenickou školu studuje a teď pomáhá Arigovi. "Domlouváme se anglicky, on mi zadá práci, jsou to základní úkony. Sochař si pak dodělá detaily," líčí Pospíšil.

Hořické sympozium sochařů
Hořické sympozium sochařů
Hořické sympozium sochařů

Sochaři většinou přijedou do lomu s jasnou představou o budoucím díle. Když ale vidí kámen, často se rozhodnou svoji myšlenku trochu pozměnit.

"Rozhodl jsem se vytvořit symbol rovnováhy, který vychází z mých několika předchozích děl. Dalo by se to nazvat turecký Jin a Jang," říká Arig a svůj nápad demonstruje na malém modelu. Na sympozium přijel z Ankary, kde přednáší na tamní univerzitě.