Jičín, město pohádky 2012

Jičín, město pohádky 2012 | foto: Martin Veselý, MF DNES

Pohádkový Jičín zavede nové platidlo, městský dukát bude stát 49 korun

  • 1
Z jedné strany Valdická brána, z druhé městský znak a vyražený nápis Čtyřicet devět jičínských. Tak bude vypadat pamětní mince jen o trochu větší než padesátikoruna, která bude od září k dostání třeba v jičínském infocentru nebo na radnici. Jičín je začne prodávat při pohádkovém festivalu.

„Městský dukát bude mít skutečně hodnotu 49 korun a bude vytvořen z materiálu nordic gold, tedy ze slitiny niklu, cínu a mědi. Lidé jím mohou v Jičíně začít platit 10. září, kdy ve městě vypukne oblíbený festival Jičín - město pohádky,“ uvedl jičínský místostarosta Petr Hamáček.

Jičín se tím připojí k projektu Městský dukát, který má počátek v roce 2010 v Jablonci nad Nisou. Svoje platidlo má již devět měst v České republice.

Jičínský dukát

„Bude sloužit nejen jako suvenýr, ale i po dohodě s provozovateli jednotlivých obchodů a restaurací i jako lokální měna,“ upřesnila mluvčí radnice Magdaléna Doležalová.

Město si vyhotovení dukátů zadalo v České mincovně, která má souhlas i od České národní banky. Návrh dukátu pro Jičín vytvořila sochařka Irena Hradecká.

„Pocházím z Jablonce nad Nisou a k Jičínu mám velmi blízký vztah, proto když mne organizátor projektu Leoš Křapka požádal o vytvoření návrhu platidla pro Jičín, ihned jsem souhlasila a pustila se do přípravy návrhu,“ uvedla Hradecká.

O dukáty je vždy zájem

Podobná lokální platidla vyrobená stejnou společností fungují i v jiných východočeských městech a liší se pouze motivy charakteristickými pro dané město. Třeba v Pardubicích za více než rok prodala přes tři tisíce dukátů Pardubická fortuna.

Stojí 40 korun, dukát bylo možné koupit od prosince 2012 do konce loňského roku ve dvou městských galeriích, informačním centru, Východočeském muzeu a Zelené bráně a coby platidlo jej přijímaly čtyři obchody a dvě restaurace.

„Zájem o dukát byl vždy tak velký, že celý náklad byl za několik dní vyprodán. Městský dukát se stal velice oblíbeným a vyhledávaným projektem, lidé jsou svým způsobem hrdí na to, že jejich město má své vlastní platidlo,“ dodal Křapka.