Čistírna odpadních vod ve Dvoře Králové nad Labem

Čistírna odpadních vod ve Dvoře Králové nad Labem | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Za splašky v Labi zaplatí také majitel dvorské čistírny, rozhodl kraj

  • 1
Hradecký kraj uložil další pokutu za splašky, které kvůli odstávce čistírny ve Dvoře Králové zamořovaly začátkem února Labe. Majitel čistírny odpadních vod, firma Evorado Import, má zaplatit 150 tisíc korun.

Splašky z šestnáctitisícového Dvora Králové nad Labem tekly začátkem února do Labe celkem 56 hodin. Řeka tak odnesla spor firmy WWTP DKNL, která tehdy čistírnu provozovala, s dvorskou radnicí. Nemohly se dohodnout na ceně, a firma přestala na dva a půl dne čistit odpadní vody.

V květnu jí proto Královéhradecký krajský úřad udělil pokutu 250 tisíc, i když firmě hrozilo, že bude platit až milion korun. Bývalý provozovatel čistírny WWTP DKNL se odvolal k ministerstvu životního prostředí a stejnou možnost má nyní i majitel čistírny, který má zaplatit 150 tisíc korun. Firmě Evorado Import přitom hrozila až půlmilionová pokuta.

Čistírna vod ve Dvoře Králové

Společnost WWTP DKNL přestala čistit odpadní vody ze Dvora Králové nad Labem 6. února 2012, aby donutila radnici přistoupit na vyšší cenu za čištění.

Voda z městských kanálů a stok zamořovala Labe až do 8. února, dokud radnice nevyjednala dočasný smír a nezaplatila firmě na dva měsíce dopředu.

Majitelem čistírny je firma Evorado Import. Ta poslala firmě WWTP DKNL, která čistírnu provozovala, podmínečnou výpověď z nájmu k 5. dubnu 2012 kvůli tomu, že nezaplatila nájem za březen ve výši 2,2 milionu korun.

Mezi zájemci o provozování čistírny byla i dvorská radnice, ale majitel vybral firmu Litave.

Firma Evorado Import podle krajského úřadu porušila začátkem února zákon o vodovodech a kanalizacích: "S vědomím vlastníka v této době došlo k nedovolenému přerušení čištění odpadních vod z kanalizačního systému města."

Případ řešila ve správním řízení i Česká inspekce životního prostředí, která nepravomocně uložila pokuty ve výši 400 tisíc korun městu Dvůr Králové nad Labem a dvorským Vodovodům a kanalizacím (VAK).

Město i VAK se odvolaly k ministerstvu životního prostředí, které verdikt ČIŽP zrušilo a správní řízení zastavilo. Podle ministerstva město ani VAK za zjištěné poškození životního prostředí neodpovídají.

Splašky podle rozborů zvýšily v řece hodnoty amoniakálního dusíku nad normu téměř dvojnásobně. Také hodnoty fosforu se dostaly na hranici limitu. Ostatní z desítky sledovaných parametrů kvality vody limity nepřekročily a řeka se s celou situací podle správců povodí vyrovnala relativně dobře.

Čistírnu odpadních vod vystavěl stát v 80. letech pro textilní podnik Tiba, při její privatizaci se však stala majetkem podniku a ne města, jak tomu bylo ve většině míst České republiky. Tiba prodala zařízení firmě Evorado Import, která čistírnu pronajímá. O výši nájmu se přela jak s dřívějším provozovatelem WWTP DKNL, tak s nynější společností Litave.  

,