Pracovníci tržnice v polské Kudowě Zdróji vztyčují vlajku. (4. června 2012)

Pracovníci tržnice v polské Kudowě Zdróji vztyčují vlajku. (4. června 2012) | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

Poláci se na zápasy Eura nedostanou, u televize si dají české pivo

  • 14
V polském pohraničí začíná fotbalová horečka trochu lenivě. Auta jezdí s vlaječkami, na pultech jsou suvenýry. Jenže místní fandové zůstanou doma, protože lístky na zápasy nejsou. Mezi nimi i Darek a Tadeusz, kteří si u fotbalu v televizi vychutnají české pivo.

I když to mají polští fanoušci z pohraničí na zápasy svého týmu do Vratislavi co by kamenem dohodil, překvapivě se tam nikdo nechystá. Jen málokdo se totiž může v Polsku radovat z lístků na fotbal. Nanejvýš si lidé vyrazí do fanouškovských zón s obřími obrazovkami, které se otevřou zdarma ve větších městech.

Kontroly na hranicích kvůli Euru 2012

Třebaže Poláci zavedli kontroly i na vnitřní schengenské hranici s Českem kvůli fotbalovému mistrovství Evropy, na přechodu v Náchodě byl od rána klid. Kontroly se chystají hlavně na čtvrtek a pátek, tedy na dobu těsně před prvním zápasem Čechů s Rusy ve Vratislavi.

Polští silničáři teprve montují poslední vybavení a dlaždiči finišují s opravenými chodníky. Polští pohraničníci pozorují příjezdovou silnici od Čech dalekohledem z dodávky, což podle místních dělají běžně. Česká policie zase dopoledne měřila u přechodu radarem rychlost.

"Jsme velká země a lístků bylo málo. Zkoušel jsem je získat v losování, ale nevyšlo to. Nepovedlo se to ani nikomu z mých známých, i když to máme jen 130 kilometrů na stadion," říká Darek z lázní Kudowa. Své příjmení prozradit nechce, prý se to pro státního zaměstnance nehodí.

Ale velkou lítost necítí. Koupí sice ještě v tomto týdnu nějaké fandovské propriety, tričko, šálu nebo čepici, ale jinak bude doma. "Nejlepší je dívat se na fotbal z křesla v obýváku a otevřít si k tomu pivo. Nejlíp české," směje se Darek.

Suvenýry zatím leží v obchodech

Po lázeňském městě se už prohánějí auta s malými vlaječkami, někdo si vystavuje červeno-bílou šálku na zadním okně. Leckterý obchod tady nabízí fotbalové suvenýry, ale podle prodejců lidi zatím ještě váhají s jejich nákupem.

Místní fanoušci jsou náležitě pyšní na pořadatelství Polska a mají docela jasno v tom, jak dopadne jejich tým, přinejmenším v úvodní skupině s Čechy, Řeky a Rusy.

"My vyhrajeme! Kdybychom se báli, to bychom nehráli. Ale Rusové jsou ve skupině nejlepší, my jsme taky silní, i Češi by mohli taky nějaký výsledek uhrát," připouští Darek. 

Vítězství je pro Poláky otázkou cti

Jeho kamarád Tadeusz, který oblékl do národních barev zrcátka na svém rezavějícím autě, se přidává. "To se říkalo za komunistů, že Rusové zbrojí, protože se bojí. A my nezbrojíme, protože se nebojíme. Určitě zápas Polsko-Rusko bude takový největší. Je to otázka cti i historických souvislostí, my Poláci se budeme snažit ukázat, že jsme lepší," tvrdí Tadeusz, též státní zaměstnanec.

Nejvíc vyzývají k národní hrdosti místní obchodní řetězce, třeba supermarket Biedronka. Z každé reklamy se tady zubí staří i mladí navlečení do národního dresu s velkým nápisem "Všichni jsme národní tým!" K mání jsou malé míče, rohaté čepice, bílo-červené kudrnaté paruky, šály, tašky či lahve.

Kdo se chce ve fotbale vzdělat, může si vybrat ze dvou výpravných knih nebo sáhnout po edici polského National Geographic, který vydal čtyři Praktické průvodce fanouška po Varšavě, Gdaňsku, Poznani a Vratislavi. Milovníkům fotbalu tady sepsali všemožné informace o hotelech, zápasech, místních památkách, kostelech i pivu do úhledné brožurky za deset złotých.

Kontroly jsou prý v Polsku běžné

Místní ani nečekají nějaké velké problémy kvůli fotbalovému mistrovství. Kontroly na hranicích i na silnici je nechávají v klidu, protože jsou tady běžné. Ani kvůli fanouškům se příliš nestrachují.

"Nejhorší budou asi Britové a Rusové. Poláci vyvádějí hlavně při klubových zápasech, na reprezentaci pak chodí trochu jiní fandové," tvrdí prodavač z místní tržnice, který nechtěl říct jméno. Sám se pojede podívat aspoň na společné fandění do Kłodzka.

Lidi jsou hlavně rádi, že se před mistrovstvím opravila část silnic a vznikly nové stadiony. "Teď bude záležet, jestli se arény podaří naplnit taky v budoucnu. Ze Španělska přicházejí zprávy, že tam na ně doplácejí," obává se jeden z trhovců.