Z polské lanovky vystupovali turisté přímo do rezervace

Z polské lanovky vystupovali turisté přímo do rezervace - Horní stanice jedné ze dvou polských lanovek končí sice asi 20 metrů od státní hranice, avšak sjezd pro lyžaře z ní v délce 37 metrů hranici překračoval. Snímek z budování sjezdu v roce 2009 | foto: Pavel Bednář, MF DNES

Poláci upravili sjezd od svých lanovek na Šerlichu. Začínal v Česku

  • 5
Poláci napravili chyby, které udělal polský investor při stavbě dvou lanovek na hřeben Orlických hor. Za hodinu vyvezou na Šerlich až stovky lidí, které stavební úprava svahu nelegálně vedla do přírodní rezervace na české straně. Teď tam budou dřevěné zábrany a informační tabule.

Potíž spočívala v tom, že budova horní stanice lanovky je sice několik metrů od hraničního pásu lesa v polském území, ale lyžaři v zimě sjížděli od sedaček obloukem dlouhým 37 metrů, který do Česka zasahoval. Byť jen asi tři metry za hraniční čáru.

V létě tam pak pěší turisté vyráželi o lanovky rovnou do českého lesa na piknik přímo mezi chráněnými rostlinami.

LAPÁLIE S LANOVKOU

Lanovky ze Zieleniece na hřeben vyrostly v roce 2008. Když se české úřady dotazovaly, proč neproběhlo posouzení vlivu stavby na životní prostředí a proč Češi nebyli o stavbě informováni, podle polských úředníků výstavba neměla mít na životní prostředí vliv. Proto sami hodnocení neprováděli a ani českým úřadům věc neoznámili. Přitom Česko o podobných záměrech přímo na hranicích sousední státy vždy informuje. Podobné případy narušení hranic jsou ale ojedinělé.

Na hranici jsou nyní tabule v polštině, které turisty informují o tom, že vstupují do chráněné lokality, a poučují je, jak se mají chovat. Navíc se u lesa objevily dřevěné zábrany.

"Zábrany nejsou nijak spojité, ale jsou umístěny na místech mimo značené cesty, kde lidé vstupovali do rezervace. Měly by návštěvníky usměrňovat tak, aby nevstupovali na louku, kde se nachází chráněné rostliny," uvedl vedoucí správy Chráněné krajinné oblasti Orlické hory David Rešl.

Trvalo to přes rok, než se polský majitel lanovek a české i polské úřady na opatřeních domluvili.

Vadil hlavně letní provoz. "V zimě jsou louky pokryty sněhem a lyžaři žádné velké škody na přírodě nezpůsobili. Vadilo nám ale, že v létě tam turisté jezdili na pikniky a výlety a chodili přes významnou lokalitu," sdělil Rešl.

Správa chráněné oblasti teď chce ve spolupráci s dalšími organizacemi ještě turistické trasy nasměrovat tak, aby lidi nevedly do lesa. "Návštěvníky z polské strany navedou hlavně k Masarykově chatě, což je významný turistický cíl," dodal Rešl.