Při domovních prohlídkách zajistili policisté v hotovosti šest milionů korun.

Při domovních prohlídkách zajistili policisté v hotovosti šest milionů korun. | foto: Policie ČR

Policie obvinila 13 falešných vymahačů, vymysleli i fiktivního úředníka

  • 2
Královéhradečtí kriminalisté ukončili vyšetřování skupiny falešných vymahačů dluhů a obvinili třináct lidí. Členové skupiny zneužívali finanční situace věřitelů. Namluvili jim, že pomohou získat jejich pohledávky. Pro věřitele z celého Česka však nic neudělali a způsobili škodu 15 milionů korun.

Skupinu podezřelých tvoří jedenáct mužů a dvě ženy ve věku od 21 do 53 let z Královéhradeckého a Pardubického kraje.

„Všichni jsou obviněni ze spáchání zločinu podvodu, dva z nich navíc z přečinu vydírání a jeden je obviněný z krádeže peněz,“ uvedla mluvčí krajské policie Ivana Ježková.

Případ začali vyšetřovat nejdříve v Náchodě. Ze závěrů je zřejmé, že čtyřiceti fyzickým i právnickým osobám z celého Česka způsobili obvinění škodu téměř 15 milionů korun.

Ve většině případů si falešní vymahači vytipovávali osoby pracující ve stavebnictví, autodopravě nebo v oblasti prodeje aut na internetu. Vybírali si profese, u kterých předpokládali, že vymahačské služby ocení a poškozeným nabídli takřka stoprocentní úspěšnost při vymáhání dluhů.

„Ve všech případech požadovali po klientech opakovaně pod různými záminkami vyplacení finančních záloh, aniž by ve prospěch věřitele začali jakkoliv konat. Ani v jednom případě pro věřitele nic neudělali, pouze stálými lživými sliby a manipulacemi oddalovali okamžik, kdy věřitel přestal platit. I v tomto případě platilo známé pořekadlo, že zoufalí lidé dělají zoufalé věci. A tak poškození platili další a další zálohy,“ sdělila Ježková.

Fiktivní bankovní úředník

V některých případech zaplatili poškození falešným vymahačům i statisícové částky, které měli podle jejich slov použít na úplatky pro fiktivního bankovního úředníka, který měl zařídit bankovní či nebankovní úvěr pro dlužníka. Z této půjčky pak měl vyplatit věřitele.

„Dlužník o tom samozřejmě neměl vůbec tušení. Nebylo výjimkou, že se policisté v průběhu vyšetřování setkávali s poškozenými, kteří namísto vymožené pohledávky v řádech desítek tisíc korun, přišli o statisíce,“ řekla Ježková.

V jednom případě se z pohledávky 127 tisíc korun konečná škoda vyšplhala na 982 tisíc korun. Poškození tedy v nejednom případě utrpěli vyšší finanční ztrátu, než byla původní nesplacená pohledávka.

Náročné vyšetřování trvalo po obvinění hlavních organizátorů ještě téměř rok. Kriminalisté rozkrývali další a další trestnou činnost a počet obviněných rozšiřovali (více čtěte zde).

„Navyšoval se taky počet poškozených a výše škody, která jim byla jednáním organizované skupiny podvodníků způsobena. Někteří z třinácti obviněných jsou v současné době ve věznicích pro jinou trestnou činnost,“ prozradila mluvčí.

Hlavním organizátorem byl třiapadesátiletý Slovák žijící v Náchodě. Muž s policisty spolupracoval a k činům se doznal. „Výše škody, která je kladena za vinu pouze jemu, dosahuje částky zhruba deset milionů korun. On a jeho další dva hlavní společníci byli zpočátku vyšetřování stíháni vazebně,“ dodala Ježková.

Někteří obvinění byli už v minulosti pro obdobnou trestnou činnost odsouzeni. Skupině falešných vymahačů hrozí tresty od dvou do 10 let vězení.