Prameník minerálky Idy v Náchodě

Prameník minerálky Idy v Náchodě | foto: archiv Městského úřadu Náchod

Policie odložila případ minerálky s arzenem. Nešlo o trestný čin, rozhodla

  • 1
Postup radnice v Náchodě, která po čtyři roky dovolila lidem pít minerálku Ida obsahující arzen, nebyl trestným činem. K takovému závěru dospěli rychnovští policisté, kteří odložili dvě trestní oznámení podaná loni na starostu Jana Birkeho a místostarostu Tomáše Šuberta, jenž loni v březnu rezignoval.

„Jsem rád, že to skončilo. Strávili jsme na policii hodiny,“ řekl starosta Jan Birke. Policie se zabývala podezřením na obecné ohrožení z nedbalosti, ale vyšetřování ukončila již v únoru.

„Věc byla odevzdána k projednání jiného správního deliktu na Český inspektorát lázní a zřídel při ministerstvu zdravotnictví 8. února, protože prameník byl zprovozněn a zpřístupněn veřejnosti bez potřebného povolení ministerstva zdravotnictví a o povolení zprovoznění nebylo zažádáno v souladu se zákonem. Závěry mimo jiné vycházely i ze zadaného znaleckého posudku a odborného vyjádření,“ uvedla mluvčí hradecké policie Lenka Burýšková.

Ministerstvo už koncem roku 2016 uložilo městu stotisícovou pokutu za nepovolené čerpání, ale město se odvolalo. Nakonec stát požadoval poloviční částku, kterou v květnu zaplatil osobně starosta, byť nemusel (více o problému zde).

Pítko patří soukromníkům, město ho mělo ve výpůjčce. Nyní usiluje o stavbu Malých lázní a vypsalo výběrové řízení na zhotovitele. Hledá i zdroj minerálky, výsledky rozborů ze dvou vrtů bude mít v září (více čtěte zde).

„Podle analýz víme, že arzen ve vodě bude, stejně jako v minerálních vodách v okolí. Pokud se voda nevyužije přímo pro léčbu, počítáme, že se bude upravovat. Odarzenovací zařízení pořídíme,“ řekl místostarosta Jan Čtvrtečka.