Při pádu nástupiště se nikdo nezranil, lidé si všimli praskání stěn. | foto: ČTK

Za pád nástupiště lanovky mohly přestavby, policie případ odložila

  • 1
Trutnovští policisté odložili vyšetřování pádu nástupiště lanovky ve Špindlerově Mlýně z loňského března. Nepodařilo se jim zjistit konkrétního viníka. Nástupiště prošlo za desítky let řadou přestaveb.

Nástupiště lanovky na Pláně se zhroutilo 12. března 2015. Nikomu se nic nestalo jen díky tomu, že si nájemci všimli praskání konstrukce a upozornili provozovatele skiareálu, kteří nástupiště uzavřeli. Nástupiště, pod nímž se nacházela půjčovna a toalety, se zhroutilo o několik hodin později (více čtěte zde).

Policie teď ukončila vyšetřování příčin pádu. „Závěrem je, že se nepodařilo zjistit konkrétního viníka, jenž by byl za zřícení nástupiště zodpovědný,“ uvedla mluvčí hradecké policie Ivana Ježková.

Kriminalisté vyšetřovali případ ihned po zřícení konstrukce pro podezření ze spáchání obecného ohrožení z nedbalosti. Vyšetřovatelé museli provést množství procesních úkonů. Nejdůležitější byly závěry obsáhlého znaleckého zkoumání v oboru stavebnictví a odborného zkoumání statika.

„Na základě všech shromážděných důkazů vyšetřovatelé zjistili, že postupné úpravy a přestavby realizované v průběhu několika desítek let vedly nakonec v souhrnu k nevyhovující statice a následnému zřícení nástupiště. Kdo a kdy ale tyto přestavby a úpravy prováděl, nebylo možné z dostupných materiálů a stavební dokumentace prokázat,“ doplnila mluvčí.

Nástupiště se zčásti propadlo do suterénu objektu, kde byla půjčovna lyží, sociální zařízení a úschovna lyží i zavazadel. Nástupiště i objekt pod ním byly postavené v polovině 80. let. V roce 1992 prošly rekonstrukcí.

Před začátkem zimní sezony provozovatelé špindlerovského areálu dokončili nový nástupní prostor a vyměnili čtyřsedačkovou lanovku z roku 1992 za šestisedačku na Pláně (více čtěte zde).