Tragická nehoda, při které autobus srazil na přechodu chodce. (17. 12. 2014) | foto: Policie ČR

Za nehodu mohl podle policie chodec. I když měl na přechodu zelenou

  • 201
Rodina z Královéhradecka, která se rozhodla hledat svědky smrtelné nehody svého člena na vlastní pěst, nesouhlasí se závěry policejního vyšetřování. Policii se díky článku v MF DNES a iDNES.cz ozvalo po půl roce hned několik svědků. Tvrdí, že sražený chodec měl stejně jako řidič autobusu zelenou.

Vyšetřování tragické nehody, při níž loni v prosinci zemřel čtyřicetiletý muž z Hradecka, se ani po půl roce nechýlilo ke konci. Policistům chyběla klíčová svědectví. Na redakci se proto obrátila bývalá manželka oběti s prosbou o uveřejnění výzvy (více najdete zde) a svědci se začali překvapivě hlásit.

„Ten článek nám moc pomohl, nepřímých svědků se nám ozvalo postupně asi pět, z toho tři jsou opravdu věrohodní. Pomohli nám složit mozaiku, nevěřil bych, že si po půl roce budou nehodu takovým způsobem pamatovat,“ divil se policejní vyšetřovatel.

Místo nehody

K nehodě došlo 
17. prosince 2013 po 17. hodině na hradeckém okruhu, na křižovatce ulic Akademika Bedrny a Pilnáčkova. Linkový autobus přijíždějící z centra města od Aldisu odbočoval vlevo a srazil na přechodu pro chodce u OBI čtyřicetiletého muže, jenž těžkým zraněním na místě podlehl.

Tragická nehoda, při které autobus srazil v Hradci Králové na přechodu chodce....

Případ na základě svědeckých výpovědí a znaleckého posudku nyní uzavřel s tím, že hlavní příčina nehody spočívá v chování chodce. A to přesto, že otec jedenáctileté dívky vstoupil na přechod u hradeckého OBI s největší pravděpodobností na zelenou.

„Dostatečně se nerozhlédl, jinak by musel vidět autobus, který předtím vjel do křižovatky také na zelenou, pak ale musel dát přednost protijedoucím vozidlům. Manévr byl bohužel tak pomalý, že když vyklízel křižovatku, už měli zelenou i všichni ostatní,“ popsal nejpravděpodobnější průběh nehody policista. 

Podle znaleckého posudku spatřil třiašedesátiletý řidič autobusu chodce na přechodu zřejmě na poslední chvíli a nestihl už rozjíždějící se kolos zabrzdit.

„Reakční doba je minimálně vteřina pro osobní vozidla, autobus reaguje ještě pomaleji. Řidič začal dělat úhybný manévr, chodec se musel rozběhnout,“ popisuje osudnou chvíli vyšetřovatel, podle kterého je takových rušných křižovatek v Česku mnoho. 

„Je to rušná silnice první třídy, která protíná město a není v republice žádnou raritou. Chodec musí dbát zvýšené opatrnosti, než do koridoru vstoupí,“ upozorňuje policejní vyšetřovatel a přiznává: „Bylo to velice komplikované rozhodování.“

S jeho závěry ovšem nesouhlasí rodina zemřelého, která na konec vyšetřování čekala téměř rok. Všichni poškození podali stížnosti, takže případ nyní dostane na stůl státní zástupce, který může rozhodnutí potvrdit, nebo zrušit a vrátit policii k došetření.

„Zatím nám nebylo umožněno nahlédnout do spisu a případ ještě není u konce, takže bychom s vyjádřením raději počkali až na výsledek přešetření,“ řekla Lucie Š., která byla v době nehody v jiném stavu a málem předčasně porodila. Po náhlé smrti exmanžela musela vyhledat odbornou pomoc pro sebe i jejich nezletilou dceru.