Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Policie stíhá lékaře z Náchodska, že si přilepšoval na pacientech

  • 7
Náchodští kriminalisté obvinili praktického lékaře a jeho společnosti z podvodů vůči pojišťovnám a šíření toxikomanie - proto, že lidem předepisoval opiáty bez toho, aniž by je skutečně potřebovali. Za více než tři roky si podle policie přišel na téměř tři miliony korun. Případ je neobvyklý svým rozsahem, kriminalisté vyslechli přes 1 600 svědků.

Kriminalisté ukončili v těchto dnech prověřování, které trvalo víc než rok, a zahájili trestní stíhání lékaře i firem, pod jejichž obchodním jménem provádí preventivně léčebnou péči.

„Policie lékaři klade za vinu, že v období od počátku roku 2012 do března 2015 vykazoval zdravotní výkony, které však fakticky neprovedl, ale pouze administrativně vykázal zdravotním pojišťovnám k proplacení. Podle závěrů policejního šetření takto neoprávněně vykazoval výkony 7 pojišťovnám a obdržel od nich finanční plnění ve výši bezmála 3 milionů korun,“ uvedla mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.

Policie muže obvinila ze zločinu podvodu, za který mu vzhledem k výši škody hrozí vězení od dvou do osmi let.

Lékaře také stíhají pro přečin šíření toxikomanie. „Policisté jej viní z toho, že v nadměrné míře předepisoval bez medicínské indikace léky obsahující opiáty, jako je tramadol, které jsou vázány na lékařský předpis. V období od roku 2012 do poloviny 2016 nejméně 7 osobám předepsal 8 100 tablet tohoto léku,“ doplnila mluvčí. Za tento trestný čin muži hrozí až tříletý trest vězení nebo zákaz činnosti.

V průběhu vyšetřování policie zajistila tři motorová vozidla a finanční prostředky na účtech v celkovém součtu okolo tří milionů korun, což odpovídá výši způsobené škody.

„Nutno poznamenat, že případ svým rozsahem a počtem dotčených osob, které bylo nutno vyslechnout, je v regionu neobvyklý. Od zahájení policejního prověřování bylo vyslechnuto více než 1 600 svědků. Policejní spis čítá 56 šanonů a obsahuje asi 28 tisíc listů. Celková způsobená škoda byla vyčíslena na 2,86 milionu korun,“ dodala mluvčí Prachařová.

Pacient s výpisem nesouhlasil, ale lékaře jen pokáral

Své zkušenosti s lékařem vysvětlovali na policii zejména pacienti z Broumovska, kde funguje několik jeho ordinací.

„Je to asi tři čtyři roky nazpátek, co mi přišel výpis od pojišťovny, kde se mě ptali, jestli souhlasím s tím, co na mě lékař vykázal. Koukal jsem na ten výpis jako blázen. Skoro jsem k němu nechodil, ale bylo tam třeba vypalování bradavic na dlani, s kterým jsem u něj nikdy nebyl. Byly tam názvy úkonů, kterým jsem nerozuměl, nebo návštěvy u mě, i když doopravdy mě navštívil jen dvakrát v životě,“ popisuje senior z Broumova, ale své jméno nechce zveřejnit.

„Šel jsem za lékařem, řekl mu, že nejsem žádný udavač, ale tohle se nedělá a ať se z toho poučí. Dopis pojišťovně jsem nepodepsal, ale nechal jsem ho doktorovi, ať si s ním udělá, co chce. Tenkrát mi za to poděkoval. Když se mě na to ptala policie letos v květnu, řekl jsem jim, jak to bylo ve skutečnosti,“ říká pacient.

Začal k lékaři chodit, protože v jiných ordinacích se čekalo přes dvě hodiny, ale u tohoto praktika šel hned na řadu. I podle jeho známých se lékař spíš jen ptal, co lidé potřebují a bez vyšetřování hned vypisoval neschopenky nebo léky.

Pochyby nad lékařem měli pacienti už dříve

Podle informací MF DNES jde o stejného lékaře, který v roce 2000 byl kandidátem ODS na senátora za Náchodsko, ale rezignoval krátce před volbami a ihned vystoupil ze strany. Reagoval tak na reportáž Českého rozhlasu, podle níž se dopustil vážných pochybení při výkonu lékařské praxe a měl i konflikty se sousedy.

MF DNES také v roce 2007 popsala případ třiaosmdesátileté pacientky z Machova, které tento lékař vozil léky až domů a prodával jí je mnohonásobně dráž, než by zaplatila v lékárně. Rodina našla i řadu nesrovnalostí ve výpisu zdravotní pojišťovny, například četnější návštěvy nebo léky, jež žena nepotřebovala.

Praktika se tehdy po kontrole zastala Česká národní zdravotní pojišťovna a ani Česká lékařská komora nenašla pochybení, jen formální nedostatky v dokumentaci. Scházely totiž jakékoli doklady, z nichž by se dalo vyčíst, že žena platila léky draze. Lékař jí totiž žádné paragony nedával a ona si výdaje pouze zapisovala do kalendáře.

Tehdy MF DNES oslovila patnáct lékařových pacientů, které pojišťovna konfrontovala s jejich výpisy. Jen dva si nestěžovali.

Policie ale toto jméno odmítla potvrdit.