Policie se zabývá pět let starým prodejem jaroměřské restaurace v budově kina Svět. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Policie stíhá starostu a vedení Jaroměře. Nevýhodně prodali hospodu

  • 0
Policie obvinila starostu Jaroměře a deset zastupitelů, kteří před pěti lety odhlasovali prodej restaurace. Nevybrali nejvyšší nabídku, škoda je podle kriminalistů 1,7 milionu korun. Kromě jednoho, který již zemřel, čelí trestnímu oznámení všichni politici, kteří zvedli ruku pro prodej.

Policie podezřívá jedenáct tehdejších zastupitelů, z nichž pět je dnes ve vedení města, že porušili povinnosti při správě cizího majetku. Nedali přednost nejvyšší nabídce a bývalé kino přiklepli za 430 tisíc korun zájemci, který už v restauraci působil.

"Jedná se o nevýhodný prodej nemovitosti z majetku města. Způsobená škoda je 1,7 milionu korun," uvedl mluvčí útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Mezi obviněnými je i současný starosta Jiří Klepsa. Dozvěděl se to v úterý dopoledne a týž den o tom promluvil na zastupitelstvu. Proti obvinění podá stížnost.

"Shledávám v dokumentu chyby a vady ze strany vyšetřujících orgánů. Absolutně nepochybuji o nevině všech zastupitelů, kteří jsou podezřelí ze spáchání trestného činu. Případ se oživuje 21 dní před promlčecí lhůtou. Je mi zcela jasné, že je otevřen kvůli tomu, že příští rok budou komunální volby," řekl starosta Klepsa.

Pro nejvyšší nabídku hlasovali jen dva zastupitelé

Zájemci Jiří Košťál a Monika Jirsáková nabídli za velkou budovu s restaurací, kavárnou a pozemky u hlavní silnice 2,151 milionu korun, ale skončili jako druzí, protože pro ně hlasovali jen dva zastupitelé.

Napřed se obrátili na ministerstvo vnitra a pak dali podnět k protikorupční policii, která věc odložila. Na popud nespokojených zájemců ji však znovu otevřela.

"Myslím, že prodej byl předem domluvený a my jsme se do toho připletli nevhod. Není to normální, prodeje majetku pokračují takto v Jaroměři dál. Zastupitelé hlasují jako Klepsovo loutkové divadlo," uvedla Monika Jirsáková, která provozuje ve městě kosmetické služby.

Stěžuje si na problémy, které má s radnicí v posledních letech, například jí prý starosta zakázal psát do místního zpravodaje.

Restaurace na Jakubském předměstí připadla ve výběrovém řízení Luďku Čánimu, který ji předtím už sedm let provozoval. Dvanáct zastupitelů souhlasilo, tři byli proti a tři se zdrželi.

Starosta obhajuje prodej i tím, že se na radnici tehdy obrátilo několik stovek obyvatel Jakubského předměstí a chtěli právě Čániho jako hospodského.

"Kupující doložil doklady za provedené investice za víc než milion korun, což pro mé rozhodnutí byl jeden ze základních podpůrných okamžiků. Také přislíbil provozovat restauraci po deset let. Vytvořil ji z naprostého pajzlu," řekl Klepsa.

Za sporné prodeje kritizuje vedení města bývalá starostka

Už před prodejem to zastupitelé řešili jako spornou záležitost.

"Pan Čáni neměl žádnou nájemní smlouvu k restauraci, ta byla na jinou osobu. V nájemní smlouvě uzavřené na více let přitom bylo, že nemusí platit nájemné a objekt zhodnotí, že si to takzvaně odbydlí," podotkl předešlý starosta a opoziční zastupitel Vratislav Čermák (ODS), který hlasoval proti prodeji kvůli nízké ceně. Zastupitelstvo opustil asi před rokem.

Bývalá starostka a zastupitelka Jiřina Jelínková se při prodeji restaurace zdržela hlasování, protože podle svých slov přišla na jednání se zpožděním. Jinak by prý byla proti.

"Cena se mi zdála nízká. Byl to špatný precedens pro případy všech prodejů, že se nehlasovalo podle ceny. Buď se nemělo vypisovat výběrové řízení s ohledem na nájemce, anebo mělo být výběrové řízení, kdy se prodává nejvyšší nabídce," řekla bývalá zastupitelka Jelínková (nez. za US-DEU).

Podle ní starosta Klepsa a zastupitelstvo pokračují v trendu sporných prodejů.

I když starosta nechtěl uvést jména obviněných zastupitelů, obvinění se zřejmě týká tří současných komunistických zastupitelů včetně místostarosty Františka Vrabce, jednoho bývalého zastupitele sociálních demokratů, jednoho bývalého občanského demokrata, dvou současných zastupitelů za US-DEU a čtyř současných zastupitelů za VPM, včetně starosty.

Za porušení povinností při správě cizího majetku hrozí v nejnižší sazbě až šest měsíců vězení nebo zákaz činnosti, ve vyšší sazbě se trestá až třemi lety vězení. Mluvčí Ibehej neupřesnil, v jaké výši se mohou pohybovat případné tresty v jaroměřském případu.