Kufr z přepadení v Náchodě jako jeden z důkazů (16.9.2015). | foto: KŘP Královéhradeckého kraje

Lupiči kufrů s penězi z Náchoda znali metody ochranky, míří před soud

  • 0
Krajští kriminalisté ukončili vyšetřování dvou loupežných přepadení pracovníků bezpečnostní agentury u obchodního domu Kaufland v Náchodě. Zjistili například, že obvinění muži dříve pracovali ve firmách převážející peníze, takže měli dobrý přehled a loupeže si mohli pečlivě naplánovat.

Loupeže se odehrály 15. listopadu 2012 a na stejném místě 27. ledna o dva roky později. Už v únoru letošního roku z nich kriminalisté obvinili dva muže ve věku 28 a 29 let a také devětadvacetiletou ženu, všichni jsou z Královéhradecka.

„Nyní vyšetřování uzavřeli a spisový materiál odeslali státnímu zástupci s návrhem na podání obžaloby pro zvlášť závažný zločin loupeže spáchaný všemi třemi obviněnými,“ popsala aktuální vývoj případu mluvčí krajské policie Ivana Ježková.

Kriminalisté zjistili, že mladší muž byl hlavním organizátorem obou loupežných přepadení. Ty se odehrály v okamžiku, kdy pracovníci bezpečnostní agentury přenášeli tržby z obchodu do vozidla.

„Potom, co se mu při první loupeži za pomoci druhého obviněného podařilo zmocnit finanční hotovosti ve výši téměř 1,4 milionů korun, narostla jeho chuť,“ uvedla Ježková (více o loupeži čtěte zde).

Protože se stále potýkal s finančními problémy, naplánoval další přepadení a ke spolupachatelství přemluvil svoji známou.

Komplicové informovali hlavního pachatele z auta

Obětí maskovaného lupiče se při druhé loupeži u stejného obchodního domu stala osmatřicetiletá pracovnice bezpečností agentury, která nesla 400 tisíc korun.

„Muž jí do obličeje nastříkal slzotvorný prostředek a současně použil elektrický paralyzér. Výboj zapálil unikající plyn. Na ženě vzplál oděv a utrpěla popáleniny prvního a druhého stupně. Díky její odvaze a aktivnímu odporu byla loupež pro pachatele neúspěšná,“ sdělila mluvčí.

Podle policie oba komplicové sledovali prostor obchodního domu z přistaveného auta. „Po telefonu hlavního pachatele informovali o pohybu vozidla bezpečnostní agentury i pracovníka s penězi. Tím mu umožnili trestný čin spáchat,“ vysvětlila Ježková.

Organizátor obou loupeží je navíc v současné době odsouzen pro podvod k podmínečně odloženému trestu odnětí svobody na tři roky. S policisty spolupracuje a k oběma loupežím se v plném rozsahu doznal. K činu se doznala i obviněná žena. Druhý muž se doznal jen částečně, i toho však podle policie usvědčují důkazy zajištěné v průběhu vyšetřování.

„Zajímavý je jistě i fakt, že oba muži pracovali v minulosti v prostředí firem převážejících peníze a znali tedy dobře způsoby a metody jejich práce,“ prozradila Ježková. Oběma mužům hrozí až 12 let vězení, ženě deset let.