V databázi zajištěných věcí se ocitl i lední medvěd z keramiky. | foto: Policie ČR

Okradení lidé najdou v policejním skladu sekačky, obrazy i paroží

  • 1
Hradečtí policisté otevřeli sklady naplněné kradenými věcmi. Zajistili je při domovních prohlídkách a vyzvali, ať se o ně jejich majitelé přihlásí. Hlavně jde o starožitnosti a nářadí.

Kriminalisté uzavřeli dva případy sériových vloupání do chat, chalup i dalších budov na Rychnovsku a Jičínsku. Hlavně tyto věci teď chtějí vrátit zpátky jejich majitelům.

Každý z okradených lidí si může prohlédnout fotografie zajištěných věcí z trestné činnosti a přihlásit se o ně (zde je odkaz na policejní web).

"Zajištěné věci pochází z domovních prohlídek u osob, které se dopouštěly trestné činnosti vykrádání rekreačních, obytných, úložných a dalších prostor," uvedl mluvčí královéhradecké policie Jan Čížkovský.

Zloději brali velmi často staré hodiny, obrazy, zahradní techniku nebo nářadí. Věci pocházejí nejen z Královéhradeckého kraje, ale také z Ústeckého, Libereckého, Pardubického a Středočeského kraje.

Mladík z Vamberka cestoval Rychnovskem

Jedním ze sériových zlodějů byl dvaadvacetiletý mladík z Vamberka, který od října do poloviny prosince vykrádal hlavně rekreační obydlí v Orlických horách a podhůří.

Policie zveřejňuje fotografie zajištěných věcí z trestné činnosti:

- na webu krajské policie www.policie.cz/kralovehradecky-kraj.aspx je třeba kliknout na článek "Hledáme majitele zajištěných věcí"

- kdo věc poznal, může zavolat na telefon 974 522 312 nebo napsat mailem na krph.oa.int@pcr.cz

- tamtéž je odkaz na pátrání po věcech na celém území České republiky PSEUD

Ten se zaměřoval na předměty, které mohl zpeněžit, nebo na suroviny vykupované ve sběrnách. Bral elektrotechniku, zahradní a stavební nářadí, nádobí, starožitnosti nebo alkohol, také navrtával nádrže aut a kradl pohonné hmoty, přibíral i autorádia, reproduktory nebo hliníková kola.

Policie našla řadu věcí u něj doma i v autě, které používal, i když měl zákaz řízení. Celkem šlo o osmnáct případů, škoda na odcizených věcech byla 175 tisíc korun a škoda na poškozeném zařízení asi 37 tisíc. Muž byl přitom v podmínce a hrozí mu až pětiletý trest.

Další zloději nakradli za půl milionu

Kriminalisté z Jičína a Liberce odhalili v říjnu další rozsáhlé sériové krádeže, kvůli nimž obvinili čtyři muže od 41 do 63 let. Jednoho dokonce stíhají vazebně.

Od začátku roku do podzimu se skupina vloupala v osmnácti případech do rekreačních domů, garáží a kůlen na Jičínsku, Liberecku i Trutnovsku. Škoda je nejméně půl milionu korun.

"Odcizené věci průběžně prodávali prostřednictvím překupníků převážně na burzách v Praze. I tak při domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor u nich kriminalisté zajistili několik obrazů, hodiny, křovinořezy a další věci, které v objektech odcizili, a dále věci, které s největší pravděpodobností rovněž pocházejí z trestné činnosti," řekla mluvčí jičínské policie Hana Klečalová.

Když se nepřihlásí majitel, policie věci vrací

Kdo pozná svou věc podle fotografie, musí také policii doložit, že ji opravdu vlastnil. "Buď je možné prokázat se dokladem o nákupu například vrtačky, anebo to původní majitel musí věrohodně doložit. Třeba tím, že předloží fotografie nebo popíše nějaké znaky té věci, například pokud byla někde poškrábaná a podobně," vysvětlila hradecká policejní mluvčí Libuše Holá.

Policisté se snaží zjistit majitele věcí i proto, že se jinak vrátí těm, u kterých je policie našla při domovních prohlídkách, nebo propadnou státu.

"Neděláme přesnou statistiku, kolik věcí se nám podaří vrátit majitelům. V jednom z dřívějších případů jsme vraceli tři čtvrtiny věcí majitelům. Někdy můžeme vyjít už z výslechů a oslovujeme majitele vykradených objektů," dodal mluvčí Čížkovský.

Chatové oblasti jsou terčem zlodějů i přes zimu, případně se do nich stěhují lidé z okraje společnosti.

"Nejsnadněji se vloupají do chat a chalup, které nemají okna chráněná okenicí, bezpečnostní mříží nebo speciální fólií. Zloději rychle překonají také nezabezpečené dveře," řekl jednatel Ivan Pavlíček ze společnosti Next, která se zabývá bezpečnostními prvky.

Radí ještě na poslední chvíli odvézt spotřebiče, vybavení dílny a cennosti, případně na jaře zauvažovat nad lepším zabezpečením rekreačního obydlí.