Primátor Hradce Králové Zdeněk Fink si za loňský rok vydělal nejvíc. Čtyři sta tisíc ale rozdá.

Primátor Hradce Králové Zdeněk Fink si za loňský rok vydělal nejvíc. Čtyři sta tisíc ale rozdá. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Majetková přiznání politiků - nejvíc si v roce 2012 vydělal primátor

  • 0
Redakce MF DNES nahlédla do nově zpřístupněných majetkových přiznání politiků z vedení kraje a hradeckého magistrátu za rok 2012. Kromě svých politických funkcí zvládají ještě podnikat nebo sedět v různých dozorčích radách či představenstvech. Díky tomu si někteří z nich na statisíce, mají ale i velké dluhy.

Nejvíce si, ostatně jako každý rok, vydělal hradecký primátor Zdeněk Fink (HDK), který má základní plat 65 021 korun měsíčně. Kromě působení ve vedení krajského města je ještě společníkem ve dvou firmách, částečně provozuje svoji lékařskou praxi a sedí ve dvou dozorčích radách společností, které nepatří městu.

Kolik si vloni vydělali

Zdeněk Fink, hradecký primátor

  • Elektrárna Opatovice 330 720 Kč,
  • Královéhradecká provozní 88 344 Kč,
  • podíl ze zisku soukromé firmy 85 000 Kč,
  • lékařská praxe 450 636 Kč,
  • plat primátora 65 021 Kč

Jindřich Vedlich, náměstek primátora

  • Královéhr. provozní 99 180 Kč,
  • Stavební bytové družstvo 26 536 Kč,
  • Univerzita HK 60 569 Kč,
  • plat náměstka 57 347 Kč

Josef Táborský, krajský radní

  • Senát 902 717 Kč,
  • plat uvolněného krajského radního (jímž byl do 19. listopadu 2012, nyní působí jako neuvolněný) 56 231 Kč

Lubomír Franc, hejtman

  • plat v Senátu 84 000 Kč,
  • plat hejtmana 77 055 Kč

Peníze vydělané na odměnách v Opatovické elektrárně a Královéhradecké provozní, kde si za loňský rok dohromady vydělal přes 400 tisíc, si ale nenechává. Rozděluje je různým organizacím.

V předešlých letech je dal například hradeckému centru pro zdravotně postižené Daneta, fotbalové hradecké Slavii nebo FC Hradec Králové, do kasy přispěl i místním basketbalistkám, kterým fandí. Podpořil i nadějné středoškolské studenty ze sociálně slabších rodin, které vybral s řediteli hradeckých gymnázií.

Kam přesně dal peníze z loňských odměn tentokrát, zatím neoznámil. "Jsem na dovolené a všechny papíry mám v práci," vzkázal Fink, když ho MF DNES oslovila. "Pan primátor peníze každoročně rozděluje do poslední koruny," ujistila mluvčí hradecké radnice Magdaléna Vlčková s tím, že jiné to nebude ani letos.

Hejtman splácí milionovou hypotéku a půjčku

Nejzadluženějším regionálním politikem je hejtman Lubomír Franc (ČSSD), který má milionový hypoteční úvěr a od soukromé osoby půjčku 800 tisíc korun. Splácí je nejen z platu hejtmana, ale i senátora, kterým se stal loni v říjnu.

Podle svého přiznání si od loňského října do konce roku v Senátu přišel na 84 tisíc korun. Jako hejtman za měsíc vydělá 77 055 korun. Franc kromě dvou politických funkcí sedí ještě v dozorčích radách státního podniku Povodí Labe a občansky prospěšné společnosti Revitalizace Kuks. Ani v jedné z nich si na odměnách nepřišel na víc jak 10 tisíc.

Naopak bez dluhů, stejně jako většina hradeckých politiků, je investiční náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich (TOP 09). Ten si loni díky místu v dozorčí radě Královéhradecké provozní přišel na téměř 100 tisíc korun. "Na charitu přispívám dlouhodobě. Neposílám na ni ale jen peníze z dozorčí rady," říká Vedlich, který si kromě práce na radnici přivydělává třetinovým úvazkem vysokoškolského pedagoga na hradecké univerzitě.

Na rozdíl od některých politických kolegů, kteří často sedí až v devíti představenstvech nebo dozorčích či správních radách, pracuje pouze v jedné. To ho podle jeho slov zaměstnává dostatečně. "Příprava na dozorčí radu vyžaduje dost času, protože materiály jsou složité a je jich hodně," říká Vedlich.

Třešňáková sedí v pěti představenstvech, nic z toho ale nemá

Jak náměstek Vedlich podotýká, kromě pravidelných schůzí je s jeho prací v dozorčí radě spojená i kontrolní činnost na výjezdech. "Pokud někdo chce takovou činnost dělat opravdu poctivě, zabere mu hodně času," říká Vedlich.

Nepsanou rekordmankou v počtu takových funkcí je krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková (ČSSD). Sedí v představenstvech pěti krajských nemocnic a krajské lékárny, v dozorčí radě krajského zdravotnického holdingu a působí i jako předsedkyně správní rady Zdravotnického nadačního fondu Královéhradeckého kraje a jako jednatelka Centrální zdravotnické zadavatelské.

Jelikož ale jde o krajské firmy, žádné odměny jí z funkcí neplynou, takže si musela vystačit se základním platem radní ve výši 56 231 korun. "Ve funkcích navíc působit musím kvůli svému postu v krajské radě. Je to totiž jediný způsob, jak mít přehled například o fungování a hospodaření krajských nemocnic," vysvětluje Třešňáková, proč figuruje v tolika pozicích.

Krajští radní příjmy z dozorčích rad nepřiznali

Na hradecké radnici jí směle konkuruje náměstek primátora pro majetek Martin Soukup (ODS), který sedí ve třech dozorčích radách, dvou představenstvech a třech správních radách. Kromě toho je ještě jednatelem jedné firmy a společníkem ve stomatologické ordinaci.

Ani v jedné z funkcí si ale nevydělal víc jak 10 tisíc korun, do čestného prohlášení proto příjmy uvádět nemusí. Jako náměstek primátora si vydělá měsíčně 57 347 korun a jako jeden z mála představitelů Hradce v majetkovém přiznání uvedl i své dluhy a závazky.

U banky má tři úvěry dohromady za skoro 200 tisíc korun. Jeho ostatní kolegové ve vedení radnice jsou bez dluhů, nemají žádné velké půjčky ani hypotéky vyšší než 100 korun, což je částka, od níž politici musí své závazky uvádět v čestných prohlášeních.

Krajští politici v loňském roce i nakupovali. Senátor a krajský radní (od loňských voleb působí jako neuvolněný) Josef Táborský (ČSSD) si spolu s manželkou koupil byt za 1,2 milionu korun, jeho kolega z rady Otakar Ruml (KSČM) zase loni dostavěl rodinný dům v celkové hodnotě 4 milionů korun. Jako náměstek hejtmana bere tabulkový plat ve výši 69 968 korun.

Žádný z krajských radních nepřiznal žádné příjmy ze svých funkcí v dozorčích radách či představenstvech.