Kostel sv. Jiří a sv. Martina v Martínkovicích na Broumovsku

Kostel sv. Jiří a sv. Martina v Martínkovicích na Broumovsku | foto: Michal Fanta

Chátrající broumovské kostely u Norských fondů neuspěly, zbývají vědci

  • 2
Broumovská farnost neuspěla v boji o peníze z takzvaných Norských fondů, z nichž chtěla opravit velkou část kostela ve Vižňově či kostely v Ruprechticích a Heřmánkovicích. Teď se se spolkem Omnium zkouší poohlédnout po penězích jinde. Políčeno má na nové evropské fondy, pomoct by mohly i výzkumné projekty.

Soubor venkovských kostelů od otce a syna Dientzenhoferů odborníci oceňují. Většina památek je však zanedbaných a opravy postupují po menších částech. Vloni do nich šlo 6 milionů korun, které poskytlo ministerstvo kultury, evropské fondy, kraj či sponzoři.

Veřejná sbírka

Veřejná sbírka pro kostely Broumovska vynesla za víc než rok kolem 300 tisíc korun. Dárci mohou přispět na číslo účtu:

20036-1180703399/0800

„Navzdory enormní snaze jsme neuspěli v Norských fondech, ale zůstalo nám hodně kontaktů, například spolupráce s vysokými školami a Akademií věd České republiky. Podařilo se také zvýšit zájem široké veřejnosti. Máme i prováděcí dokumentaci k chystaným opravám,“ říká broumovský farář Martin Lanži.

Kostel svaté Markéty v Šonově má prvně od války všechna okna a dostal i novou střechu. Pokračovaly také opravy krovu a krytiny na svaté Barboře v Otovicích, která je v havarijním stavu.

Kostelům má pomoci i výzkumný projekt

Letos se podle faráře rýsují další opravy za částku kolem 2,6 milionu korun pro kostely v Otovicích, Vižňově, svatého Petra a Pavla v Broumově nebo pro obnovu fresky v Heřmánkovicích.

Kostelům má pomoci i výzkumný projekt, na kterém se budou podílet Ústav dějin umění Akademie věd České republiky, Fakulta restaurování Univerzity Pardubice, Římskokatolická farnost v Broumově a spolek Omnium.

„Projekt se zaměřuje na mezioborový výzkum a záchranu barokních nástěnných maleb a dřevěných kleneb kostelů, které jsou v havarijním stavu kvůli dlouhodobému zatékání do historických krovů a necitlivým zásahům do klenebních konstrukcí. Další příčinou jsou i deformace dané přirozeným rozpadem materiálu,“ vysvětluje Jakub Děd ze spolku Omnium.

V letošním roce se odborníci zaměří na kostel Všech svatých v Heřmánkovicích, který v roce 1736 vymaloval dosud málo známý broumovský malíř Johann Hausdorf. Restaurátoři tam provedou průzkum malby, při němž se ukáže i stav nosné dřevéné konstrukce, omítek, barevných vrstev i přemaleb.

Odborníci a studenti se zaměří na uměleckohistorický výzkum a výklad malby Oslava nejsvětější Trojice a všech svatých. Akademie věd a Omnium zaplatí za průzkum téměř 220 tisíc korun.