Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Přibývá vesnic, kde poštovní služby provozuje obec či soukromníci

  • 0
Počet poštovních poboček, které provozují obce nebo soukromníci, v Královéhradeckém kraji roste. Do projektu České pošty Pošta Partner se jich zapojilo už 35 a skoro každý měsíc přibývají další. Do osmi let by jich mělo být více než těch, které má sama Česká pošta.

Od května slouží Pošta Partner například v Horním Maršově v Krkonoších, od 1. července v Dobré Vodě u Hořic, tam si lidé poštovní služby vyřizují v místní samoobsluze.

„Partnerství nám pošta nabízela v minulosti už asi třikrát, ale obecní úřad nemá vhodné prostory s bezbariérovým přístupem. Nakonec vyjednali, že službu bude poskytovat prodejna spotřebního družstva. Slouží takhle ještě ani ne měsíc, takže je zatím těžké hodnotit. Za obec jsme však rádi, že tady pobočka pošty pro lidi zůstala, a to především kvůli starším, kteří služby pošty využívají nejčastěji. Chodí si tam často pro důchody nebo se složenkami,“ říká starostka Dobré Vody Jana Němečková.

S vyřizováním poštovních služeb zatím stále pomáhá původní pracovník pošty, od září by už měly plně přejít do kompetence vedoucí samoobsluhy, která projde zaškolením. První obcí v Královéhradeckém kraji, která Poštu Partner začala provozovat, je Božanov na Náchodsku. Ves s necelými čtyřmi stovkami obyvatel má vlastní poštovní okénko už od počátku roku 2012. A partnerství si nemůže vynachválit.

Pro občany je služba kvalitnější

„Spokojeni jsou hlavně naši občané, pro něž se služba zkvalitnila. Mají nejen příznivější pracovní dobu, ale také si vše vyřídí u jednoho okénka. Dřív museli nejdřív na poštu a pak na úřad nebo opačně,“ vysvětluje dlouholetý starosta Božanova Karel Rejchrt.

Poštovní služby tam zajišťuje obecní úřednice, která si práci časově rozvrhne, jak okolnosti vyžadují. Třeba když je termín příchodu důchodů, celé dopoledne vyřizuje jen poštovní záležitosti. Pak jsou dny, kdy poštovní služby nežádá nikdo, takže se může v klidu věnovat administrativní práci pro úřad.

V Královéhradeckém kraji takto zatím funguje 35 pošt, po celé republice jich je 356. Česká pošta hodlá v budoucnu počet poboček provozovaných soukromníky či obcemi několikanásobně rozšířit.

„Předpokládáme, že v cílovém stavu v roce 2025 budeme mít v republice na 700 vlastních provozoven a 2,5 tisíce pošt Partner, které jsou plnohodnotnou alternativou pošty,“ říká mluvčí České pošty Ivo Vysoudil.

V některých obcích nabízí provozování partnerské pobočky poštovní organizace, jinde, jako například v už zmiňovaném Božanově, si obce o vlastní pobočku říkají samy.

„Šli jsme do toho dobrovolně. Když jsme se o službě dozvěděli, hned jsme o ni zažádali,“ říká starosta Rejchrt.

Podle mluvčího Vysoudila není z hlediska poskytovaných základních služeb mezi standardní pobočkou a poštou Partner rozdíl.

„Partner poskytuje všechny základní služby, příjem a výdej listovních a balíkových zásilek, příjem a výplatu poštovních poukázek, vybrané bankovní služby, výplatu důchodců, SIPO, prodej poštovních cenin, kolkových známek a vybrané služby jako například on-line dobíjení předplacených SIM karet,“ vyjmenovává.

Nejvíce poboček provozovaných obcí, spotřebním družstvem nebo podnikatelem je na Trutnovsku, kde Partner slouží ve třinácti obcích, nejnověji od května v Horním Maršově. Deset obcí má takto zajištěné poštovní služby na Jičínsku, osm na Náchodsku a čtyři obce, především v oblasti Orlických hor, v okrese Rychnov nad Kněžnou. V některých obcích hradeckého okresu pošta provozuje výdejní místa, většinou na obecních úřadech.