Nemocniční lůžko se speciální matrací, která dokáže zaznamenat tep nebo pohyb

Nemocniční lůžko se speciální matrací, která dokáže zaznamenat tep nebo pohyb pacienta i pohyb mravence. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Postel z hradecké univerzity změří pacientův tep a ohlídá proleženiny

  • 2
Tým z královéhradecké univerzity vyvinul speciální matraci pro nemocniční lůžka, která citlivými senzory sleduje srdeční tep či hlídá, aby pacient neměl proleženiny. Senzory jsou tak citlivé, že zaznamenají i pohyb mravence. Uplatnění lůžko najde na jednotkách intenzivní péče a v léčebnách.

Matrace od týmu profesora Petra Šeby z katedry fyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové je příkladem vědeckého výzkumu, který najde uplatnění v praktickém životě.

"Měříme srdeční tep či průchod pulzní vlny aortou. Aorta je zahnutá, takže když jí prochází pulzní vlna, trochu pohne celým tělem, neboť i zde platí princip akce a reakce. Pohyb se pak přenáší na extrémně citlivé senzory," vysvětlil Filip Studnička, který je studentem doktorandského studia na katedře fyziky. Na vývoji senzorů a zpracování dat z nich se podílí už přes rok.

Díky takto vybavenému lůžku mohou sestry či lékaři sledovat pacienta třeba ze sesterny a nemusí ho tak často chodit kontrolovat. Jakoukoliv změnu zdravotního stavu jim ohlásí přístroje.

Monitorování tepu odhalí třeba i srdeční arytmii, jež se projevuje delšími a kratšími mezerami v grafu na monitoru. Tak se o své arytmii při předváděcí akci dozvěděla třeba jedna ze zaměstnankyň univerzity, která si lůžko vyzkoušela náhodou.

Pacienti nemusí být k ničemu připojeni

Výhodou je, že senzory hodnoty snímají, aniž by pacienti museli být napojeni na diagnostické přístroje.

"Jakmile pacientům někdo měří tep či tlak a připojí je na nějaký přístroj, zapracuje psychika a tep i tlak se změní. Když si však pacient lehne na postel, je klidnější a tím jsou naměřené hodnoty přesnější," vysvětlil Studnička.

V každé ze čtyř noh lůžka jsou umístěny váhové senzory a z nich se údaje přenášejí do zvláštního přístroje, jehož vývoj se dokončuje.

"Dokáže nonstop monitorovat pohyby pacienta a rozlišit, kdy se pohne sám nebo kdy s ním pohne sestra," uvedl Studnička. Přístroj má zdravotníkům prozradit, zda je pohyb pacienta v pořádku či zda už by s ním měli něco dělat, aby se zabránilo proleženinám.