Grafik Zdeněk Ziegler ukazuje před Braunovou sochou zobrazující moudrost svoji

Grafik Zdeněk Ziegler ukazuje před Braunovou sochou zobrazující moudrost svoji známku. Ta totiž nese stejný motiv. | foto: Martin HorkýMF DNES

Poštovní známky s motivem Kuksu se křtily pod originály Braunových soch

  • 0
Na křest dvou nových poštovních známek se na zámek Kuks přišlo v sobotu podívat několik desítek lidí. Oba návrhy nových známek vytvořil grafik Zdeněk Ziegler. Ten pokládá jejich vydání za velikou poctu Kuksu, který zná už od dětství.

Známky uctily 350. výročí narození hraběte Františka Antonína Šporka, které připadlo na 9. březen. Oba návrhy nových známek vytvořil grafik Zdeněk Ziegler.

"To je nějaká svatba?" divili se velkému počtu návštěvníků v sobotu před polednem kopáči pracující pro archeology v hospitálu v Kuksu. Do lapidária mezi Braunovy barokní sochy se totiž na křest scházel zástup lidí.

Protože byl v sobotu Kuks rozkopaný a rozbahněný, museli mnozí návštěvníci překousnout, že se do lapidária Braunových soch dostali jen tak, že prošli bahnem.

Boty od bahna měl i hejtman Lubomír Franc. "Brodili jsme se sem, ale už se těším, že za několik let vznikne z Kuksu díky revitalizaci ještě krásnější místo pro reprezentaci kraje," řekl pak při křtu.

"Známky na dopisy? Dnes už jde spíš o filatelii"

Na Kuks si přišly pořídit pamětní listy se známkami desítky návštěvníků. Lidé trpělivě vystáli fronty na známky i podpis autora, kterého v chladném lapidáriu zahřívaly plynové hořáky.

"Když si vezmete, že ročně vyjde v České republice nejvýše třicet známek, tak to je velká poklona Kuksu. Zaplaťpánbůh za to, že se na známky dostal. Dnes je to velmi obtížné. Dlouho dopředu se návrhy chystají, pak známky vybírá komise. Je to dost věda," míní tvůrce obou známek Zdeněk Ziegler.

Podle něj si Kuks dvě známky zaslouží. Za prvé jako místo a za druhé za plastiky Matyáše Brauna. Grafik už ale moc nevidí význam známek v tom, že se lepí na dopisy. "Dnes už je to spíše otázka filatelie. U nás je spousta sběratelů. A české známky jsou hodně ceněné a udržely si vysokou kvalitu," říká Ziegler.

Grafik se rád na Kuks vrací. Nedaleko odtud, v Hořičkách u České Skalice, totiž trávil v dětství každé prázdniny. "Občas jsme sem zajeli s dědou na kole. Na první setkání s Braunovými sochami nikdy nezapomenu. Pro malého kluka to bylo fascinující divadlo," vzpomíná.

Vyhrála socha zobrazující moudrost

Když nedávno dostal nabídku vytvořit poštovní známky, ani na okamžik prý neváhal. "Před časem jsem graficky upravil monografii Šporkova geniálního rytce Rentze od Jiřího Šerých, takže jsem hned věděl, po jakých motivech sáhnout," uvádí.

Rentzův pohled na barokní areál Kuksu se tak stal námětem první známky. Druhá známka připomíná 300 let od setkání mecenáše Šporka s jeho dvorním sochařem Matyášem Bernardem Braunem a počátek jejich téměř dvacetileté spolupráce. A to už byla pro grafika těžší volba.

Pro jakou z těch nádherných soch z cyklu Ctnosti a Neřesti se rozhodnout? "Nakonec jsem zvolil Moudrost. Ta by přece měla být alfou a omegou lidského života," míní Ziegler.

A jak se známka líbí těm, kdo přišli na její křest? "Ta s tou rytinou Kuksu je krásná. Ale ta s tou sochou mi trochu připomíná smuteční velikonoční známku. Asi divnou barvou sochy. Měla být bílá jako ta druhá," míní sběratel Bohumil ze Dvora Králové nad Labem. Zdeněk Ziegler to však nepovažuje za chybu. "Když je rytina sochy na známce barevným tónem odlišená od okolí, tak více vypadá jako socha," vysvětlil.