Výpověď kadeřnice není zcela věrohodná, řekl znalec v kauze Nečesaný

  • 127
Kauza Lukáše Nečesaného, který se u krajského soudu zodpovídá z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku, pokračovala výslechem znalců. Klíčový důkaz - nový posudek na paměť kadeřnice - však nevyzněl přesvědčivě.

Znalecká expertiza měla prokázat, zda je možné, že se zraněné kadeřnici vrátila paměť. Posudek si nechal vypracovat předseda senátu krajského soudu Jiří Vacek. V minulém líčení totiž žena označila za pachatele právě Lukáše Nečesaného a ten i na základě její výpovědi dostal později od soudů pravomocně 13 let vězení a započal výkon trestu (o výpovědi oběti jsme psali zde). Nejvyšší soud ale později rozsudek zrušil, Nečesaný vyšel na svobodu a celý případ se vrátil na začátek.

Pokud soud důkaz vyhodnotí tak, že o paměť úplně nepřišla, může senát krajského soudu znovu poslat Nečesaného na dlouhé roky za mříže. Pokud konstatuje, že kadeřnice kvůli silným úderům do hlavy události předcházející napadení zapomněla a že její výpověď je nevěrohodná, padne nejsilnější bod obžaloby.

Soudní znalec z oboru zdravotnictví Miloslav Kopeček teď před soudem uvedl, že úraz hlavy svědkyně byl tak vážný, že si nemůže útok vybavovat zcela přesně. Zároveň ale nevyloučil, že by si nemohla vzpomenout, jak útočník vypadal.

23. února 2016

„Vlivem úrazu došlo k poruchám paměti, proto její výpověď nemůže být zcela věrohodná. Nemůže si ji vybavit zcela přesně. Vizuální paměť byla však jedna z nejlepších. Sklony, že by si vymýšlela, jsme nezjistili,“ uvedl Kopeček.

Alespoň laik se nemohl ubránit dojmu, že soud opět nedostal od znalců jednoznačné odpovědi, jak to s pamětí ženy v současnosti je.

„Nelze přesně říci, do jaké míry byla její paměť poškozena. Pohybujeme se na velmi tenkém ledě, je to velmi spekulativní,“ řekl Kopeček.

Podle něho měla být paměť zraněné ženy vyšetřena hned, jak to bylo možné, tedy co nejdříve po činu. V současnosti je prý posouzení její paměti velmi problematické. U soudu odpovídali na dotazy i další znalci. Třeba psychiatr Petr Kozelek nevyloučil, že se ženě mohly po úrazu hlavy vzpomínky vrátit.

Kadeřnice 21. února 2013 utrpěla po útoku vážné poranění hlavy včetně krvácení do mozku a otoku mozku, s čímž souvisela ztráta paměti.

Kdo vynesl informace z posudku?

Státní zástupkyně Lenka Faltusová se Kopečka v jednací síni zeptala, jak je možné, že se do médií dostal ještě před pokračováním líčení znalecký posudek (o úniku jsme psali zde).

„Netuším. Soudu jsme dodávali pět šest kopií. Od nás to rozhodně neuniklo,“ řekl Kopeček. Hrozilo, že uniklé informace by mohly ovlivnit průběh dokazování. Faltusová nechtěla průběh hlavního líčení komentovat.

Případ Lukáše Nečesaného

  • Lukáš Nečesaný byl v roce 2013 obviněn z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích. Krajský soud v Hradci Králové ho odsoudil v roce 2014 na 16 let. Vrchní soud v Praze mu trest snížil o tři roky. Loni v květnu mu Nejvyšší soud třináctiletý trest zrušil po stížnosti někdejší ministryně spravedlnosti Heleny Válkové.
  • Mladík od počátku vinu odmítá a tvrdí, že když se přišel nechat ostříhat, kadeřnice zrovna zavírala, a tak s nepořízenou odešel. Soudu tvrdil, že když odcházel, byla žena v pořádku a musel ji napadnout někdo po jeho odchodu.
  • Nečesanému, který byl díky rozhodnutí Nejvyššího soudu propuštěný na svobodu, výrazně pomohly dobré konexe i jmění rodiny. V Česku není znám případ, ve kterém by byl člověk pravomocně odsouzený za pokus o vraždu po dovolání propuštěn na svobodu.

Krajský soud vyslechl i policistu, který v kadeřnictví po činu zajišťoval stopy. Obhajoba práci policie na místě činu velmi kritizuje. Například zpochybňuje pachové stopy, které policisté na místě zajistili. Ty jsou totiž dalším důkazem, o který se obžaloba opírá.

„Provedli jsme standardní zajištění místa činu,“ řekl policista. Podle něho měl při ohledání místa činu na sobě ochranný oblek a nehrozila kontaminace místa dalšími cizími stopami. „Vše, co jsme nalezli, jsme řádně zadokumentovali,“ dodal.

„Myslím si, že tak zprasené pachové stopy si historie českého soudnictví nepamatuje, takže ani tento důkaz nelze úplně používat,“ prohlásil otec obžalovaného Luděk Nečesaný, který je ředitelem liberecké nemocnice. Lukáš Nečesaný se odmítl k průběhu hlavního líčení vyjádřit. Od začátku vinu odmítá.

Krajský soud se kauzou zabývá už podruhé. Spis vrátil zpět do Hradce Nejvyšší soud, aby znovu vyslechl svědky, nové i původní znalce a doplnil důkazy. Přispěla k tomu i stížnost pro porušení zákona, kterou podala tehdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková (více čtěte zde).

„Od května roku 2015, kdy došlo ke zrušení rozsudku a osvobození našeho syna na základě důkazů ve spisu, které ho vylučují jako pachatele, se nic nezměnilo. Spíše se důkazní situace velmi posílila v náš prospěch. Předpokládáme, že velmi brzy dojde k ukončení soudu. Věřme, že nevinný kluk bude moci konečně plně žít a zbavíme se strachu ze soudu,“ uvedl Luděk Nečesaný.

Navzdory dlouhému projednávání případu před soudy různých instancí se dosud nepodařilo vyloučit pochybnosti, jestli to byl Lukáš Nečesaný, kdo útočil.

Z dosavadního dokazování vyplývá, že 21. února 2013 několik minut poté, co odešel z kadeřnictví poslední zákazník, vstoupil do podniku násilník, který začal ženu bít do hlavy rozpůleným polenem a následně ji okradl o deset tisíc korun. Kadeřnice loni v září, když se krajský soud začal případem podruhé zabývat, označila za pachatele právě Nečesaného. Před tím si nebyla jista, kdo ji napadl. Naopak Nečesaný se hájil tím, že sice v kritický den kadeřnictví navštívil, ale když mu řekla, že zavírá, hned odešel.

Sporný je čas Nečesaného příchodu ke kadeřnictví. Podle obhajoby přišel o čtyři minuty dříve než násilník. Otázkou zůstává, jestli v provozovně skutečně byl mezi posledním zákazníkem a pachatelem, nebo jestli jím mohl být on. Dva důležití svědci si totiž odporují, kdy a kdo do kadeřnictví v kritickou dobu vcházel. Z tohoto hlediska se jeví výpověď samotné kadeřnice jako klíčový důkaz.

Soud odročil líčení na 24.března, kdy chce vyslechnout dalšího znalce a svědky. Předseda senátu krajského soudu předpokládá, že by mohl vynést rozsudek.

2. září 2015