Zámek Opočno

Zámek Opočno | foto: Otakar Grusser

Potomci šlechty prohráli soud, mobiliář zámku Opočno zůstane státu

  • 9
Potomci šlechtického roku Colloredo-Mansfeldů utrpěli další porážku ve sporu o vzácný mobiliář zámku v Opočně. Vybavení zůstane s konečnou platností v majetku státu. Ústavní soud zamítl stížnost proti rozsudku Nejvyššího soudu a soudů nižší instance.

Vydání mobiliáře se domáhal Jerome Colloredo-Mansfeld spolu se sestřenicí Kristinou. Verdiktem skončila jedna část jinak velmi spletitého sporu. Týkala se několika stovek předmětů, například zbraní, obrazů, lustrů a jednoho kočáru.

Ústavní soud nezjistil, že by česká justice porušila základní práva potomka šlechtického rodu.

OČ SE PŘELI

Předmětem části sporu, kterou nyní ukončil ÚS, je podle informací dostupných ze starších soudních rozhodnutí slavnostní kočár, 38 obrazů, asi dvě desítky svítidel, 223 věcí ze sbírky zbraní, šest loveckých trofejí a 155 dalších věcí, například jídelních servisů a podobně.

"Argumenty, které stěžovatel v této souvislosti uplatnil, nevedou k závěru, že by došlo k porušení jeho práva na spravedlivý proces," stojí v usnesení senátu se soudcem zpravodajem Františkem Duchoněm z 11. srpna.

Colloredo-Mansfeldové mobiliář nezískali zpět především proto, že o něj přišli už před únorem 1948, což je hranice pro restituce.

Spor o věci za miliardu

Ve sbírce, kterou začali Colloredo-Mansfeldové budovat v 17. století, je celkem několik tisíc předmětů. Národní památkový ústav jejich hodnotu odhaduje na více než miliardu korun.

Původní rozsudek okresního soudu z roku 2006 nařizoval památkovému ústavu, aby Kristině Colloredo-Mansfeldové a bratranci Jeromovi stovky předmětů z opočenského mobiliáře vydal.

Pardubická pobočka krajského soudu ovšem v roce 2007 dospěla k opačnému názoru, který později potvrdil i Nejvyšší soud.

Krajský soud rozhodl, že nebyly splněny základní podmínky pro restituci, například ta, že majetek musí být zkonfiskován po 25. únoru 1948, což se v případě Opočna nestalo. Majetek zabavený před tímto datem lze navrátit pouze v případech, kdy byl konfiskován z důvodů rasové genocidy či holokaustu.

Panství v Opočně zabavili Colloredo-Mansfeldům v roce 1942 Němci, po roce 1945 připadlo státu. Colloredo-Mansfeldům se ovšem u soudu nepodařilo prokázat, že jim nacisté zkonfiskovali majetek právě z rasových důvodů.

Nároky Colloredo-Mansfeldů se netýkají jen mobiliáře Opočna, ale celého zámku. Před několika lety dokonce nakrátko uspěli a získali zámek do své správy.

Poté však česká justice změnila názor a rod musel památku vrátit státu. Loni také soud v Rychnově nad Kněžnou zamítl návrh na obnovu řízení v případě celého Opočna. Část majetku, zejména zemědělské a lesní pozemky, se však do rukou Colloredo-Mansfeldů vrátila.