Voda protékající po silnici od Janských Lázní do Svobody nad Úpou (4.6.2013).

Voda protékající po silnici od Janských Lázní do Svobody nad Úpou (4.6.2013). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Přijeďte a uvidíte sílu přírody, zvou horalové po povodni turisty

  • 1
Do začátku hlavní turistické sezony zbývá přesně deset dnů a přestože v Krkonoších velká voda nadělala obrovské škody, horalové věří, že bude dobrá. Ba co víc: míní, že pohroma může mnoho lidí přilákat a nemusí jít přímo o povodňové turisty.

Přestože škody v Krkonoších půjdou do stovek milionů korun a třeba Svobodu nad Úpou velká voda zpustošila během jediného týdne dvakrát (více se dočtete zde), na horách jsou pevně přesvědčeni, že letní sezona bude výjimečná.

"Některé reliéfy a výhledy se dramaticky změnily. Největší proměnou určitě prošlo unikátní a ze všech pohlednic známé údolí černohorského potoka nebo Klausův důl," říká starosta Janských Lázní Jiří Hradecký.

"My jsme sice byli povodněmi zasaženi asi nejvíce, ale o sezonu nemám vůbec žádné obavy. A může to být i užitečné, turisté aspoň uvidí, co se stalo, a poznají sílu přírody. Nepodceňujte lidskou zvědavost," navazuje starosta Svobody nad Úpou Jiří Špetla.

Turisté se hrozby bát nemusí

Ten v posledních dnech nestačí zvedat telefony potenciálních turistů: "Mám takovou roubenku, kterou pronajímám. Lidé mi volají a s obavami se ptají, jak to u nás vypadá. Sice potrvá několik týdnů, než to všechno dáme dohromady, ale já pokaždé odpovídám, že nic nehrozí."

Protože zprávy o odříznutých silnicích, zničených turistických cestách, sesuvech půdy a dalších obrovských škodách mohou od návštěvy nejvyšších hor odrazovat, také Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) se snaží všechny obavy rozptýlit.

"Na nápor turistů jsme připraveni a jsem přesvědčen o tom, že povodně sezonu nepoznamenají," tvrdí mluvčí parku Radek Drahný. Dodává, že voda zásadně nepoškodila žádnou z hlavních magistrál, ale jen některé menší cesty a chodníky.

Které cesty jsou uzavřené?

Dočasně uzavřeny jsou kvůli strženým mostům nebo splaveným kamenům třeba Raisova spojka, chodník z Kolínské na Černou boudu, Těsný důl či Zvonková cesta a neprůjezdné jsou cyklostezky Lysečiny - Lysečinská bouda i Červenokostelecká bouda - Javoří mlýn.

Stoleté vodě odolávalo i Hostinné a také tady se život bude vracet do normálu dlouhé měsíce. Přesto i zdejší starosta Karel Klíma si myslí, že povodeň může znamenat vyhlídku na lepší časy.

"Očekávám zvýšený zájem turistů. Sice máme poškozené školy, obydlí a silnice, ale podnikatelé nebyli dotčeni nijak dramaticky a restaurace i penziony normálně fungují dál," říká Klíma.

"Ani žádná historická stavba včetně proslulého františkánského kláštera není poničená. Lidé totiž dříve věděli kde mohou stavět. Každopádně my chceme udělat definitivní tečku za povodněmi 2. srpna," dodává starosta, čímž míní začátek tradiční lidové slavnosti porcinkule s jarmarkem i ohňostrojem.

První velmi ostrý nápor turistů zažijí Krkonoše už tento víkend, kdy má být po dlouhé době ideální počasí. V sobotu 22. června pak letní sezona startuje naplno a navzdory povodním se třeba v Malé Úpě koná celodenní jarmark, na Sněžku z Pece zamíří šerpové se čtyřicetikilovým nákladem a Klub českých turistů zve na výstup na Sněžku přes tři vrcholy.

"Povodně tady mocně zahýbaly veškerým děním. Strže jsou hlubší, potoky vymleté a škody strašně vysoké, ale vše šlape dál," prohlašuje Radek Etrych, ředitel svazku obcí Východní Krkonoše.