Budovu Muzea východních Čech získal Hradec Králové do svého vlastnictví bez soudního sporu.

Budovu Muzea východních Čech získal Hradec Králové do svého vlastnictví bez soudního sporu. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Hradci Králové hrozí ztráta pozemků za desítky milionů, tvrdí opozice

  • 0
Hradecký magistrát musí do konce března zažádat o pozemky za desítky milionů, jinak propadnou státu. Město na to mělo čas dvacet let a stále není hotovo, přesto se primátor ztráty pozemků nebojí. Vše se podle něj stihne.

Lhůta je šibeniční: radnice má na uplatnění vlastnického práva čas pouze do 31. března. Na riziko upozornila strana Změna pro Hradec, která si seznam pozemků nechala vyhledat.

Pozemky města v majetku státu

Přechod některých věcí z majetku státu do vlastnictví obcí řeší zákon č. 173/2012. Do 31. března musí obec uplatnit nárok na pozemky návrhem na katastrálním úřadu. V Hradci Králové jde například o pozemky na Novém Hradci, v Plotištích nad Labem, pod rekreačními objekty zahrádek na Pouchově, pod garážemi na Slezském Předměstí a ve Svinarech. V seznamu jsou také různá veřejná prostranství, lesy, rekreační a sportovní plochy a zeleň.

"Město si to musí dát na katastru do pořádku, hrozí tu velké nebezpečí. Přitom na to úředníci měli čas dvacet let. Když se podíváte do seznamu zmíněných pozemků, uvidíte, že centrum města už je vyřešené. Hlavně na jeho okraji jsou však desítky nemovitostí, o které město zatím nepožádalo," uvedl šéf strany Adam Záruba.

Podle Změny jde o stovky položek, které jsou v katastru nemovitostí zatím zapsány na Městský národní výbor. Radnice má na všechny žádosti necelé tři měsíce.

Jeden z opozičních politických subjektů tak upozornil na riziko, že by město v případě nedodržení termínu přišlo o pozemky za desítky milionů.

"Jde o 25 stran několika set položek nedořešeného majetku v různých katastrálních územích města," varoval člen kontrolního výboru zastupitelstva Hradce Králové Tomáš Kopecký. Podle zastupitelů Změny patří mezi nedořešené i parcely pod mnoha komunikacemi, dále desítky garáží, menší lesní parcely, ale i sportovní a rekreační zařízení jako například tenisové kurty.

Všechno běží, jak má, brání se primátor

Vlastníkem objektů je většinou někdo jiný, pozemek však patří stále státu. Vedení Změny kvůli tomu poslalo primátoru Zdeňku Finkovi otevřený dopis, kde ho vyzývá, aby problému věnoval náležitou pozornost a vyvinul maximální úsilí, aby město stihlo požadavky na převod majetku státu předat ve stanovených lhůtách.

Primátor rezolutně odmítá, že by městu hrozila újma. "Jsou to ubožáci, všechno běží, jak má, vše se stihne. Už to tak běží dvacet let. Změna pro Hradec nepřišla s ničím novým, akorát si tím v zastupitelstvu sami zavařili," reagoval.

Že je vše v pořádku, ujišťuje i vedoucí správy majetku města Ondřej Votroubek. Na dálku děkuje zastupitelům Změny, že si dělají o správu města starosti.

"Pokud obec prokáže, že na pozemku hospodařila, má na něj právo. My jsme od roku 1991 prověřili desítky tisíc všech pozemků a budov a od té doby jsme do majetku převedli víc než devět a půl tisíce položek. Zbývá nám prověřit už jen 199 jednotek a určitě to stihneme. Z desetitisíců položek se nám nepovedlo prokázat hospodaření asi u 7 400. Tento majetek zůstane státu," vypočítává Votroubek.

Město už absolvovalo desítky soudních sporů

Aby město nemovitosti dostalo, absolvovalo kvůli tomu už desítky soudních sporů. "Získali jsme tak například levé křídlo magistrátu či objekty hvězdárny," vysvětlila mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková. Budovu Muzea východních Čech se podle ní podařilo zapsat na list vlastnictví města zpět bez soudního sporu.

Starosti si naopak dělá Olga Kramářová, další členka Změny a také členka finančního výboru zastupitelstva:

"Já jsem se už v roce 2011 majetkového odboru ptala, jak situaci řeší. Tehdy mi odpověděli, že na dořešení majetkových poměrů nemá město kapacity. Později mi vzkázali, že už mají koncepci a situaci řeší. Abychom zjistili, jak to je, nechali jsme si vytáhnout soupis informací z katastrálního úřadu. Vyděsilo nás, že jde o stavební parcely, zastavené nemovitosti i nemovitosti fyzických osob. V mnoha případech to jsou lukrativní pozemky, o které by město rozhodně mělo mít zájem."

Strana prý reakci města, že se všechno stihne, čekala. "Je to jedině dobře. Pro nás by bylo samozřejmě politicky výhodnější vyčkávat, jestli mají pravdu, my jsme však chtěli problém řešit včas," poznamenal zastupitel Martin Hanousek.