Přečerpávací stanice v Hradci Králové

Přečerpávací stanice v Hradci Králové | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Stanice na propan butan je podle kraje bezpečná. Obyvatelé se dál bojí

  • 5
Přečerpávací stanice propan butanu, která je čtyři roky trnem v oku obyvatelům Slezského Předměstí v Hradci Králové, má provoz znovu posvěcený. Kraj schválil novou bezpečnostní zprávu.

Už čtyři roky obyvatelé hradeckého Slezského Předměstí bojují proti přečerpávací stanici propan butanu, kterou někteří z nich mají skoro před okny. Stanice je totiž 200 metrů od nejbližší bytové zástavby.

Naději jim mohl dát krajský úřad Královéhradeckého kraje, který přezkoumával novou bezpečnostní zprávu firmy Profer Plus, která stanici provozuje. Kraj ale míru rizika nehody ve stanici označil za přijatelnou. 

„Změny negativně neovlivnily bezpečnost provozovaných činností a zavedený systém prevence závažné havárie. Významné změny naopak vedly vždy ke zvýšení bezpečnosti provozovaných činností,“ stojí v závěru šestnáctistránkového posouzení, které úřad vydal. 

Petici podepsaly skoro dva tisíce lidí

Obyvatelé z okolí se proti existenci stanice již v minulosti postavili.

„Informoval jsem se, že kdyby vybuchla jediná cisterna, vytvořila by se ohnivá koule o průměru 210 metrů a smrtící koule horka o průměru 440 metrů by v okolí zabila všechno. A to je jen z jedné jediné cisterny, podle firmy jich tam je deset a navíc sklad,“ upozorňoval už před čtyřmi lety Jan Šedivý, organizátor petice proti přečerpávací stanici. Tu tehdy v krátké době podepsaly skoro dva tisíce lidí.

Kraj ale stanici její provoz znovu posvětil. Firma vypracovala novou bezpečnostní zprávu po pěti letech, poslední dosud schválená byla z roku 2009. Kraj posuzoval bezpečnost celého provozu na základě změn, které firma za posledních 5 let v prostoru udělala.

Společnost podle nové zprávy o polovinu snížila počet nutných manipulací s cisternami, čímž se měla frekvence poruchy na propojeních mezi cisternami pětkrát snížit. Provozovatel také zlepšil ostrahu objektu kamerovým systémem a rekonstrukcí vstupní brány a plotu kolem areálu. 

„Pravděpodobnost, že by se u nás něco stalo, je o několik řádů menší než ta, že by vám začal unikat plyn u kotle,“ vysvětluje ředitel firmy Profer Group Petr Madurkay. 

To ale lidi, kteří na Slezském Předměstí bydlí, příliš neuklidňuje. Tamní komise místní samosprávy, která proti stanici dlouhodobě vystupuje, ale přiznává, že žádné páky na řešení situace ve prospěch místních obyvatel už nemá.

„Je to něco, co by v blízkosti velkého sídliště být nemělo,“ tvrdí šéf komise ze Slezského Předměstí Jih Miloslav Devetter, který už bitvu přenechal svému mladšímu kolegovi ze severní části předměstí.

„Jako občané s tím nic nemůžeme dělat, protože vše je v souladu s právními předpisy a při schvalování to prošlo odborem územního plánování bez ptaní se občanů,“ potvrzuje šéf KMS Slezské Předměstí Sever Rostislav Jireš.