Bývalá vojenská pevnost Josefov

Bývalá vojenská pevnost Josefov | foto: MF DNES

Předvolební inventura: Jaroměř tíží josefovská pevnost a chybějící obchvat

  • 1
Jiří Klepsa ze sdružení Volba pro město vede Jaroměř už více než pět let. I opozice ho chválí za čerpání peněz z EU, například na sportovní halu. Stále ale chybí obchvat, josefovská pevnost se stala bezpečnostním rizikem a ODS Klepsovi vyčítá spojení s komunisty.

Klepsa působí v zastupitelstvu města nepřetržitě od roku 1998, v roce 2004 se stal místostarostou. Do nejvyšší funkce se dostal ještě v minulém volebním období místo odvolaného Vratislava Čermáka z ODS.

Tato strana teď starostovi připomíná prohraný soud, po kterém se musel předchůdci omluvit za nařčení. Je to "piha na kráse", protože jinak ve městě o Klepsovi mluví jako o slušném člověku.

"Střídá vybrané chování s naprosto nevhodnými výstupy," zní od občanských demokratů. Starosta se brání, že pružné názory mají také oni a komunální politika ve městě je hodně zvláštní.

"Hovořit u nás o pravici a levici nelze. Musel jsem si zvyknout, že právě někteří ze zastupitelů za ODS se nechovají vůbec pravicově," uvedl. Připomněl případ privatizace městských bytů, kterou ODS nechtěla, ale pak tlačila na snížení cen.

Čtěte ve středeční MF DNES: Seriál inventur ve velkých městech kraje pokračuje. Ve středu si přečtěte o Vrchlabí.

.

Občanští demokraté mu vyčítají také spojení s komunisty. V sedmičlenné radě jsou za ně dva lidé a jeden z nich, bezpartijní František Vrabec, je místostarostou.

Členové další kandidátky, Sdružení nestraníků, ale popisují Klepsu jako muže, který se k lidem chová velmi vstřícně a slušně.

"Dá si práci vyslechnout a porozumět názoru druhého. Má prostě potřebu si názory vzájemně vyjasnit a věci řešit. Je přesný opak lidí, kteří vypadají, že vás poslouchají, přikyvují, a jak vyjdete za dveří, zapomenou na vás," uvádějí nestraníci.

S obchvatem starosta moc neudělá, s Josefovem by mohl

Za nejpalčivější problém města považují to, že Jaroměř stále nemá obchvat: "Ale investorem obchvatu je ředitelství silnic a dálnice a ne město. Starosta a zastupitelé mohou tento problém řešit jen z druhé nebo spíše třetí linie."

Dále kvitují, že se v Jaroměři zvýšil počet míst hlídaných kamerovým systémem. Přesto je bezpečnost ve městě zejména v nočních hodinách nedostatečná. To vytýká také ODS. Zvláště ve čtvrti Josefov, bývalé pevnosti, kterou teď obývá hlavně romská komunita.

"Jsou zde sice nějaké prostředky, které na městskou policii máme, ale ty už moc navyšovat nemůžeme. Takže je potřeba se pokusit spíš zefektivnit práci strážníků," míní nestraníci.

Jaroměř považují také za celkem čisté město. "Ale v Josefově je to boj. Uklízí se, ale za pár dní a někdy i hodin to už není moc znát. V minulém období byla z dotace například doplněna a ošetřena zeleň na hřbitově a to se chystá v mnohem větším rozsahu v Josefově. Dětských hřišť je celkem dost a zejména ta větší jsou dobře udržovaná," míní lidé ze sdružení.

Starosta k tomu říká: "Žádné jiné město v kraji nemá svůj Josefov. Je to výjimečná památka i životní partner, jehož finanční potřeba mnohonásobně převyšuje reálné možnosti."

Podpora z Evropy nebyla zadarmo

Upozorňuje, že i stovky milionů získaných dotací u Evropské unie si vyžádaly nemalou finanční spoluúčast z městského rozpočtu, která dosáhne částky téměř 100 milionu korun. Město ji kryje převážně z provozních prostředků, takže míra zadlužení je téměř totožná jako před pěti lety.

Komunální politici jsou spokojení s tím, že se Jaroměři daří pořádat zajímavé akce, třeba stále více navštěvovaný Brutal Assault u josefovské pevnosti. Jen trochu litují, že více jak 95 procent návštěvníků těchto finančně přínosných akcí není místních.

Klepsu chválí rovněž za podporu divadelních spolků. "Jaroměř je také dobrá ve sběru a třídění odpadů," všímají si i pro někoho nenápadných věcí členové ODS.

,